Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam166
Toplam Ziyaret1473886
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
HANGİ MASADANSIN?
29/07/2022

Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.

Ama sadece ahşaptan, dikdörtgen olanı yoktur, oval olanı, kare şeklinde olanı, tek ayaklısı, iki, üç, dört, beş derken son iki yıldır 6'lı masa kelimesini çok duyar olduk.

Aynı masada oturanlar topluluğu giderek çoğalıyor.

Şimdi buna 7'li masa eklendi.

Konumuz bilinen mobilya masa değil tabi. Siyasi masalardan bahsediyoruz.

ÜÇLÜ MASA

Üçlü masayı iktidar yanlıları oluşturuyordu. AK Parti, MHP ve BBP'den oluşan 3'lü masa sanki dağılmak üzere. İktidar, bilhassa BBP'yi, aynı masada olmasına rağmen adından bahsetmeyi pek sevmiyor olmasa gerek. Sayın Erdoğan daha çok Sayın Devlet Bahçeli'ye her fırsatta teşekkür ediyor, mitinglerde ona söz verip, kürsüden konuşturuyor. BBP'nin esamesi bile okunmuyor. Bu bile aralarında bir sorun olduğunu göstermeye yetiyor.

ALTILI MASA

Altılı Masa'ya gelince; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'ndan oluşan 6'lı masa, muhalefetin lokomotifi durumunda.

YEDİLİ MASA

İktidar, sürekli bu güçlü altılı masaya 7'inci olarak HDP'yi yamamaya çalışsa da bu konuda başarılı olamadılar.

Ve HDP'nin başını çektiği yeni bir masa kuruluyor ki, bu bile iktidarı ofsayta düşürmeye yetti.

HDP’nin ‘Geniş Demokrasi İttifakı’ oluşturma çağrısıyla bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi, Emek Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun oluşturduğu '7’li masa' çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca, 7 partili "Sol İttifak"ın Ağustos ayında kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

HDP'yi sürekli 6'lı masanın altındaki 7'inci ayak olarak göstermeye çalışan iktidar, ters köşe olmuş durumda.

7'li masa şimdiden hayırlı olsun.

12 Eylül 1980 öncesi devrimciler, ilk karşılaşmalarında, ”Siyasetin ne” veya “Hangi fraksiyondansın?” diye sorarlardı. Şimdi ise “Hangi masadansın?” diye soracaklardır.

Bu masalara daha Muharrem İnce, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Mustafa Sarıgül, Ümit Özdağ gibi genel başkanlar eklenmedi.

Belki, önümüzdeki günlerde yeni yeni masalar kurulursa da şaşmamak lazım.

Artık Türkiye'yi masalar yönetecek gibi görülüyor.

 173 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175