Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam144
Toplam Ziyaret1473864
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’NIN TOPLARDAMARLARINDAYDIM
14/06/2013

Bir önceki yazımda Karaisalı’nın atardamarlarında gezdiğimi yazmıştım. Ver bir gün sonra da Karaisalı’nın  toplardamarlarını gezeceğimi açıklamıştım.  Toplardamarların görevi kanı kalbe getirmekti. Evet Karaisalı’nın hemen arkasındaki en yüksek yer olan 569 rakımlı tepeye çıktım. Hasan Dağı’na tırmandım bu kez. Oradan Karaisalı’ya kan nasıl pompalanıyor, onu görmek istedim.

 Hasan Dağı eskiden Kabak Dağı gibiydi. Sanırım 3 yıl kadar önceydi. Hasan Dağı, Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından tel örgülerle çevrilmişti. 3-5 davarcının tüm muhalefetine rağmen Hasan Dağı koruma altına alınmıştı. Binlerce ağaç dikilmişti. Karaisalı merkezden dağa baktığımızda yeşile bürünmeye başlamıştı. Evet proje tutmuştu. Ekilen çamlar, dikilen akasya ve harnuplar ne durumdaydı. Üç yıl önce küçücük fidanlar şimdi nasıldı. Merak ettim, üşenmedim, dağa tırmandım. Akasyalar 3 metreyi geçmiş, Çamlar 1.5 metreyi bulmuş, halkımızın cırnıp dediği harnuplar 1 metreye varmıştı. Bal Ormanı Projesi adı altında başlatılan projeden şimdi vazgeçilmiş, Kent Ormanı Projesine dönüştürülmeye çalışılıyormuş. Adı ne olursa olsun, önemli değil. Ama n’olursunuz tellerle çevrili yerleri bozmayın, Hayvanlar ve hayvanlardan daha tehlikeli olan insan görünümündeki canavarlar, buraya en az 5 yıl daha sokulmasın. Varsın Kent Ormanı 5 yıl sonra kurulsun.

 569 rakımlı tepeden Karaisalı’yı seyrettim. Dağları, ormanları, göllere uzun uzan baktım. Hava kapalı olmasa idi, Akdenizi de izleyecektim. Tepeden aşağıya kadar yürüye yürüye indim. Evet Hasan Dağı Karaisalı için bir nimet. Hasan Dağı, Karaisalı’ya kan pompalayan toplardamarlarından biridir.

 Dağın kuzey tarafına bir mıcır işletme tesisi kurulmuş. Dağın yamacında çalışıyor. Yavaş yavaş dağın altını oyuyorlar, tıpkı Kaksan gibi. Ve 9 tane daha şirket Hasan Dağı etrafında tesis kurmak, dağın altını oymak için ruhsat almış. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu almak için müracaatta bulunmuşlar, ama görüntü kirliliğine yol açacağı için bu raporu alamamışlar. Derler ye “Burası Türkiye, her şey olur”, eğer ÇED raporunu olumlu aldıkları anda Karaisalı toz-duman olur, atar ve toplardamarlar artık çalışmaz, .kılcal damarlardan kan gelmez. Karaisalı’nın yer altı suları akmaz olur. Dağları delmek için patlatılan dinamitler, bombalar suların yönünü değiştirir, kurutur. Yazık olur bu güzelim ilçeye. Ben 2013 yılında bunu yazıyorum. Kahin değilim ama bu şirketler ÇED raporu alırsa, yandı gülüm, keten helva.

 Kaksan ve diğer firmanın patlattığı dinamitler ilçede evlerin duvarlarını çatlatmaya devam ediyor. Karaisalı iki şirketin verdiği zararlara tahammül edemezken yenilerine hiç tahammül edemez.

 Bir sonraki yazımda da Yerköprü’nün son halini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Saygılarımla…1874 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175