Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam235
Toplam Ziyaret1472216
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÇİMSA’DA BİR GÜN
25/05/2017

 

1972 yılında Mersin’de kurulan ÇİMSA’yı gezme şansımız oldu.

Sabancı Holding iştiraki Çimsa’nın, 2000 yılında Mersin’de kurduğu Ar-Ge Merkezi Formülhane’nin T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmesiyle kendi sektöründe yine bir ilki gerçekleştirilmesini önce medya mensupları ile ve bizlerin aracılığla kamuoyuyla paylaşmak istediler. Önce İstanbul, Adana, Mersin ve Tarsus’taki gazetecilerle bir araya geldik.

Çimsa’nın C kapısı olan ana giriş kapısından araçlarla giriş yaptık.  Bize orada ziyaretçi bilgilendirme broşürü dağıttılar. Broşür fabrikaya her gelen kişiye verilmekteymiş. Güvenliğimiz için broşürdeki talimatları dikkatlice okumamız ve uygulamamız istendi. Daha sonra bir salona alındık. Burada da bir mini güvenlik brifingi verildi. Binalarda, tesisi içinde ve acil durumdan neler yapacağımızı izah ettiler. Burada hepimize üzerinde kendi isimlerimiz ve kan gruplarımız ile çalıştığımız medya kuruluşların isimleri yazılı beyaz bir kask ve şeffaf birer gözlük verdiler. Gerçekten de güvenlik had safhada. Sadece biz değil fabrika içinde çalışanlarda da aynı şekilde giydirilmişti.

Çimsa yetkililerinden Operasyon Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç bizleri fabrikanın önce üretim, sonra da depolama tesislerini gezdirerek bilgi verdi.  Kalite yönünden Dünya’da birinci, üretim yönünden ikinci olduklarını ve Dünya’da ilk üç içinde bulunduklarını açıkladı Sayın Kalınağaç. Hammaddelerin üretime hazırlandığı ön aşamasını gördük. Daha sonra üretim stok alanını gezdik. Beyaz çimentolar 1.5 tonluk çuvallara konulmuş, buradan direkt ihracata gönderdiklerini ve 7 kıtadan toplam 65 ülkeye ürün sattıklarını ifade ettiler.

Buradan da çimento sektöründe ilk olarak T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenen Ar-Ge Merkezi Formülhane’ye vardık. Yaklaşık 1 milyon liralık bir yatırımla açılmış Ar-Ge Merkezi. Binaya girerken de müthiş bir güvenlikten geçiyorsunuz. Çok etkileyici idi.

Toplantı Salonu girişinde bizleri Çimsa Genel Müdürü Sayın Nevra Özhatay, Çimsa Ar-Ge, İnovasyon ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı sayın Önder Kırca, Çimsa Genel Müdür Yardımcısı sayın Ülkü Özcan karşıladı.

Çimsa ve AR-Ge Merkezi hakkında slaytlı, görüntülü bilgiler sundular. Gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Daha sonra ise AR-Ge Merkezi Müdürü Tuğan Delibaş bize kendinin sorumlu olduğu tesisi gezdirdi. Beyaz ve gri çimentolardan yapılan üretimleri uygulamalı örnekler gösterdiler.

Saat 17.00’ye yaklaştığında Çimsa yetkilileri ile hep beraber hatıra fotoğrafı çekildi. Kendilerine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettik. İstanbul, Adana,Tarsus ve Mersin’den gelen biz basın mensuplarınıi geldiğimiz noktalara transfer ettiler.

Çimsa hakkında özet bilgi verecek olursak, şunları söyleyebiliriz: Sabancı Holding iştiraki olan ve Türkiye’de sanayinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara terminali ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk iki markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

 1145 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311