Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam203
Toplam Ziyaret1473923
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
HALKIN DEVLETİ
23/04/2022

 

Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 Cuma günü, Atatürk'ün 21 Nisan 1920 günkü bildiriminde önerdiği törenle açıldı.

23 Nisan 1920, Türkiye Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin halk devleti olarak örgütlendiği tarihtir.

23 Nisan 1920 günü, Ulusal savaşım, artık bir halk hareketi olmaktan çıkmış, bir halk devleti biçiminde gelişmeye yönelmiştir.

Atatürk, 24 Nisan 1920 günü Meclis'te uzun bir söylev verdi.

Bu söylevinde, Mondros Savaş Bırakışması'ndan başlayarak, Türkiye TBMM'nin açılışına kadar geçen zaman içindeki siyasal olaylar hakkında bilgi verdi.

Bu söylevinde, gelişen olayları, çok geniş bir biçimde inceledikten sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce izlenmesini gerekli gördüğü siyasal yöntemi şöyle vurgular:

"Bizim aydınlık ve uygulanabilir gördüğümüz siyasal yöntem, "ulusal siyaset"tir. Dünyanın bugünkü genel koşulları ve yüzyılların kafalarda ve karakterlerde yerleştirdiği gerçek karşısında hayale dalan birisi olmak kadar büyük yanılgı olamaz. Tarihin dediği budur; bilimin, aklın mantığın dediği böyledir.

Ulusumuzun, güçlü, mutlu ve sağlam bir düzen içinde yaşayabilmesi için, devletin bütünüyle ulusal bir siyaset gütmesi ve bu siyasetin iç örgütlerimize tam uyumlu ve dayalı olması gereklidir. Ulusal siyaset demekle anlatmak istediğim şudur: Ulusal sınırlarımız içinde, her şey den önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı koruyup ulusun ve yurdun gerçek mutluluğuna ve bayındırlığına çalışmak; gelişigüzel ulaşılamayacak istekler peşinde ulusu uğraştırmamak ve zarara sokmamak; uygarlık dünyasının uygarca ve insanca davranışını ve karşılıklı dostluğunu beklemektir."

Bu konuşmasından sonra Meclis'e hükümet kurmakla ilgili önerilerde bulunur.

Bu konu, Atatürk için büyük önem taşır. Çünkü O'na göre, Osmanlı Devleti'nin ve halifeliğin ortadan kalkmış olduğu bir gerçektir. "Yeni temellere dayalı, yeni bir devlet" kurulmasını başlıca amaç olarak görür. Fakat durumu olduğu gibi söylemek, amacın büsbütün yitirilmesine yol aça bilirdi. Çünkü genel eğilim ve düşünüş, daha padişah ve halifenin özürlü sayılacak bir durumda bulunduğu idi. Dahası, Meclis'te, ilkönce halifelik ve padişahlık makamı ile bağlantı ve İstanbul Hükümeti ile uzlaşma arama akımı" baş göstermiş bulunuyordu.

Bu nedenle, Meclis'teki «duyguları ve görüşleri dikkate alarak, fakat "asıl amacı da saklı tutarak" birinci maddesi "Hükümet kurmak zorunludur" olmak üzere 4 maddeden oluşan önergesini Meclis'e verir.

Atatürk, bu önergenin asıl kapsamını Söylev'de şöyle vurgular:

"Bu ilkelere göre kurulan bir hükümetin niteliği kolaylıkla anlaşılabilir. Böyle bir hükümet, ulusal egemenlik temeline dayanan halk hükümetidir. Cumhuriyet'tir."

23 Nisan sadece Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayram değil;

 23 Nisan 1920, Türkiye Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin halk devleti olarak örgütlendiği tarihtir.

 195 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175