Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam406
Toplam Ziyaret1719344
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!!
21/05/2024
Bazı yöresel deyimler vardır. Derlenmedikleri veya birileri tarafından kaleme alınmadıkları için tarihe mal olmuyor. Unutuluyor ve sadece o yörede dilden dile ifade ediliyor. Örneğin "Akşama Kalma Hacılı'ya varma" sözü de bunlardan biriydi. Ama araştırmacı yazarımız Oğuz Adem Selçuk bu deyimi kitaba ve gazeteye yazdı, şiire dönüştürdü. Bu deyimi yazılı belegelere taşıdı ve tarihe mal etti.
Şimdi de "Memmed Gibi Olmak" deyimi üzerinde duracağız. Geçen hafta Karaisalıspor'un tanıtım toplantısında Dr. Uğur Üanldı Bey ile yanyana oturduk. Hüseyin Kuşdemir ve Mehmet Metin Beylerle de aynı masada idik. 
Bu arada belki tanımayanlar vardır diyerek (sanmıyorum ama) Uğur Bey kimdir oradan başlasam daha iyi olur.
Dr. Uğur Ünaldı, 1970 Karaisalı, Emelcik doğumlu. Adana Borsa Lisesi Mezunu, 1987’de Uludağ Tıp Fakültesine giriş, 1993 Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Kahramanmaraş Afşin ve Aladağ Kökez de çalıştı. 1995 yılında evlendi. 1996 yılından bu yana Karaisalı Devlet Hastanesi Acil Hekimi, 4,5 yıl başhekimlik, 2008’den beri Karaisalı’da Aile Hekimi. 3 Erkek Çocuğu babası. 2007 DP Milletvekili Adayı. Uğur Ünaldı Sportif’in isim babası. Karaisalı’da Ceceli Park Spor Tesisleri’nin işletmecisi...
Uğur Bey, şakacı, espri yeteneği gelişmiş, hazır cevap biri.Konuşmaları zevkle dinlenir. Uğur Beyin bir de Karaisalı Kaymakam Vekilliği görevi de var. Aslında o da ayrı bir yazı konusu...
xxx
Uğur Bey lafının arasında "Memmed Gibi" kelimelerini kullandı.İlk kez duymuştum, "Memmed Gibi" deyimin hikayesini de anlattı.
Adana'ya döndüm, o gece aklıma takıldı. Ertesi gün Dr. Uğur Ünaldı'dan "Memmed Gibi"deyimi bana yazılı olarak göndermesini rica ettim. Meğerse Uğur Bey, 1 Temmuz 2020 yılında bu deyimi kaleme almış ve Salbaş Haber Ajansı'ndaki köşesinde yazmış. O yazıyı hemen bana gönderdi. İşte o deyimin hikayesi:
MEMMED GİBİ OLMAK:
Emelcik’te baharın son günleri, sıcak geçmesi muhtemel yaz ayları ve hasat mevsimi yaklaşıyor. Ekin başakları yeni yeni kurumaya yüz tutmuş, hasat için zaman daralıyor. Şu an 70’li yaşlarının sonlarını yaşamakta olan Ömer Emmi, yaklaşan buğday hasadı için tarlalarını geziyor. Tarlanın birinde kuş otları neredeyse tüm ekili alanı kaplamış. Verimin beklenen düzeyde olması imkansız. Durum epey canını sıkıyor. Oğlunun eline orağı tutuşturuyor. Tarladaki otları tek tek kesmesi için talimatını veriyor ve o sıkıntılı hali ile geri köyün yolunu tutuyor.
