Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam401
Toplam Ziyaret1472382
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
BENİM ADAYIM CUMALİ DELİ
30/05/2013

Karaisalı’ya yeni bir hakime hanım atanmıştı. Kendisini ziyarete gittim, hoş geldin dedim. Bana kahve ikramında bulundu. Sohbetimiz sırasında dedi ki, “Evraklar üzerinde inceleme yaptım, bu ilçede ne kadar çok Cumali ismi var?” dedi. O ana kadar ben de farkında değildim. Bir düşündüm Sebze Hali içinde 4 tane Cumali vardı. Belediye de iki tane, Cumali Deli, v.s.

Oradan ayrıldım, Cumali avına çıktım. Sebze halinden başladım, “Senin adın niye Cumali? “ diye sordum. Çoğu Cuma günü doğmuş, bir kısmının da baba veya dedelerinin adı Cumali’ymiş. Tabi ataları da Cuma günü doğmuş. Muhafazakar aileden geliyorlar demek ki.

Sonra Karaisalı sokaklarında başıboş itler gibi gezerken bir dükkanın içinde bir esnaf Cumali Deli’ye bir tokat patlatarak, “S..tir git” dediğine şahit oldum. Cumali hem direniyor, hem de tokat yiyordu. Bu olaydan etkilendim. Yine böyle bir gün aynı manzara ile karşılaştım, bir polisin bir vatandaşı karakoldan kovarken sarfettiği, “Ha zin” gibi karışık kelime kullanan bir esnafımız da Cumali’yi dövdü. Acıdım. Aldım Cumali’yi, gazetenin bürosuna getirdim. Cumali daha ilçeye yeni gelmişti.  Kimse tanımıyordu.  İtilen-kakılan bir adamdı. Cumali ile böyle tanıştım. Artık her gün görüşüyordum. Arkadaş olmuştuk. Cumali her gün bana rapor veriyordu. Bugün şu kişi öldü, yarın bu kişinin düğünü var. Gelecek hafta filan kişi ölecek gibi şeyler söylüyor ve söyledikleri de aynen çıkıyordu. Cumali farklı bir kişilikti. Her ne kadar soyadı gibi kendisi deli de olsa, bana ilginç geliyordu. Ve o günlerde Cumali’nin yaşadığı maceraları yazmaya başladım. Cumali giderek sevimli hale gelmeye başladı. Bir zamanlar itilmiş-kakılmış Cumali bir anda İlçenin maskotu oluverdi.

Maçlara gider, davulu omzuna takar amigoluk yapardı. Protokolden hiç kimse gelmemişse, protokol sırasına oturur maçı izlerdi. Cenazelere katılır, yardım ederdi. Düğünler onun vazgeçilmez uğrak yerleri idi. Halen de öyle.

Cumali gazetemizin köşe yazarı idi. “Karaisalı’nın adamı zorla deli eder adamı” köşesi çok beğeni topladı. Hatta birçok kişi bana, “Biz gazeteyi Cumali için alıyoruz” dediler. Reytingi çok yüksekti.

Bir gün çay ocağının büyük camını aşağıya indirmiş. Dükkan sahibi,”Abi Cumali’den artık çekindiğimiz için bir şey yapamıyoruz. Adam gazeteci, dokunulmazlığı var” dedi.

Cumali, kimseden lafını esirgemez, dürüst, sözünün eri bir kişi. Yalanı dolanı olmaz. Gülüşü küçük bir çocuğun masumiyeti gibidir. Celallendiğinde ise korkunç hale gelir ama genelde uysaldır.

Seçimlerde Muhtar Mustafa Sapmaz hem Cumali’ye hem de rahmetli annesi Müşerref Deli Hanıma AK Parti’ye oy kullandırmıştır. Ama Cumali ne olduğunu anlamamıştır. Fakat daha sonra Cumali’nin gönlüne siyaset girmiştir artık.  Belediye Başkanı olmak istemektedir. Bağımsız olarak Belediye Başkan adayı olmak istediğini bana söyledi. Tek sorunu ise okuryazar olmaması. Ona diploma almasını önerdim. İlçeye gelmeden önce Ömerli Köyünde ilkokul 3. Sınıfa kadar okumuş. Babası Ömer Deli rahmetli olunca ilçeye geldiler. 2 -3 yıl önce de annesini kaybetti. Hamam Ev’de tek başına kalırken imdadına devlet yetişti. Ve Yusuf İyi’nin Müdürlüğünü yaptığı Rehabilitasyon Merkezine yerleştirildi. Allah Yusuf Hoca’dan razı olsun. Rehabilitasyon merkezinin ilk sakini olarak orada yaşamını sürdürüyor. Günde üç öğün sıcak yemek yiyor, son derece modern bir ortamda yatıp kalkıyor, artık banyosunu yapıyor, eskisi gibi pis kokmuyor. Cumali sonuçta topluma kazandırıldı. Zaten iyi bir insandı, şimdi daha da iyi oldu her şey. Onu da iyi yapan kişi de “İYİ” bir kişi. Yani Yusuf  İyi.

Şimdi ilçe sakinleri olarak o çocuğa hep beraber bir iyilik daha yapalım. En kısa zamanda ona bir ilkokul diploması almasını sağlayalım. Diploma aldığı takdirde, onu Karaisalı’dan bağımsız Belediye Başkanı adayı yapacağız. Adaylık giderini hep beraber sponsor olarak karşılayacağız.

Ben inanıyorum ki, birçok akil geçinen adaydan daha fazla oy alacak ve belki de başkanlık koltuğuna oturacak?

Burası Karaisalı, neden olmasın?

Benim adayım Cumali Deli.

Ya sizin ki?

 

 1752 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665