Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam259
Toplam Ziyaret1409232
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI İÇİN CUMA GÜNÜ NEDEN ÖNEMLİDİR
31/05/2020

Genelde Cuma günleri Karaisalı’ya gitmeye çalışırım. Çünkü Cuma, Karaisalı için bayram sayılır.

Adana’dan Aydınlar Mahallesinden Karaisalı minibüsüne bindim. Yine sosyal mesafeye uyuldu, herkeste maske var. Salbaş ve Karaisalı yolu üzerinde ekinler sararmış, yarıya yakını biçilmiş durumdaydı. Bir haftalık sıcak, ekinlere yaramıştı.Ama öğleden sonra sağanak yağış tahmini vardı. Keşke yağmasa diyoruz.Çünkü daha yeni sararmış, biçilmeyi bekleyen ekinler çoktu.Ayrıca Cuma namazları açık alanda kılınacaktı.

Karaisalı için Cuma günü önemlidir. Pazar kurulur. Üreticiden direkt tüketiciye başta sebze, meyve ve temel gıda maddeleri olmak üzere tüm satışlar yapılır.

Karaisalı’da Cumali ismi çoktur. Çünkü ya kendileri ya babaları veya dedeleri Cuma günü doğduğu için yeni doğanlara Cumali adı verilir.

Karaisalı’da da sanki maske takan sayısı neredeyse yarı yarıya azalmıştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ibadethaneler kapatıldı. 74 gündür tüm Türkiye’de toplu ibadet etmek yasaktı. 29 Mayıs günü aynı zamanda Fatih’in İstanbul’a fethettiği gündür. Özellikle de o güne denk getirilip Cuma namazı serbest bırakıldı, ancak yeni kurallara uygun olarak.

Karaisalı’da üç yerde açık alanda Cuma namazı kılınması kararlaştırıldı. İlçede, özellikle de merkezde birkaç tur attım. Kızılay’a uğradım. Kızılay Temsilcisi İbrahim Efe oradaydı. Değerli büyüğüm Kızılay Koordinatörü Nevzat Özgün,ona yasak olmamasına rağmen,kendi olağanüstü halini ilan etmişti, yaşından dolayı sokağa çıkmıyor, evinden yönetiyordu her şeyi.

Daha sonra Belediye Başkanı Sayın Saadettin Aslan’ı ziyaret ettim. Murt Çayı ikram etti. Her zamanki gibi neşeli ve dinamikti. Sayın Kaymakam Mehmet Kaya’yı aradı. Nerde Cuma namazı kılacağını sordu. O da Karapınar Parkı’nda dedi. Evet, benim için haberin merkezi belli olmuştu.

Oradan ayrılıp CHP İlçe Başkanı Mustafa Eren ile telefonda görüştüm ve CHP ilçe binasına çıktım. Sağolsun beni her zamanki gibi büyük bir nezaketle karşıladı. Kahve ısmarladı. Soyadı Şeker olan genç kahvemizi yaptı. Sonra Başkan Mustafa Eren, ilçede ve köylerde yaptıkları çalışmaları anlattı. Özellikle bazı köylerin su sorununu çözmek için Büyükşehir ve ASKİ ile yaptıkları işbirliklerine değindi. Başarılı buldum…

AK Parti önünden geçerken partinin Gençlik Kolları Başkanı ve aynı zamanda meclis üyesi Turgay Bulut partiden iniyordu, Belediye Başkanı ile görüşürken o da yanımızdaydı. Bana yukarı çıkmamı, başkan Osman Kurdak’ın orada olduğunu söyledi. Ben de çıktım. Başkanlık makamında eski Başkan Cavit Namdar da vardı. Yeni başkan ile yan yana. Hoşuma gitti. Ayağa kalktılar, korona virüsten dolayı yeni modaya uyarak "Reis" gibi ellerimizi kalbimizin üzerine götürerek selamlaştık. Kurdak, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’in ilçeye tek kullanımlık seccade ile maske gönderdiğini söyledi ve teşekkür etti. Ben de seccadeden bir tane aldım, ben de teşekkür ettim. Daha sonra Cuma namazının kılınacağı Karapınar Parkı’nda görüşmek üzere oradan ayrıldım.

