Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam362
Toplam Ziyaret1472343
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KIZILDAĞ GÜREŞLERİNİN ARDINDAN
06/09/2011

2011 yılı Kızıldağ Yaylası Geleneksel Karakucak Güreşleri geride kaldı.

Bir yıl ara verildikten sonra güreşin yeniden yapılması ata sporumuz adına çok sevindirici ve umut verici olmuştur. Olimpiyatlarda ve Dünya şampiyonalarının yapıldığı minder güreşlerine,  insan kaynakları karakucak güreşlerinden sağlanmıştır. Köylerde ve kentlerde güreşe yatkın çocuklarımızın, gençlerimizin ilk er meydana çıkması karakucaklarla sağlanmıştır. 1960 yılında aralarında İsmet Atlı'nın da bulunduğu 7 sporcumuz olimpiyat şampiyonu olmuştur. Bu güreşçilerimiz ilk kez karakucaklarda boy göstermişlerdir. Bu nedenle karakucak güreşlerinin yapılması çok önemliydi.

Değişik il ve ilçelerden 169 güreşçinin kıyasıya mücadele ettiği 2011 yılı Kızıldağ karakucak Güreşlerinde hiç kuşkusuz Sayın Fatoş Gürkan'ın Vekil olarak girişimi ve Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilimiz Sayın Zihni Aldırmaz'ın desteği çok önemliydi. Ama bu güreşlerinin ilk ateşinin yakılmasından başlamak üzere son dakikasına kadar Güreş Tertip Komitesi'nin büyük özverilerini de unutmamak gerekir:

"Güreşin Babası" ilan edilen Adana Güreş Eğitim Vakfı Başkanı Sayın İlyas Karabulut başta olmak üzere özellikle de Tertip Komitesi Başkanı olarak bir orkestra şefi gibi adeta her ince nüansına kadar ilgilenen Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Karaisalılı işadamımız Sayın Sıtkı Polat'ın ortaya koyduğu performansı unutmamız mümkün değil. Ellerinize sağlık, her şey için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ayrıca Güreş Tertip Komitesinde bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi, Karaisalı Kaymakamı Sayın Hidayet Sarı, Karaisalılar Derneği Başkanı Sayın Ali Cengiz Taşçı, Güreş il Temsilcisi Sayın Yusuf İnce, KARSİAD Başkanı Sayın İsmail Demirikeser, Tatlıcı Köse Sayın Veli Karahan, Çevlik Köyü Muhtarı Sayın İbrahim Zopçuk, İşadamları Sayın Sabahattin Demirci, Dinçler Mağazası Sahibi Sayın Kadir Dinç  ve  Sayın Ali Ramazan Durmaz’da tam kadro olarak üzerine düşeni eksiksiz yerine getirdiler. Gönlümüz isterdi ki İlçemizin Belediye Başkanı Sayın Babacan Durak da orada olsa idi. O’nun eksikliğini çok hissettiğimizi buradan söylemekte yarar görüyorum. Umarız gelecek yıl Sayın Babacan Durak protokoldeki yerine geçer ve tüm güreş severlerin gönlünü alır.

Hatası ile sevabı ile bir güreşi daha geride bıraktık. Tertip Komitesi Başkanı Sayın Sıtkı Polat başta olmak üzere tüm herkes birer deneyim sahibi oldular ve gelecek yıl çok daha başarılı bir organizasyona imza atacaklarına canı gönülden inanıyorum.

Son olarak; AK Parti Adana Milletvekili ve Kızıldağ Güreşlerinin yeni ağası Sayın Fatoş Gürkan’a, Güreş Tertip Komitesi Üyelerine, maddi ve manevi katkılarını esirgemeyen tüm ikişi ve kurumlar ile güreşleri izlemeye gelen binlerce vatandaşımıza teşekkür etmeyi kendime bir görev sayıyor ve gelecek yıl Kızıldağ’da buluşmayı diliyorum.1432 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665