Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam366
Toplam Ziyaret1472347
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÇECELİ ADI DOĞRU BİR TERCİH
05/08/2015

 

   Karaisalı Belediye Meclisi , Ağustos ayının ilk toplantısında Yenimahalle’nin adının Çeceli olarak değiştirilmesi için Başkanlıktan gelen yazıyı gündemine aldı. Konu şimdi ilgili komisyonlara gönderildi. Orada tartışılıp olgunlaştırıldıktan sonra yeniden meclise gelecek ve büyük ihtimalle de kabul görecek.

  Ama buraya gelmeden önce Sitemizin Köşe Yazarı Mehmet Demirel Babacanoğlu,  konuyu gündeme getirdi. Köşesinde yazdı. Başkan Saadettin Aslan’a bizzat söyledi. Birkaç kez de ben Babacanoğlu’nun önerisini başkana ilettim. Aradan bir süre geçti.

  Son olarak 4 Ağustos tarihli bir dilekçe yazdım. Yenimahalle’nin adının Çeceli olmasına ilişkin dilekçemi Başkanlığa sunmadan önce Belediye Meclis Üyesi Sayın İsa Davarcı’ya okuyunca, “Bu konu bugünkü meclis gündemimizde var” deyince, hem şaşırdım hem sevindim. Aklın yolu birdir. Yazdığım dilekçe ile ofsayta düşmüştüm, ama olsun. Önemli olan konunun meclis gelmesi idi. Duyarlılığından dolayı Sayın Başkana teşekkür ediyorum.

  Ben de dilekçemde şöyle demiştim:

“Sayın Başkanım,

Aşağıda okuyacağınız yazıda da görüleceği üzere, Araştırmacı Tarihçi Yusuf Delikoca’nın “İSA BEY’DEN CECELİ’YE…CECELİ’DEN KARAİSALI’YA” başlıklı makalesinde CECELİ adı devlet kayıtlarında geçmektedir.

Yazının Ceceli ile ilgili bölümü aynen şöyle:

“ İSA BEY’DEN CECELİ’YE… CECELİ’DEN KARAİSALI’YA

Adana’nın tarihi en eski ilçelerinden biri olan Karaisalı, adını Çukurova’nın Türkleşmesinde çok önemli rol oynayan Üç-  Ok beylerinden olan KARA İSA BEY’den alır.

KARAİSALI TARİHİNİN KISA BİR ÖYKÜSÜDÜR CECELİ…

Karaisalı’nın en eski adlarından biri olarak bilinen CECELİ adı ilk olarak 1525 tarihli kayıt defterinde “CEMA’AT-I ÇİÇELÜ” olarak geçmektedir. Bu da bize şunu gösteriyor ki; Ceceli adı bir yer adı olmayıp Karaisalı bölgesine ilk yerleşen Türkmen oymaklarından biridir. 1872, 1881, 1891, 1896 ve 1900 yıllarına ait Adana Valiliği tarafından hazırlanan salnamelerde yani Osmanlı Hükümeti’ne sunulan ve Adana hakkında geniş bilgi veren yıllıklarda Karaisalı’nın merkezi olan Hasan Dağı’nın kurulmuş olduğu yerleşim alanı o tarihlerde Ceceli Köyü olarak geçmiştir. 1872 yılında Adana Valiliği tarafından hazırlanan Salname (Yıllık)’de Karaisalı hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Karaisalı, Menemenci, Karaisalı, Yukarı Dündarlı ve Aşağı Dündarlı olmak üzere dört nahiyeden oluşmuştur. Kaymakamlığı’nın merkezi ise Ceceli Köyü olarak belirtilmiştir. Karaisalı’da Ceceli’de 68 hane, bir cami, 1 Sıbyan (İlkokul) Mektebi, 12 dükkan, 1 fırın, 1 boyahane, 1 masare, 5 değirmen, 1 bahçe, 15 bağ, 5 çeşme ve 1 hükümet konağı bulunur. Merkez nüfusu 190’dır.”

(Kaynak: Karaisalı Gazetesi (Belediyenin yayını- Yıl 1 Sayı 2, Yusuf Delikoca)

Bu yazıdan da anlaşılacağı üzere, Kaymakamlığın merkezinin adı Ceceli’dir. Ancak ne acıdır ki, ilçemizin bu eski adına bugüne kadar sahip çıkılmamıştır. Sadece vatandaşlar arasında nostaljik bir kelime olarak zaman zaman kullanılmaktadır.

Hiçbir tarihsel özelliği olmayan, sadece yeni yerleşim alanı olarak belirlenmesinden dolayı bir mahalleye YENİMAHALLE adı verilmiştir. İlçenin eski ismine sahip çıkmak adına, Yeni Mahalle adlı bu mahallenin adının CECELİ olarak değiştirilmesi için, konunun Karaisalı Belediyesi’nde görüşülerek karar alınmasını saygılarımla arz ederim. 4 Ağustos 2015.”

Karaisalı Haber Sitesi

Eki: (Karaisalı Gazetesi Yıl 1 Sayı 2, Sayfa 2, Yusuf Delikoca)”

  Son yıllarda Doğu Anadolu’da özellikle HDP’li Belediyelerin elinde olan yerlerde yeni isimler eskileri ile değiştirilmeye başlandı. Hatta Diyarbakır’ın adının Amed olması bile gündeme gelmişken, Karaisalı’da ilçenin eski adının Çeceli olarak değiştirilmesi talebinden daha doğru ne olabilir ki? Gayet güzel bir düşünce.

  Evet, geçmişimize sahip çıkmak, kültürümüzü yaşatmak ne kadar güzel bir şey.

  Bu olaydan şahsen onur ve gurur duydum.

  Şimdiden Belediye Başkanı Sayın Saadettin Aslan ile tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 911 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665