Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam152
Toplam Ziyaret1473872
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
NE TEMAYÜLÜ, NE SANDIĞI, NE DEMOKRASİSİ?
24/10/2013

Temayül meyletme, bir tarafa eğilme, ilgi duyma, yönelme demektir. Arapça kökenlidir.

Temayül kelimesi ‘meyil’ kelimesi ile aynı kökten gelir. Bu da meyletme ile aynı anlamlarda kullanıldığını gösterir.

Cumartesi günü AK Parti Adana Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adaylarını yarışa sokacak. Göstermelik bir seçim olacak.

Bu temayül olayını en acı şekilde yaşayan aileden biri de biziz. 2002 yılında MHP bir temayül yoklaması yaptı. Kardeşim Bilal Şahin de temayül seçimine girdi. Partinin Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili seçilemeyecek yer olan 7. sıraya gitti. Karaisalılı bir milletvekilimiz “dördüncü sırada iken 15. sıraya indi. Kardeşim temayülden birinci çıktı. Ama Milletvekili listesine dahi alınmadı.

Aynı olay daha önce DYP’de yaşanmış ve Ali Antepüzümü temayül ya da önseçimde birinci olmuştu ama o da listeye sokulmamıştı.

Son iki yerel seçim öncesi AK Parti de böyle bir temayül yoklaması yaptı. Adana, ilçeler ve Karaisalı teşkilatları ayrı ayrı sandıklarda oylarını kullandılar. Kimin kazandığı açıklanmadı bile. (MHP ve DYP o gün açıklamıştı)

Oylar sandıklardan torbalara konuldu, ağzı mühürlendi ve güya Genel Merkeze gönderildi. Temayüle giren her aday adayı çevresine, seçmenine “Ben kazandım” diye hava bastı. Ama buna ne kendileri inandı ne de seçmenleri.

Sonra en yüksek oyu alan aday adayları Ankara’ya çağrıldı. Bir de orada sınava girdiler. Sözlüye tabi tutuldular. 5 dakika bile sürmeyen sorulardan sonra dışarıya alındılar. Zavallılar beklediler saatlerce,

 Kimse bir şey söylemiyordu. Ama hepsinde umut vardı. Çıkmadık candan umut kesilmezdi. Sonra, vekile kim yakınsa o aday olarak açıklandı.

Buyrun ileri demokrasiye, demokrasi şölenine. Adında Adalet yazan, “İleri demokrasi”yi savunan bu partinin şimdi neresi demokratik? MHP ve DYP kadar bile olamadılar. Bu iki parti temayül yoklamasını seçim günü anında açıklıyordu. Bunlar ne yapıyor? Oyları sandıklardan çıkarıyorlar, torbalara koyuyorlar, ağzını büzüp, bağlayıp, mühürleyip, nereye gönderdikleri bile bilinmeyen bir şekilde ortadan yok ediyorlar. Kimse itiraz edemiyor. Oylar yeniden sayılsın deme hakları ve şansları dahi yok.

Sevsinler sandığınızı, demokrasinizi, temayülünüzü.

Tarih tekerrürden ibarettir. Cumartesi günü aynı tiyatro oyununu bir daha izleyeceğiz hep beraber.

İnşallah ben yanılırım, tükürdüğüm yalar, tüm AK Partililerden özür dilerim. Ama ben onlara yalatacağım, adım gibi eminim.

Aslında bu konunun çözümü ise çok basit. Partiler Kanununa bir madde eklenecek. Adaylar, hakim huzurunda, gizli oy, açık sayım yöntemi ile belirlenecek ve çıkan sonuca itiraz edilmeyecek. İşte ileri demokrasi budur.898 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175