Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam352
Toplam Ziyaret1472333
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA 40 GÜN 40 GECE ŞENLİK YAPILSIN
06/08/2013

40 Sayısı: Eski Türk inanışına göre ruh fizikî bedeni 40 gün sonra terk etmektedir. Türk destanlarında kırk sayısı çok yer alır ve kırk yiğitler, kırk kızlar epeyce geçer. Manas destanında olduğu gibi, Dede Korkut hikayelerinde kırk yiğitler görülmektedir. Kırgız türeyiş efsanesinde de, Sağan Han’ın bir kızı ve otuz dokuz hizmetçisi ile kırk kız bir gölün kenarına giderek sudan gebe kalmışlardı. Oğuz’un verdiği şölende, diktirdiği sırıkların boyu kırk kulaç uzunluğunda idi. Hikayelerde ve masallarda kırk gün ve kırk gece düğünler, kırk haremiler, kırk satır ve kırk katır çok geçer. Bazı ejderhalar vardır ki onlar yenilmez ve ölmezler, ancak bunların tılsımları bozulursa ölürler. Bu gibi ejderhaların kırk günlük bir uyku zamanı vardır. İşte bu zamanda ejderhanın yanına gidilir, üzerinden kırk tane kıl koparılır, ateşe atılarak yakılırsa ejderha da ölür.


40 sayısı da totemcilik döneminden kalma bir inanıştır. Semavî dinler dâhil tüm dinlerde 40 sembolizmasının görülmesi dinlerin evrim süreci konusunda fikir vermektedir. İslamiyet'te ölümün ardından 40 gün geçtikten sonra Kur'an ve Mevlit okutma adetlerinin, Musa'nın Tanrı'nın buyruklarını Tur dağında 40 gün 40 gecede almasının, eski Mısır’da firavunun ölümünden kırk gün sonra cennete gidebilmek için bir boğa ile mücadele etmek zorunda kalmasının, Hıristiyanlar'ın paskalyaya 40 gün oruç tutarak hazırlanmasının, Ayasofya kilisesinin zemin katında 40 sütununun ve kubbesinde de 40 penceresi olmasının kökeninde o devirlerden kalma Şaman veya totem geleneklerine benzetilmektedir.

40 sayısı atalarımızdan gelen önemli bir sayı olduğuna göre, ilçemizde de 40 gün 40 gece şenlikler yapalım. Şenliklerin içerisine Köyler arası futbol turnuvasını zaten koyduk. Geriye kaldı güreşler ve konserler.

Şimdilik biri MHP’nin diğeri de AK Parti’nin olmak üzere 2 güreş konuluyor. Bir de muhtarlar yaparsa 3 güreş olacak. Geriye 37 kalacak. Onu da sıkletleri 40’a bölersek, yani 40 gün içinde her gün bir veya 2 sıklette güreş koyarsak 40 güne çıkarmış oluruz.

Geriye kalıyor konserler. Onu da şöyle çözebiliriz: Önce yerel sanatçılarımızı çıkartırız. 40 tane bulamaz isek de 20 tane kesin çıkar. Kimseyi bulamazsanız Emelcik Köyümüzden yoldan geçen herhangi birini tutup getirsek en az iki saat konser verebilir.

İki tane de assolist buluruz. Örneğin MHP’nin konserine bu yıl Mustafa Yıldızdoğan gelecek. AK Parti’nin düzenleyeceği konsere de büyük ihtimalle de Uğur ışılak gelir.

Muhtarlarımızın konserine de kim gelir bilemem. Ama Ali Topak veya Metin Şirinkaya olabilir.

Böylece atalarımızın 40 gün 40 gece geleneğini yaşatmış oluruz.

Karaisalıları da uyutmaya devam ederiz.

Yokluk, yoksulluk, işsizlik, gelir adaletsizliği, enflasyon, zamlar, zamcıklar da unutturulmuş olunur.

Evet şaka bir yana, Karaisalı’da bir sidik yarışı başladı.

Bakalım kim daha uzun işeyecek.

Bu konuda MHP’liler bir adım önde.

 2014 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665