Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam264
Toplam Ziyaret1409237
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KUVAYI MİLLİYE ANMA GÜNÜNÜ UNUTTURMAYACAĞIZ
19/04/2014

Kuvayı Milliye Anma Gününü Karaisalı’ya hediye eden başta o dönemin Kaymakamı Sayın Ahmet Narinoğlu olmak üzere emekli öğretmen tarihçi Hasan Şafak ve Karaisalı Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hüseyin Seyirci’dir. Bu üçlü 1 Nisan’ı ortaya çıkarmışlardır. O yıldan sonra her 1 Nisan’da Karaisalı Cumhuriyet Meydanında kutlamalar yapılmaya başlandı. 27 Nisan Pazar Günü kutlanacak olan Kuvayı Milliye Bayramı’na bu üçlünün davet edileceğini öğrenince sevindim.

 X X X

Sinan Tekelioğlu, üç çocuğuna Seyhan, Berdan ve Örcün adını vermiş. Bunlardan kimsenin haberi yok iken Örcün Hanımın hayatta olduğunu, Ankara’da gazi Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesinde profesör olduğunu bize ilk söyleyen yazarımız Sayın Halil Atılgan olmuştur. 27 Nisan’a Sayın Atılgan’ın da davet edildiğini öğrendim, çok mutlu olduk.

 ÖRCÜN BARIŞTA KARAİSALI'YA NASIL GELDİ?

Atılgan’la konuşmamızdan sonra Örcün Hanımın Adana’ya davet edilmesi, Örcün Köyüne götürülmesi, fikri bende oluştu o zaman. Ben o gün Örcün Hanımı telefonla aradım. O kadar mutlu oldu ki, anlatamam. Telefonda ağladı. Karaisalı’dan ilk kez bir kişinin kendisini aradığını söyledi. Ben de sizi Karaisalı’da görmek isteriz hocam dedim. O da “Memnuniyetle gelirim, Karaisalılar ve Örcün Köyü babamı bağrına bastı. Onların ekmeğini yedi. Küçüklüğümde deve sırtında köyüme gelmiştim. Tekrar görmek isterim” dedi.

ADD REDDETTİ

 Konuyu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin o dönem başkanına açtım ve bir etkinlik yapalım dediğimde; Sinan Tekelioğlu’nun Cumhuriyetin kurulmasından sonra Atatürk ile ters düştüklerini, bu nedenle davet edemeyeceklerini söylediğinde üzülmüştüm..

ÇUKUROVA AYDINLAR OCAĞI DEVREDE 

 Aynı gün akşamı Çukurova Aydınlar Ocağı Başkanı olan Abim İdris Şahin’e anlattım. Abim hemen Örcün Hanımı aradı ve davet etti. Gün belirlendi. Çatalan Belediye Başkanı Ahmet Özen ve Örcün Köyü Muhtarı Mustafa Akkuş ile de temas kurduk. Karaisalı Belediye Başkanımız o zaman Sayın Babacan Durak ve Karaisalı Kaymakamımız Sayın Nevzat Korkmaz’dı. Onlarla da görüşülerek bir program hazırladık. Ve trenle Adana’ya gelen Örcün hanımı abim İdris Şahin ile İstasyon’da karşıladık. Örcün Köyüne getirdik. Köy süslenmişti. Okulun bahçesine Yörük çadırları kurulmuş, konuklara ayran sıkmalar veriliyordu.

Girişte Örcün Hanıma kurbanlar kesildi. Bütün köy 7’den 70’e sokağa dökülmüştü. Muhteşem bir karşılama töreni yapılmıştı.

Daha sonra Okula geçtik, bir sınıfta Örcün Hanım babasını slaytlar eşliğinde anlattı. Köylüye, “Ekmeğiniz yedik, suyunuzu içtik, hakkınızı helal edin” dediğinde herkes ağlıyordu.

KAYMAKAK NEVZAT KORKMAZ'IN DUYARLILIĞI

Köyden sonra Kaymakamlık Makamına ve Belediye Başkanlığına geçildi. Kaymakam Nevzat Korkmaz, Örcün Hanıma babasının bir rölyeften heykelini yaptırarak Örcün Köyüne dikeceğini söyledi. Bir sonraki 1 Nisan’da da açılışını gerçekleştireceği sözünü verdi. Dediği gibi de yaptı ve bir yıl sonra 1 Nisan’da Örcün hanımın da katıldığı muhteşem bir törenle anıt açıldı. O gündür bugündür Örcün’de 1 Nisan Günü kutlamalar yapılmaktadır. O dönemşn kaymakamı şimdinin MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz'ın da 27 Nisan'da aramızda olması da çok anlamlı olacaktır. 

 X X X

Daha sonra Örcün Çukurova ilçesine bağlanınca,Karaisalılar artık o köye gidip resmi kutlamalara katılmamaya başladı.

 X X X

Karaisalı’daki kutlamalar ise şenliklere dönüştürüldü. Bahar Bayramı oldu. Yörük Türkmen geleneği yaşatılmaya başlandı. 1 Nisan ve Kuvayı Milliye mücadelesi ve ruhu unutuldu. Sulandırıldı. İçi boşaltıldı. Hatice gibi yarı çıplak olmak üzere Kahtalı Mıçı gibi sanatçılarla kutlandı Kuvayı Milliye (!) şenlikleri.

 X X X

1 NİSAN 1 NİSAN’DA KARAİSALI’DA DA KUTLANMALIDIR

Nasıl ki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı ve diğer milli günlerimiz, hatta dini günlerimiz gününde kutlanıyorsa, 1 Nisan Kuvayı Milliyecileri anma günümüz de gününde kutlanmalıdır.

Yine yapılacaksa Yörük Türkmen Şöleni vs. ayrıca yapılmalıdır diye düşünüyorum.

 X X X

Artık yaşı gereği gelebilir mi bilemiyorum ama Örcün Barışta Hanım yeniden davet edilmelidir. Hatta yukarıda ismini saydığım diğer emeği geçenleri de unutmamakta yarar vardır.

 X X X

Zaman zaman siyasete alet edilmeye çalışanlar olduğunu da gördük. Bunlardan da ders çıkartarak, siyasilerin eline mikrofon verilmemelidir. Buna müsaade edilmemelidir.

 x x x

 Bu milli günümüz unutulmamalıdır.

Biz unutmadık, unutturmayacağız.

 1732 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841