Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam197
Toplam Ziyaret1473917
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI KONJOKTÜRÜ
05/01/2020

Değerli yazarımız Sayın Ziya Polat’ın her yazısı güzel ve anlamlı. Ama son yazısı olan “KARAİSALI'NIN MUTEMET BEYİ KİM OLACAK”  başlıklı makalesi ise çok ilgi çekti.

Karaisalı için sürekli düşünen, fikirler üreten, birleştirici özelliğe sahip, bir kültür adamı olan Sevgili Ziya Hocamız yazısının sonunda şu ifadeleri kullanıyor:

“Üzerimizdeki ölü toprağını  silkeleyecek ve murtçu ruhunu şaha kaldıran Mutemet Beyi bekliyoruz. Birlik beraberlik için, bir olmak;iri olmak;diri olmak için, birlik başarıyı getirir demek için,bilmem neye karşı, kimlere karşı olmak ve meydanı memleketin asıl sahibi kuvvacılara vermek için yeter artık gel be yahu Mutemet Bey. Biliyoruz herkes aynı dertten muzdarip;ancak kimse kendisinin Mutemet Bey olduğunun farkında değil.”

Atatürk’ün, "Düşman dayasın vatanın bağrına hançerini

Bulunur kurtaracak elbet bahtı kara maderini" ifadelerine de yer veren Ziya Polat’a,  elbette böyle birileri var diyoruz. İlçemizde karizmatik lider özelliği taşıyan birilerini biz tanıyoruz. Liderler, en sıkıntılı dönemde ortaya çıkarlar ve kitleleri peşinden sürükleyerek, o topluma önderlik yaparlar.

Bilgili, kültürlü, oturmasını, kalkmasını bilen, devlet adamı ciddiyetinde, nezaketli birilerini çok iyi tanıyoruz.

Ortaya çıkmak için şartların olgunlaşması beklenir. Her türlü durum ve şartın ortaya çıkardığı sonuca konjoktür denir.

İşte Karaisalı’da da bu konjoktürün oluşması gerekmektedir.

Ziya Hocam, şartlar yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamıştır.

Ben liderleri trene benzetirim. Arkasındakileri de vagona… Sürükleyici, çekici olan trendir. Trenin hareket edebilmesi için önünün açılması ve hareket memurunun yeşil ışığı kaldırması gerekir.

Artık trenin hareket saati yaklaşmaktadır.

 

 879 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175