Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam239
Toplam Ziyaret1472220
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (18)
03/12/2018

Epeydir siyaset kazanının altına bakmıyordum. Hani halkımız kazanın altına yeni odun atmaya ve eski közleri karıştırmaya “ölçermek” derler ya, ben de bizim kazanın altını bir ölçerdim bugün.

Karaisalı’da cenazeler ve düğünler eksik olmaz.  En iyi siyasetçi cenazeye ve düğüne gidendir diye bilinir ya, bu “görev” daha da hızlandı. Aday adayları, ilçe başkanları, meclis üyeleri aday adayları, partililer, belediye başkanları veya belediye meclis üyeleri ile cenazelerde boy göstermeye devam ediyorlar. Maksat bu ziyaretleri oylara kanalize edebilmektir. Gaye cenaze veya düğün sahiplerinde “Benim iyi günümde de kötü günümde de hep yanımda oldular” algısını oluşturabilmektir. Tabi bunu seçmen yerse, yutarsa…

SİYASETTE CENTİLMENLİK DİYE BİR ŞEY VAR

Centilmenlik, ilişkilerde ince ve görgülü olmaktır. Birileri aday adayı olabilmek için görevlerinden istifa ediyor. Ama hala o kişi teşkilatın başında imiş gibi, yanına gençlik kolları başkanını veya kadın kolları başkanını veya ilçe yönetim kurulu üyelerini alıp seçmenin iyi veya kötü yanında imiş gibi pozlar verdiğini ve sosyal medya hesaplarından paylaştıklarına şahit olmaktayım.

Bize göre bu doğru bir davranış değil, centilmenliğe aykırıdır. Yani ince ve görgülü bir davranış olmayıp, başta kendisine ve yanındakilere de zarar vermektedir. Ve bilinçli seçmene de yutturamazlar sanırım.

Evet, aday adayı arkadaşlarımız, lütfen böyle görgüsüzce hareket etmeyiniz. Siyasette bazen her şey mubah olmayabilir, aleyhinize dönebilir. Aslında dirayetli ilçe başkanı olsa bu davranışları disiplin suçu olarak görebilir ve işlem yapar. Ama nerede böyle medeni cesareti olanlar?

Buradan sizleri samimi ve dostça uyarmak isterim. Ama illaki diyorsanız ki, “Ben görgüsüzüm, incelik benim işim değil, her şey mubahtır” bu da sizin bileceğiniz bir iştir.

X X X

Ankara’daki bir MHP’linin şöyle bir izlenimi var; Ankara’da Büyükşehir Adayı AK Parti’den olacak, bizler parti olarak bu adaya destek vereceğiz, ama ilçelerde MHP kendi adayını çıkaracaktır.

Adana’da da Devlet Bahçeli’nin kırmızıçizgisi olarak Büyükşehir adayının MHP’den olması ve AK Parti’nin buna destek vermesi yönünde iddialar var. Bahçeli’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Hüseyin Sözlü olduğuna göre, ilçelerde ittifak yapılmayacağı yönünde görüş öne sürülüyor.

X X X

AYTAÇ DURAK FAKTÖRÜ KARAİSALI’YI DA ETKİLER

Bir de Aytaç Durak faktörü var. Bir CHP Adana milletvekili geçen gün yerel bir gazeteye verdiği demeçte, CHP’de aday adayları üzerinde anket çalışmalarının tamamlandığını belirtmiş, adları kamuoyunda tartışılan alternatif isimler üzerinde çalışmaların devam ettiğini söylemişti. Bu alternatif isim olarak da hemen aklımıza ilk gelen Sayın Aytaç Durak olmuştur. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener Aytaç Durak ismi üzerinde anlaşabilirlerse dengeler tamamen değişir diye düşünüyoruz. Bu denge Karaisalı’yı da çok yakından etkiler diye de düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

AK Parti’nin İl Başkanı Sayın Fikret Yeni geçen günlerde Karaisalı’nın siyasi kanaat önderleri ile bir toplantı yapmış. Bu toplantıda kendisinin 3 bakan ile görüştüğünü söyleyerek, bu bakanların CHP ve İYİ Parti’nin Adana’da Büyükşehir için Aytaç Durak’ı düşündüklerini söylediğini açıklamış.

Yine geçen günlerde bir yerel gazetede ise, İYİ Parti’nin Karaisalı Belediye Başkan adayının Veli Can Durak olduğunu yazılmıştı.

Olması muhtemel, olabilecek şeylerdir.

X X X

Yine son duyumlarımıza göre 4 Aralık Salı günü AK Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayının Sözlü olarak açıklanması bekleniyor.

Şunun şurasında ne kaldı ki, 24 saat daha bekleyeceğiz.

 

 874 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311