Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam216
Toplam Ziyaret1559265
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
NE TEMAYÜLÜ, NE SANDIĞI, NE DEMOKRASİSİ?
24/10/2013

Temayül meyletme, bir tarafa eğilme, ilgi duyma, yönelme demektir. Arapça kökenlidir.

Temayül kelimesi ‘meyil’ kelimesi ile aynı kökten gelir. Bu da meyletme ile aynı anlamlarda kullanıldığını gösterir.

Cumartesi günü AK Parti Adana Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adaylarını yarışa sokacak. Göstermelik bir seçim olacak.

Bu temayül olayını en acı şekilde yaşayan aileden biri de biziz. 2002 yılında MHP bir temayül yoklaması yaptı. Kardeşim Bilal Şahin de temayül seçimine girdi. Partinin Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili seçilemeyecek yer olan 7. sıraya gitti. Karaisalılı bir milletvekilimiz “dördüncü sırada iken 15. sıraya indi. Kardeşim temayülden birinci çıktı. Ama Milletvekili listesine dahi alınmadı.

Aynı olay daha önce DYP’de yaşanmış ve Ali Antepüzümü temayül ya da önseçimde birinci olmuştu ama o da listeye sokulmamıştı.

Son iki yerel seçim öncesi AK Parti de böyle bir temayül yoklaması yaptı. Adana, ilçeler ve Karaisalı teşkilatları ayrı ayrı sandıklarda oylarını kullandılar. Kimin kazandığı açıklanmadı bile. (MHP ve DYP o gün açıklamıştı)

Oylar sandıklardan torbalara konuldu, ağzı mühürlendi ve güya Genel Merkeze gönderildi. Temayüle giren her aday adayı çevresine, seçmenine “Ben kazandım” diye hava bastı. Ama buna ne kendileri inandı ne de seçmenleri.

Sonra aday adayları Ankara’ya çağrıldı. Bir de orada sınava girdiler. Sözlüye tabi tutuldular. 5 dakika bile sürmeyen sorulardan sonra dışarıya alındılar. Zavallılar beklediler saatlerce,

Aday  belliydi zaten. Kimse bir şey söylemiyordu. Ama hepsinde umut vardı. Çıkmadık candan umut kesilmezdi. Sonra, vekile kim yakınsa o aday olarak açıklandı.

Buyrun ileri demokrasiye, demokrasi şölenine. Adında Adalet yazan, “İleri demokrasi”yi savunan bu partinin şimdi neresi demokratik? MHP ve DYP kadar bile olamadılar. Bu iki parti temayül yoklamasını seçim günü anında açıklıyordu. Bunlar ne yapıyor? Oyları sandıklardan çıkarıyorlar, torbalara koyuyorlar, ağzını büzüp, bağlayıp, mühürleyip, nereye gönderdikleri bile bilinmeyen bir şekilde ortadan yok ediyorlar. Kimse itiraz edemiyor. Oylar yeniden sayılsın deme hakları ve şansları dahi yok.

Sevsinler sandığınızı, demokrasinizi, temayülünüzü.

Tarih tekerrürden ibarettir. Cumartesi günü aynı tiyatro oyununu bir daha izleyeceğiz hep beraber.

İnşallah ben yanılırım, tükürdüğüm yalar, tüm AK Partililerden özür dilerim. Ama ben onlara yalatacağım, adım gibi eminim.

Aslında bu konunun çözümü ise çok basit. Partiler Kanununa bir madde eklenecek. Adaylar, hakim huzurunda, gizli oy, açık sayım yöntemi ile belirlenecek ve çıkan sonuca itiraz edilmeyecek. İşte ileri demokrasi budur.2024 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Mehmet Adil GÜLTEKİN     25/10/2013 12:52

AK PARTİ Karaisalı Belediyesi Aday adaylığı temayül yoklaması için adı sıralamada geçen tüm adaylara şimdiden başarılar dilemekle birlikte,Mehmet Adil GÜLTEKİN kardeşime,arkadaşıma,dostuma şimdiden başarılar dilerim.Bu ilçe için yıllardır hep genç birisi olsun denildi,vizyon sahibi olsun denildi,belediyenin tek kuruşuna tenezzül etmesin istenildi,ilçenin yerlisi olsun istenildi,ilçenin tüm sorunlarını bilen ve çözebilecek birisi olsun istenildi,halkın içinden birisi olsun istenildi,ilçeyi sırtlayabilecek ve2023 yılına hazırlayacak birisi olsun istenildi,yeşile hasta birisi olsun istenildi,böylesine bir fırsat bu ilçenin ayağına1000 yılda gelmez o fırsat Mehmet Adil GÜLTEKİN’dir.Karar verirken bir kez değil 1000 kez düşünülmekte fayda var.Bu fırsat bir daha kaçarsa yakalamak için 1000 yıl bekler misiniz?Tşk
abdullah küçükyücel

Yazarın diğer yazıları

BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT - 28/09/2023
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (3) - 28/08/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (3)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (2) - 23/08/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (2)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (1) - 19/08/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (1)
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
 Devamı
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264