Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam391
Toplam Ziyaret1472372
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KAPIKAYA KANYONUNDAN İLK KEZ KORKTUM
08/02/2015
Geçtiğimiz günlerde kısa adı ADRO olan Adana Tursit Rehberleri Odası Başkanı İsa Akdağ ve beraberindeki heyet Karaisalı'ya geldiler. İlk önce Belediye Başkanı Saadettin Aslan'ı ziyaret ederek, turizme yaptığı katkılardan dolayı 19 Şubat'ta ödül vereceklerini duyurdular.
Başkanın işleri çok yoğundu. Konukları ilçenin turizm değerlerini yerinde göstermek görevi bana ve İbrahim Efe'ye düştü. Önce Kapıkaya Kanyonu içerisine girdik. Fazla ilerlemedik. 500 metre kadar yürüdük.
Yıllardır bu kanyona gelir-giderim. Daha çok haberci gözüyle bakardım. Ama ilk kez bu işin  uzmanları ile geldim. Daha önce de hepimizin sezinlediği ama dillendiremediği bir gerçeği gözler önüne serdiler.
Kanyonun sağında ver solunda oluşan dev kayalar, yarıklar muhteşemdi. Bu muhteşemliğinin yanında bizim bugüne kadar göremediğimiz ama hep varlığından gurur duyduğumuz o kayaların, saçtığı tehlikeler de varmış. En ufak bir sarsıntıda, depremde o kayalardan ayrıcalak dev parçaların oluşturacağı tehlikeleri gösterdi bize rehberler odası başkanı ve beraberindeki biri jeoloji mühendisi ve diğer uzman arkadaşlar.
Diyorlar ki , "Eğer böyle bir vakanın yaşanması ve bir can kaybı halinde, bir daha hiç kimse kanyona girmeyeceği gibi, Karaisalı'ya da uğramazlar. Karaisalı'da turizm de başlamadan bitmiş olur."
Ben o ana kadar rahat rahat giriyordum kanyona. Bu olayı bizzat gördükten sonra ilk kez kanyondan korkmaya başladım.
Ama sorun çözümsüz değilmiş.
Olası bir sarsıntıda düşme ihtimali olan bu kaya parçalarının çelikten kafesler içine alınması mümkünmüş. Ve bu konuda yapılan çalışmalar varmış.
Arkasından ve önünden her hafta bombalanan (dinamitlenen) başta Hasan Dağı olmak üzere ve yakınındaki kanyon ve çevresindeki taş ocaklarını da düşündükçe bu korkularım daha da artmaya başladı.
Bu kaygılarımızı, düşüncelerimiz sizlerle paylaşıyoruz ki, yetkililerimiz derhal önlem alsın diye. İleri de "Ben demiştim, ben yazmıştım" diye haklı durmuna düşmek istemem.
Bu konuya derhal Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı el atmalıdır. Yoksa, bu vebal sizi fazla yaşatmaz.


1473 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665