Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam263
Toplam Ziyaret1409236
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
DOĞA GEZİSİNİN ÖNEMİ
03/02/2020

Kısa adı  (PRODOSS) olan Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü Başkanı Mehmet Yakut Bey beni aradı ve Karaisalı’nın Etekli Köyüne bir doğa gezisi düzenleyeceklerini, buranın benim köyüm olması nedeniyle de rehberlik yapmamı istedi. Prodoss’la 2011 yılında yine Keçi Kalesi’ne gitmiştik.

Bu köylere mahalle deniliyor ya, hiç tasvip etmiyorum. Ben yine köy demeye ve yazmaya devam edeceğim.

Önce muhtar Ahmet Akkuş’u aradım. Köydeki ve Keçi Kalesi’ndeki hava durumunu sordum, kar var mı, yok mu onu öğrendim. Köy içerisinde kar yoktu. Köyün üst tarafında 3 kilometre uzaklıkta Tereli yaylasında kar varmış. Keçi Kalesi’ne doğru karın daha fazla olduğunu söyledi. Tarih konusunda sözleştik.

Pazar sabahı araçlarımıza bindik. Yola çıktık. Önce  Karaisalı’nın güzel mesire yerlerinden bir olan Dokuzoluk’ta kahvaltımızı yaptıktan sonra tekrar yola koyulduk. Köyün içerisinde geçip Tereli yaylasına gidecektik. Ama muhtar yolda bizi aradı, 15-20 dakika içindeorada olacağımızı  ve direkt Tereli Yaylasına gideceğimizi, yürüyüş sonrası köye ineceğimiz söyleyince, bizleri ısrarla köyde durmamızı istedi ve andız pekmezi ikram edeceğini, pekmezi içmeden gitmemiz gerektiğini ifade etti. Başkan Mehmet Yakut “tamam” dedi. Köye vardık,  muhtar Ahmet Akkuş bizi karşıladı. Kahvehaneye girdik. Sıcak soba başında herkese birer bardak andız pekmezi verdiler. İçtik. Teşekkür ettik. Geziye katılan doğaseverler arasında daha andız pekmezini bilmeyenler, bugüne kadar tatmamış olanlar vardı. Diyabetli hastaların gönül rahatlığı ile yediği pekmezden içtik. İçimiz ısındı.

Tekrar araçlara bindik. Muhtar Ahmet Akkuş bize köyden Duran Ali Günal’ı da yanımıza rehber olarak verdi. 10 dakika sonra Tereli Yaylasına vardık. Yayla girişinde indik. Her taraf kar kaplıydı. Mehmet Yakut’un kısa konuşmasından sonra yürüyüş başladı. Karda yürümek gerçekten zordu. 50 santime varan karda özellikle ben çok zorlandım. Daha önce yaz aylarında 3 kez gittiğim Keçi Kalesi’nin karlı yolu beni çok yordu. En geride kaldım. Prodoss’ta her yürüyüşte bir öncü, bir ortacı bir de artçı görevli olur. Öncü Mehmet Yakut idi. Artçı arkadaş Burak da benimle beraber yürüdü. Keçi Kalesi’ne varıldı ama yoğun kar nedeniyle dağa tırmanmaktan vazgeçildi. Fotoğraflar çekildi. Kısa bir dinlenmeden sonra tekrar yürüyüş başladı. Bir yarım ay çizilerek yaklaşık toplamda 9 kilometrelik ve 5 saat süren yürüyüşten sonra köye indik.

Muhtarın bize ikram ettiği kahvehaneye geldik.  Sabah içtiğimiz andız pekmezini çok beğenmiştik. Dönüşte satın almak için 15 kilo sipariş vermiştik. Her biri 1 kilogramlık şişeler konulmuş pekmezler hazırdı.

Herkes yemeğini yedi, çaylarını, kahvelerini içtiler. Bu arada köylülerle kaynaşma sağlandı. Doğaseverler pekmezlerden satın aldı.

Baharda tekrar gelme sözü verdik. Köyde arıcılık yapan Ahmet Şahin de bir sonraki gezimizde kendi ürettiği halis baldan ikram edeceğini, isteyenlere de satış yapabileceğini söyledi.

Muhtar Ahmet Akkuş, köyünün yaylası, balı, andız pekmezi ve Keçi Kalesi ile daha çok tanınmaya ihtiyacı bulunduğunu belirterek, Prodoss’a ve doğaseverlere teşekkür etti. Muhtar Akkuş, Sonbahar’da ilk kez bir Andız Festivali düzenleyeceklerini, festivalde andız pekmezinin yapılışını davetlilere göstereceklerini, bu konuda Karaisalı Belediyesi ile görüştüklerini söyledi. Bu festivale şimdiden tüm Prodoss üyelerini ve diğer doğaseverleri ve Adanalıları davet etti. Bizler de gelme sözü verdik tabi.

Tekrar yola düştük. Araçlarla Karaisalı içinde bir tatlıcı dükkanında durduk. Burada tatlılar yendi, çaylar içildi.

Adana’ya vardığımızda saat 18.00 olmuştu.

Sonuç olarak şunu söylemek isterim; Adanamız doğasıyla, tarihiyle, kültürü ile gerçekten hayran olunacak bir yer.  Adana’da daha keşfedilmemiş birçok yöremiz var.

Doğaseverlerin Etekli Köyüne gitmesi, Keçi Kalesi’ne yürümesi basit bir şeymiş gelebilir bazı insanlara. İnsanlar oraya gidince başta yöredeki vatandaşların, esnafın ekonomilerine ya direkt ya da dolaylı şekilde katkıları oluyor. Yöreyi tanıyıp, oranın kültürünü öğreniyorlar. Az önce de değindiğim gibi daha andızı duymayan, pekmezini bilmeyen ve içmeyen insanlarımız vardı.  İşte onlar andız pekmezi ile tanıştılar.

Gece Mehmet Yakut’tan bir mesaj aldım. Mesajın sonunda Yakut şunları paylaştı:

“Doğaseverler çok güzel bir gün geçirdi. Yaylada köy muhtarı ve yayla halkının sabah bizleri Andız pekmezi ile karşılaması ve yürüyüş sonrası misafirperverliği bizleri çok mutlu etti. Keçi Kalesi’nin turizme kazandırılması gerekir, oldukça sarp ve ilginç bir yapıya sahip kale manzarası ile dört bir yana hakim olması çok ilgi çeker. Çok güzel ve özel bir geçirmemizi sağlayan Etekli Köyü Muhtarı Ahmet Akkuş ve rehberimiz Vahit Şahin beye çok teşekkür ederiz."

Asıl ben teşekkür ederim sevgili Yakut ve doğaseverler.

 

 524 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841