Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam238
Toplam Ziyaret1472219
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
21 b ve TOPAL ÖRDEK
13/02/2020

Adana Büyükşehir Belediye Meclisini sürekli takip ederim. Her ayın ikinci haftasında başlayan ve 5 gün süren meclisin genellikle ilk ve ikinci birleşimleri hareketli geçer. Herkes eteğindeki taşı döker. İlk günlerde yapılan sert konuşmaların yerine diğer günlerde sessizlik hakim olur. Çünkü meclisin gazı alınmıştır.

Bu haftada öyle oldu. İlk gün Hüseyin Sözlü döneminde encümene verilen gayrimenkul satış yetkisi, bu dönemde mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP grupları (Cumhur İttifakı) bu yetkiyi encümenden alarak meclise verdi. 2 saate süren konuşmalardan CHP-İYİ Parti ittifakı ve Başkan Zeydan karalar, mecliste azınlıkta olması nedeniyle daha önceleri olduğu gibi istediğini yine alamadı.

Bu tartışmaların dışında ayrıca bir de ihaleler konusu çok tartışıldı. Cumhur ittifakı ısrarla ihaleler neden bir tek firmaya verildiği üzerinde dururken, Başkan Karalar ise eski ihale ile yeni ihaleler arasındaki fiyat farkını açıklayarak pazarlık yoluyla daha ucuza ihale edildiğini söylüyor.

4734  Sayılı Kamu İhale Kanununun pazarlık usulünü düzenleyen 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabilecektir” şeklindedir.

Başkan karalar, şimdi 21 b’ye göre yapılan ihalelerin daha ucuza yapıldığını belirterek, muhalefete “İnsafınız kurusun” diyor. Bu ve buna benzer tartışmalar sürerken, CHP’li  Mustafa Fidan Vursavuş söz alarak, “Ben bugün sokaktaki vatandaşın 64’ü 75’i de bilmediğini biliyorum. Onların derdi yolda yürüyememek, kaldırımda yürüyememek” diyor ve yol ve kaldırım işgallerine parmak basıyordu.

Doğru söylüyor, bence de vatandaş 21 b'yi bilmez. 

X x x


“TOPAL ÖRDEK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Çamlıca Cami'nde vatandaşlarla kısa süre sohbet etti. Sosyal medyada paylaşılan o konuşmaya ait videoda Erdoğan, “Çoğunluğu bizde. Şu anda hâlâ her şey devam ediyor. Öyle de olsa, bunlar neye dönmüş biliyor musun? Bunlar topal ördek” ifadeleri kullanmıştı.

Başkanlık sistemiyle yönetilen Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Başkan ile Kongre'nin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda başkan için 'topal ördek' kavramı kullanılıyor.

Erdoğan aynı ifadeyi İstanbul Büyükşehir Belediye’nde Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu elinde bulundurması nedeniyle sarf etmişti.

Adana’da da durum aynı. Başkan Zeydan Karalar ve Millet İttifakı, Cumhur İttifakı tarafından “topal ördek” haline getirilmiş durumda. Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP Grubu komisyonlarda da çoğunlukta olunca onlar ne derse o oluyor.

Sayın Zeydan Karalar ve Millet ittifakının bu dönemde işi zor, hem de çok zor.

607 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311