Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi20
Bugün Toplam426
Toplam Ziyaret1407751
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ANKARA-ADANA-KARAİSALI ÜÇGENİ
01/06/2014

Eskiler bilir, bir zamanlar:

“Ankara Ankara, güzel Ankara!
Seni görmek ister her bahtı kara,
Senden yardım umar her düşen dara.
Yetersin onlara güzel Ankara.”

Dörtlüğü ile başlayan bir marşımız vardı. En son zaman dinlediniz bilmiyorum ama dillerde söylenmese de, unutulmaya yüz tutmuş ise de halen geçerliliği olan bir marş.

Ankara’da Hüdayda oynayan şahıs, Adana merkezde üçayak oynayanlar ile Karaisalı’da Yeşillim’i oynamak isteyenleri bir araya getirecek. Ankara-Adana-Karaisalı üçgeni bir elden idare edilecek. Biat edenler yol arkadaşı olacak, biat etmeyenler tasfiye edilecek.

Burada herkesin bir hesabı var. Ankara’dakinin hesabı başta Karaisalı Platformunun dağıtılması, Karaisalılılar Derneği’nin yok edilmesi, Ramazan Ayında verilen iftar yemeklerinin rakiplerce yapılmasının engellenmesi ve kendileri tarafından iftar yemeklerinin verilerek propaganda yapılması, yaklaşan Kızıldağ Güreşlerinin kurulacak yeni oluşum ile gerçekleştirilmesi ve ağalık düşüncesi, güreş şenliklerinin yine kendilerince yapılması v.s. olabilir. Tabi bu hizmetlerin yapılabilmesi için sayıları 5’i geçmeyecek olan iş adamları “sağmal” olarak kullanılması da düşünülmüş olabilir.

Adana’dakilerin bazılarının hesabı, Ankara ile bozulan ilişkilerin düzeltilmesi, diğerlerinin hesabı ise yeni kariyer olanaklarının sağlanması olabilir.

Karaisalı’dakilerin hesabı ise Ankara’ya tam bağlılıklarının sunulması, kendilerine verilecek rolleri tam layıkıyla oynamak olabilir. Bu varsayımlara başka şeyler de eklenebilir.

Peki tüm bunlar nasıl sağlanacak? Adana ve Karaisalı’daki uzantılar ile gerçekleştirilecek. Bu işler için kimler değerlendirilecek? Herkes. Muhtemel muhalefet olabilecek kişiler anında susturulacak. Destekçilere uzun konuşma imkanı sağlanacak.

Ankara’dakinin kafasında oluşturduğu bu kurguları hayata geçirmek için, “Birlik, beraberlik” vurgusu yapılacak. Bir Gaziantep, bir Kadirli, Kozan örnekleri verilecek ve Karaisalı’nın nasıl kalkınacağın fikirleri ortaya atılacak. Bir ceza evi yapımı ile ilçenin kalkındıracağını anlatılacak. (Askerlik şubesini elinde tutamayan, jandarma karakolların kapatılmasını engellemeyenler ilçede nasıl askeri birlikler getirecek, nasıl yeni cezaevi yaptıracaklar acaba?)

Ortaya atılan fikirlerin hayata geçirilmesi için mutlaka ekonomik güç ve siyasi destek lazım olacak. Siyasi destek olmadan da bu iş yürütülemeyeceğine göre Ankara’ya biat edilecek.

Bir tepsi tel kadayıfın altı ve üstü kızartılacak. Üzerine şerbet dökülecek ve Ankaralı davet edilerek ikram edilecek.

Ankara şimdi, Adana ve Karaisalı’ya muhtaç. Şuan dara düşen Ankara’dır. İki kez yerel seçim kaybedilmiştir. Önce Ankaralının kaybettiği itibarı ve eli güçlenecek ki, sonra da Ankara Karaisalıları güçlendirsin.

Tabi bunlar benim ortaya attığım varsayımlar. Ama güçlü varsayımlar.

Ankara Ankara, güzel Ankara!
Seni görmek ister her bahtı kara,
Senden yardım umar her düşen dara.

Yetersin onlara güzel Ankara. 

 2719 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.774618.8499
Euro20.331520.4130