Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam281
Toplam Ziyaret1472262
mdbabacanoglu
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
5N1K BİR DE: A
05/03/2022

Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.

Sayın Arslan kitabın önsözünde şu ifadeleri kullanmış:

“Gazetecilik bir aşk mesleği.

Çoğu zaman karşılıksız gözüken, bir nevi kara sevdanın adı. Ancak; bir karşılığı var elbet. Hem de en beklenmedik zamanda ortaya çıkıveren, tam da yaptıklarınızın boşuna olup olmadığını sorgulamaya başladığınız anda, içinizde umutlar filizlendiren, önünüze güzellikler koyuveren bir uğraşın, mücadelenin adı; gazetecilik.

Bir başka deyişle; bitişi olmayan bir koşunun her daim son metrelerini koşmaktır gazetecilik.”

Bu güzel sözlere katılmamak mümkün değil.

Gerek gazetecilik okulunda okuyanlara ve gerekse alaylı yetişen gazetecilere hep 5N1K öğretilmiştir. Bilmeyenler için 5N 1K’nın ne olduğunu izah etmek gerekirse; 5 N(Ne, Nerede, Ne zaman, Niçin, Nasıl?) sorularıdır. Ve 1 K ise, (kim) sorusudur? Biz haber yaparken 5N1K’ya cevaplar ararız. Bize ustalarımız, “Bunlardan bir eksik olursa o haber eksik sayılır” demiştir. Bir emniyet mensubu arkadaşımız da aynı şekilde,”Bir olayda veya cinayette sizler gibi bizler de 5N1K sorularına cevaplar ararız” demişti.

Bu konuları bir meslektaşımız ile konuşurken bu sorulara bir de A harfinin eklenmesinin gerektiğini söylemişti. Yani, A=Acaba? Gülüşmüştük.

Evet, ağlanacak halimize gülmüştük.

Toplumdaki bozulmalar tepeden başlayıp tabana kadar yayıldığı için maalesef basın da bunlardan nasibini almıştır. Meslektaşlarımız içinde sağ ve sol görüşlülerimiz vardır. Dolayısıyla büyük bir çoğunluğu yandaştır. Takım tutar gibi kendi siyasi görüşüne en yakın olan partiyi tutmaktadır. Lideri veya partisinin belediye başkanının yanlış yaptığına tanık olsa dahi, maalesef yandaş olduğu için o yanlışı doğru olarak kabul etmektedirler.

İşte bu yandaş olan gazetecilerin yaptığı haberlerin doğruluğu hep şüphe götürdüğü için (A=Acaba?) sorusu sorulabilmekte veya düşünülmektedir.

Örnek mi istiyorsunuz?

TV’lerin haberlerini sunan enkırmenlere (ana haber sunucuları) bir bakınız. Sağcısı ve solcusu olanlar hiç fark etmiyor. Başta vücut dili olmak üzere, haberlere kattığı yorumlarla tarafını belli etmektedirler.

Nerede o 1 Eylül 1980 öncesinin TV haber spikerlerinin sunduğu ciddiyet?

Yok maalesef.

Enkırmenler, haberlere öyle yorumlar getiriyor ki, sanırsız bir siyasi partinin lideri. Hatta onlardan bile ileri giden konuşmalarına tanıklık ediyoruz.

O nedenle ben artık yandaşların haberlerine 5N1K+A olarak bakıyorum.

Haksız mıyım?

 275 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311