Köye dönünce her köylü gibi o da kahvehanede soluğu alıyor. Kahvehaneyi eskiden futbol sahalarının tozunu atan, kafa golleri ve sol ayağı ile meşhur şimdilerde sahnelerden ve mahalle düğünlerinden tanıdığımız ses sanatçısı Mehmet Şirinkaya işletiyor. Şirinkaya, geçimini köyde kahvehanesinde çay satarak ve hafta sonları düğünlerde sahne alarak sağlıyor. Yani tarım, üretim, çiftçilik gibi faaliyetlerle pek arası yok. Kahvehaneye gelen ve sandalyesine oturan Ömer Emmi bir çay istiyor bizim Memmet’ten. Memmet çayı getirdiğinde Ömer Emmi’nin moralinin bozuk olduğunu görüyor ve ‘’Hayrola Ömer Emmi, kafan bozuk gibi’’ diye soruyor. Tabii Ömer Emmi’nin tarladan dolayı içi yanmış! ‘’Sorma Memmedim, falan yerdeki tarlayı kuş otu sarmış, olacak gibi değil. Zarar kokuyor bende, heç olacağım yok’’ diyor. Tarım ve üretimle ilgisi olmayan Kahveci Memmet Ömer Emmi’nin kulağına eğiliyor ve ‘’ Senin tarla benim umurumda bile değil’’ deyip peşinden de kendisini tanıyanların alışık olduğu küfrünü ekliyor!!! Ömer Emmi hiç beklemediği bu küfürlü cevap karşısında şaşırıyor ama Memmed’i de iyi bildiği için o gün ona cevap vermiyor.
Aradan bir süre geçince Emelcik Köyünde bir fırtına yaşanıyor. Fırtına sonrası Ömer Emmi kahvehaneye geliyor ve çay istiyor. Kahveci Memmet çayı getiriyor ama yüzünden düşen bin parça. Ömer Emmi soruyor : ‘’ Hayrola Memmet, moralin bozuk gibi?’’. Memmet morali bozuk cevap veriyor:’’ Sorma Omar Ağa, esen fırtına benim damdaki güneş enerjisini atıvermiş. Enerjinin suyu evden buraya kadar dere yapmış akıyor. Zarar kokuyor bende, canım ondan sıkkın’’ deyince Ömer Emmi sadece Mememdin duyacağı şekilde onun kulağına: ‘’ Senin de güneş enerjisi benim umrumda bile değil’’ diyerek küfrünü kendisine iade edip intikamını alıyor.
Olayın bu şekilde cereyan etmesi sonucu Kahveci Memmet yaşadığı bu diyalogları çevresine ‘’Adam intikamını aldı benden, ben ise unutup gitmiştim tarla olayını’’ diye anlatır. Olayı öğrenen köylüler arasında ise bir deyim ortaya çıkar:’’ Memmet Gibi Olmak’’
Memmet Gibi Olmak deyimi hikayeyi bilenler arasında uzun uzun anlatmak yerine özetle anlatmak için sık sık kullanılır. Mesela sevmediğiniz biri işinden ayrılır, küfür de etmeden olay karşısındaki tavrınızı kibarca’’ Ben Memmet Gibiyim’’ diyerek ifade dersiniz. Ya da yine hoşlanmadığınız biri yeni bir araba alır, hayırlı olsun demek yerine ‘’ Ben Memmet Gibiyim’’ dersiniz. Sevdiğiniz biri kendisi için önemli bir olayı anlatır, siz o anki ruh haliniz ile olaya onun baktığı açıdan bakmazsınız, yine aynı deyimi kullanırsınız ilgisizliğinizi ifade etmek için. Ya da ülkede önemli bir olay olur, siz umursamaz tavırlarla ‘’ Ben Memmet Gibiyim’’ der ve dünya yansa umrumda olmaz mesajını direkt vermiş olursunuz. İşte bu deyim bilenler arasında o şekilde kullanılır. Ülkemiz ve geleceğimizle ilgili konulara “Memmet Gibi Olmamak” dileği ile…"
TEŞEKKÜRLER SAYIN UĞUR ÜNALDI. KLAVEYENE SAĞLIK (Eskiden kalemine sağlık derdik.)


277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR - 16/05/2024
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK - 15/05/2024
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7) - 17/12/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6) - 15/10/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6)
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5) - 13/10/2023
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5)
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT - 28/09/2023
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (3) - 28/08/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (3)
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466