Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam157
Toplam Ziyaret1473877
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KUVAYI MİLLİYE ANMALARI AMACINDAN SAPTI
19/04/2017

 

Kuvayı Milliye Anmalarını yıllardır izlerim Karaisalı’da.

Hasan Şafak ve Hüseyin Seyirci’nin ilk kez ortaya çıkardıkları 1 Nisan Karaisalı Kuvayı Milliye Anma törenlerini arıyorum şimdi.

1 Nisan anma günü ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda yapılırdı. Kuvvacılar temsili olarak Fabrikalar Caddesi’nden yürürler, meydana büyük bir coşku içerisinde girerlerdi. Günün anlamı üzerine konuşmalar yapılır, şiirler okunurdu. Eski Belediye Başkanlarımız Sayın Hasan Hüseyin Kuşçu ve Babacan Durak da destek verirlerdi. Kıt olanaklarla etkinlikler düzenlenirdi ve asla siyaset hesabı yapılmazdı.

Sonra 2006 yılında Karaisalı İlçe Belediyesi Büyükşehir’e bağlanınca iş değişti. Kutlamalar stadyuma alındı. 1 Nisan tarihi güme gitti, bazen Mayıs ayına alındı etkinlikler. Çeşitli sanatçılar gelmeye başladı. Baldırı çıplaklar sahne aldı. Kutlamalar daha da kalabalıklaştı. Artık etkinlikleri 20 bin kişi izliyordu.

Yine şiirler okunuyor, yine günün önemi hakkında konuşmalar yapılıyor. Sıkmalar, börekler, çörekler, ayranlar ikram ediliyor. Yine Kuvvacılar ilçe merkezinden stada kadar yürüyor. Ama parayı veren düdüğü çalıyor. Büyükşehir Başkanı kim ise onların propaganda aracı haline gelmeye başladı. Bir ara AK partili vekillerin kürsüyü ele geçirip “icraatın içinden”e dönüştü. Halen de sürüyor.

Ama ben o eski kutlamaları özlüyorum.

Siyaset yoktu.

Samimiyet vardı.

Kalabalık yoktu ama sanki daha anlamlıydı.

Demem o ki, Kuvayı Milliye siyasete alet edilmemeliydi.

1 Nisan Günü anmalar yapılmalı, o gün paneller, söyleşiler, konferanslar olmalıydı.1 Nisan’ı unuttuk, işi çalgıya çengiye döktük.

Bu kadar emeğe, masrafa yazık…

İlla ki bir şenlik yapılacaksa bahar şenlikleri adı altında veya başka bir adla yapınız.

İçi boşaltılmış bir anmaya artık katılmayacağım.

Bensiz de olur. 

Herkese iyi eğlenceler…

 

 744 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175