Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam365
Toplam Ziyaret1472346
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
EKMEL BEYİ ÇOK SEVDİM
21/06/2014

 

Geçen Salı günü CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu partisinin TBMM Grubunda yaptığı konuşmayı dikkatlice izledim. İlk kez Kılıçdaroğlu ile aynı şeyleri düşündüğümü fark ettim. 10 maddelik bir görüş ortaya attı ve dedi ki ,” Kimin cumhurbaşkanı olmaması lazım”

 

O, 10 madde şöyle:

Madde 1: Kuvvetler ayrılığı ilkesine inanmayan birinin cumhurbaşkanı olmaması lazım.
Madde 2: Vatandaşına tokat atan vatandaşları benden sizden diye ayıran birinin olmaması lazım.
Madde 3: Kin ve öfkeyi 
politik dil haline getiren birinden cumhurbaşkanı olmaması lazım.
Madde 4: Hukukun üstünlüğüne inanmayan adalet duygusu gelişmemiş birisi olamaz.
Madde 5: Kadın-erkek eşitliğine inanmayan kişiden cumhurbaşkanı olmaz.
Madde 6: Yalan söyleyen ahlaki değerleri yüksek olmayan kişiden cumhurbaşkanı olmaz.
Madde 7: Dünyada saygınlığı olmayan ve sürekli saygınlık yitiren birisi cumhurbaşkanı olamaz.
Madde 8: Demokratik laik sosyal hukuk devletine inanmayandan cumhurbaşkanı olmaz.
Madde 9: Bilgi birikim yetersiz sanatı ve sanatçıyı düşman belleyen birisi cumhurbaşkanı adayı olamaz.
Madde 10: Bana göre en önemli maddelerden birisi. Geçmişi şaibeli olmayacak. Geçmişi şaibeli olan adalet önünde kirlilikten arınmamış biri cumhurbaşkanı olmamalı.”

Kılıçdaroğlu devamla şöyle dedi:

76 milyon yurttaşıma sesleniyorum. Söylediğim 10 madde sadece bizim için geçerli değil. İster Rusya İster Amerika’ya ister Gana’ya sorun. Hepsi “evet bunlar ‘cumhurbaşkanı adayı olamazdır’ maddesidir” der. 10 madde evrensel maddelerdir. Ahlakı yücelten bir toplum 10 maddenin üstünde durur. Demokrasiyi hukuk yükselten bir toplum 10 maddenin arkasında durur.


“ÖN YARGILARIMIZI BIRAKACAĞIZ…”

Bu topraklar insan sevgisinin yoğrulduğu topraklardır. 
Biz adayımızı bütün bu değerleri koruyarak belirlemeliyiz.  Değerli arkadaşlarım bu topraklardan Fatih Sultan Mehmet de çıktı. Bu topraklar Mustafa Kemal Atatürk’ü de yetiştirdi. En sıkıntılı olduğumuz zamanlarda elbette kahramanlar çıktı, önderlerimiz çıktı. İnsana bakışımızla yeni ufuklar açtık açmaya da devam edeceğiz. Biz nitelikli insanlar yetiştirdiğimiz halde birbirimizi tanımayız. Önyargılarımızla hareket ederiz Önyargılarımızı bırakacağız. Ne diyordu  Einstein: Önyargıları yıkmak atomu parçalarına ayırmaktan daha zordur.  Önyargılarımızla hareket etmeyeceğiz.”

EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NUN ADAYLIĞI HAKKINDA

Evet birden fazla aday vardı. Daha iyiler mi daha kötüler mi. Bunu bilemeyiz. Ama bir gerçek var. Bir isim üzerinde uzlaştık Adı Ekmeleddin İhsanoğlu.

Ekmeleddin Bey kimdir? Yozgatlıdır. Buradan Yozgat’a selam gönderiyorum böyle bir evlat yetiştirdiğiniz için.  57 ülkeyi 
çağdaş bir düşünceyle yönetiyor. 57 ülkeyi büyük bir başarıyla yöneten kişiye ”Gel Türkiye Cumhuriyet’ine cumhurbaşkanı ol” diyoruz.

Belki en az  Türkiye’de tanınıyor. Dünya çapında tanınmış bir bilim tarihçisidir. 20’nin üzerinde üniversiteden fahri doktorası vardır.


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından devlet üstün hizmet madalyası veriliyor. Ekmelettin Bey adına ödül oluşturulan bilim insanlarından birisidir.

Çok sayıda kitabı, makalesi var. Uluslararası alanda devlet başkanlarıyla bir araya gelen gerektiğinde dik durmasını bilen bir isim. Anadolu toprağının insanı."

Kendi adıma, katılmamak elde değil.

Ekmel Beyi çok sevdim.

Diğer malum adaya bakarak 10 gömlek üstün gibi geldi bana.

Geçen gün ilçeye vardığımda gündem Cumhurbaşkanlığı seçimi idi. Daha Ekmel Bey gündeme gelmemişti. Bana 5 kişi sordu. Cumhurbaşkanı kim olsun, dediler. Ben de: Ben kimi seçeceğinize karışmam ama kimi seçmeyeceğinizi söyleyebilirim” dedim ve hemen Kılıçdaroğlu’nun 10 maddesine yakın gerekçeyi saymıştım.

 Şuan ki görüşüm; Cumhurbaşkanı siyasi olmamalıdır. Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Tıpkı Ahmet Necdet Sezer gibi, tıpkı Ekmeleddin Bey gibi…

Ekmel Bey; Başarılı bir diplomat, İslam Ülkeleri Teşkilatı Başkanlığı yapmış, 57 ülkeyi yönetmiş bir kişi. Yazar, çok sayıda kitabı ve makalesi var. Türkiye Cumhuriyet tarafından devlet üstün hizmet madalyası olan, ayrıca 20’nin üstünde fahri doktorası bulunan ve adına oluşturulan ödül verilen bir bilim adamı.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarına bakınca da, başta Obama olmak üzere, bir çok yabancı devlet adamı başta olmak üzer bizim Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızla yan yana gelmiş, çekilmiş fotoğrafları olan bir kişi.

Yani devleti bilen biri. Uluslar arası deneyim olan bir şahıs.

Cumhurbaşkanında olması gereken tüm meziyetler onda var.

Daha kendisini tanımadan onu sevdim.

Siyaset üstü.

İşte benim Cumhurbaşkanım diyebileceğim bir kişi.

 

 1277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665