Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam401
Toplam Ziyaret1472382
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
Kilit parke ölü yatırım
22/01/2014

Henüz tanışmadık ama, yeni Kaymakam Vekilimiz mevzuyu fazla derinlemesine bilmediği için kilit parke döşeme işine neden ölü yatırım dediğimize bir anlam verememiştir. Haberi okuyunca belki de bizi hizmet düşmanı olarak algılayacaktır.

Neden böyle bir ifade kullandığımı, kendisinden bir önceki ile iki ve üç öncesi kaymakamlara da söyledim ve yazdım. Oturup yeniden yazarak yorulmak istemem. Kes kopyala yapıştır yapacağım. İşte o yazım:

“Köylere kilit parke döşemek ne kadar doğru bir yatırım?

(2)
23/10/2013

24 Eylül 2012 tarihinde, yani bundan tam bir yıl bir ay önce “Köylere kilit parke döşemek ne kadar doğru bir yatırım?” başlıklı bir yazı yazdım. Senesi devriyesinde bu yazıyı yeniden yayınlıyorum ve başta Kaymakam Vekilimiz Sayın Hakkı Başhan ile köy muhtarlarına hediye ediyorum.

Çam sakızı çoban armağanı hediyemi takdim ediyorum, lütfen kabul buyurun:

“İlçemizin çok değerli Kaymakamı Sayın Hidayet Sarı’nın çalışmaların alkışlıyorum. Kendisine büyük saygı duyuyorum. Özellikle de Karaisalı Platformu çalışmaların çok başarılı buluyorum. Hizmetlerini beğeniyorum. Ama yapacağım eleştirilerin de bu hizmet şevkini kırmasından da korkuyorum. Ancak, kamu yöneticilerini en sert eleştirilere de tahammüllü olması gerektiğini düşünüyorum.

İlçemize ilk kez köy yoluna kilit parke döşeme işi sanırım 1999 yılında seçimler nedeniyle İçişleri Bakanı olan Kutlu Aktaş döneminde yapıldı. Sayın Kutlu Aktaş, kendi atasının köyü olan(şimdi mahalle) Aktaş Köyünün girişine kilit parke taşı yaptırdı. O köyde parkelerin ne durumda bilemiyorum ama Adana’da mahallelerdeki sokaklara ve büyük caddelere döşenen kilit parkeler harita gibi oldu. Girintili, çıkıntılı, engebelidir. Yolda bırakın araçla gitmeyi yürümek bile zorlaştı. Ağır tonajlı araçlar bu yolları eskisini aratır hale geldi. Köylerimizde de ağır tonajlı traktörler, römorklar, kamyonlar bu yolları çabuk bozabilir. Belki de bozmuştur.

Kilit parke döşeme bir moda idi. O modanın devri geçti. Asfalt yollar yeniden revaçta. Şimdi köylerimize döşenen bu parkeler kaç yıl daha dayanacak, hepsi birer ölü yatırım olmayacak mı? Asfaltlar da ölü yatırım olabiliyor ama gerek yama çalışmaları veya yeniden yol güzelleştirebiliyor.  

Sayın Kaymakamımızın bu iyi niyetli güzel çabalarının gelecekte heba olmaması için, artık köylere döşenen kilit parkelerden vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu düşünce yanlış da olabilir. Benimkisi sadece bir fikir. Sayın Kaymakamım, sizleri incitmek gibi asla bir düşüncem olamaz. 

Saygılarımla.. 

Diye yazmıştım.

Adana Büyükşehir Belediyesi kilit parke döşemeden vazgeçti, asfaltlama başlattı. Sayın Aldırmaz’ın vekil olduğu 3.5 yılda Adana için yaptığı en iyi hizmet budur. Bu konuda adana Büyükşehir Belediyesini kutluyorum.

Sözü tekrar Karaisalı’ya getirecek olursak, Karaisalı Kaymakamlığı şimdi yeniden bazı köylerin kilit parke ile döşemesini ihale ediyor. Demek ki ben çalıyorum, ben oynuyorum.

Kilit parke rüzgarı geçti. Muhtarlar aklını başına alsın.

Devletimizin parasını lütfen çarçur etmeyin.”

 

 2103 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665