Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam351
Toplam Ziyaret1472332
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ZİHNİ BEYİN AĞALIK BEKLENTİSİ
30/08/2012

Çok başarılı bir Kızıldağ Güreşleri daha geride kaldı. Karaisalı Platformunu özellikle kutluyorum.

Güreşler geldi geçti ama bir çok şeyi de deldi geçti.

Bir devlet büyüğümüzün dediği gibi "Kişisel talepler, toplumsal taleplerin önüne geçti".

Bu taleplerden biri de Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekilinin ağalık beklentisi imiş. Ben demiyorum, kulisler böyle diyor. Bütün masrafları "ben "karşılıyorsam, ağalık da benim olmalı" mantığı ile hareket eden zihniyetin beklentisi bence makul ve yerinde. 

Ama, bu maddi desteği acaba cebinden mi karşılıyordu?Sanmıyorum. Adana Büyükşehir belediyesinin spor fonundan karşılanan bir para. Yani haracanan bu paraların tamamı halkın vergilerinden ödenmektedir.

Fatoş Gürkan Hanımın ağalığının elinden alınarak Zihni beye verilmesine Karaisalılılar ne kadar tahammül ederdi onu da bilemiyorum. 

Duyumlarımıza göre Zihni Beye ağalık verilmeyeceği anlaşılınca Zihni Aldırmaz "Tüm destekelerimi çekiyorum" demiş ve güreşlere de katılmamış. 

Zihni bey Adana'da kendi çapında bazı hizmetleri oldu. İnkar edilemez.Özellikle trafik sorunlarını çözmede olduukça başarılı bir isim. İlçemize de katkısı oldu, bunu da inkar edemeyiz. Ama Yeni Valiliğin önünden başlayan Karaisalı Caddesi adının değiştirilimesini de unutmuş değiliz. Elimde bir resmi kurumun haritası var. Ve haritada o caddenin adı Karaisalı Caddesi yazıyor.  Karaisalılı Belediye Meclis üyelerimizin de gözünden kaçırtarak öyle bir karar alıyor ki, bizimkileri de ayakta uyutuyor. Caddenin adı Mehmet Nuri Sabuncu Bulvarı oluveriyor.

Bence bu tür rezaletlere son vermek için, gelecek yıl bu güreşleri, şenlikileri, ağalık yarışmalarını Karaisalı Belediyesi yapmalı, güreş tertip komitesini de güreşten anlayan sivil kesimlerden oluşturmalı.

Ağalık yarışması para ile yapılmalı. En çok parayı veren kişi de ağalık kalmalıdır. Eski köye getirilen adetlere son veriilmeli, güreşlerimiz ve etkinliklerimiz yine geleneksel hale dönüştürülmelidir. (Kuvayı Milliye Şenlikilerimizin de Bahar Şenliklerine dönüştürülmesine de müsaade etmemeliyiz)

Her şey aslına rücu etmelidir. 

 1994 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

AGALIK DELİ CUMALİNİN HAKKI     04/09/2012 15:04

DUYDUMUZ SÖYLENTİLERE GÖRE CUMALİ DELİ İLE SAYIN ZİHNİ ALDIRMAZ AĞALIK İÇİN ÇOK MÜCADELE ETMİŞ...ASLINDA AĞALIK CUMALİ DELİ' NİN HAKKIYDI.. BU SENE OLMADI AMA KISMETSE SENEYE İNŞALLAH...
Ali Demirkeser

     31/08/2012 15:55

Ağa olabilmek için önce VeKİL olmayacaksın.Bu halktan oy isteyeceksin seçimi kazanacaksın,eğerki bu halk sana sandıkta bizim başkanımız sensin derse o zaman gelip ağalık için başvuru yapacaksın.Öyle her isteyene ağalık yok başkan vekilim.Önce hak edeceksin ve kazanacaksn.
abdullah küçükyücel

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665