Merkez Cami’ye geldim. Kızılay masa kurmuş, İbrahim Efe, Kızılay Gönülleri Ahmet Bülbül, Emre Kırlangıç ve Satık Buğra Kızılay yeleklerini giymişler, ellerinde eldivenler ve masada camiye gelen cemaate dağıtılmak üzere maskeleri hazırlamışlar, bekliyorlardı. Burada da namaz bahçede kılınacaktı. Ona göre hazırlıklar yapılmıştı. Kolay gelsin diyerek Karapınar Parkı’na doğru yürüdüm. Yol kenarlarında sağda ve solda dut ağaçları vardı. Karadut ve beyaz dutlar olgunlaşmıştı. Dallarından tutarak taze dutlardan epey yedim.

Parka giderken AK Parti eski ilçe başkanlarından hatta kurucu başkan, 10 yıl süreyle görev yapmış Müslüm Öveç bir araçla geçerken yanımda durdular.  Sürücü Belediye Nikah Memuru Mustafa Öveç’le beni araca davet ettiler. Ben de spor amaçlı yürüyüş yapıyorum dedim, teşekkür ettim.

Karapınar Parkı girişinde iki masa kurulmuştu. Biri Yüreğir Belediye Başkanlığı tarafından gönderilen maske ve seccadenin olduğu masa, diğerinde ise Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan orada da dağıtılmaya başlanan eldiven ve maskeler vardı. Başlarında zabıtalar vardı. Ayrıca Yüreğir Belediyesi için parkın doğu tarafında da aynı şekilde masa kurulmuştu.

Az sonra Sayın Kaymakam Mehmet Kaya geldi. Selamlaştık, konuştuk. Kaymakam Bey, her iki masaya giderek dağıtılan ürünleri inceledi. Sonra namaz kılınacak alana gitti. Başkan Saadettin Aslan da geldi, o da namaz kılınacak alana geçti.

400 kişilik sosyal mesafeye uygun çizimler yapılmıştı. Herkes abdestli gelmişti, seccadelerini serdiler. Ezan okundu, namaza duruldu. Önce sünnet kılındı. Merkez Vaizi Fatih Gözüküçük hutbe okudu. Daha sonra 2 rekat Cuma namazı eda edildi. Namaz bitiminde hocamız, namaz sünnetlerinin evde kılınmasını istedi. Cemaat dağıldı.

Parkta Belediye eski Başkanımız Sayın Babacan Durak, oğlu Mustafa durak ile birlikte Cuma namazına gelmişlerdi. Sohbet ettik.

Ben yeniden yaya olarak yola koyuldum. Ama beni tanıyan ne kadar araç sürücüsü varsa, araçlarına davet etiler. Çok hoşuma gitti, ne kadar dostum varmış diye gururlandım. Ama yürümekte kararlıydım. Çünkü spor yapmaya ihtiyacım vardı. Bu salgın nedeniyle epey kilo alıp, göbeklenmiştim. Benim gibi aynı durumda olan çoktu tabi. Yolda herkesle selamlaştık, konuştuk.

Evde salça kalmamıştı, eşimin çok beğendiği salçanın da satıldığı Şahin Marketten biraz salça aldım. Yine Karaisalı Minibüse binerek Adana’ya geldim. Minibüsler yine korona virüs kurallarına uygun şekilde yolcuların alıp, getirdi.

Yolculuk, ziyaretler, görüşmeler, selamlaşmalar, toplu namaz kılınma, alış-verişlerden bahsederek sizlere Karaisalı'da Cuma gününün ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.

Her hafta Cuma günleri Karaisalı'da olmak dileğiyle... 

 

 467 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841