Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam352
Toplam Ziyaret1472333
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ADOGE'NİN GÜNÜBİRLİK KARAİSALI GEZİSİNDEN NOTLAR…
25/10/2015

Kısa adı ADOGE olan Adana Doğa Gezginleri Grubu olarak sabah 08.00’de buluşma noktamızda toplandık. Araçlarımıza bindik. Önden giden aracımız genel istek üzerine Kabasakal Mahallesinde güzergahtan ayrılarak Rüzgarlı Tepe’ye giderek yamaç paraşütçülerini izlediler. Bizler ise onları Salbaş’ta bekledik.

DOĞANAY PARK VADİ KIR LOKANTASI'NDA SABAH KAHVALTISI
 Yeniden buluşup 10 dakika sonra Sevgili Öner Doğanay ve değerli eşi Günseli Hanımla birlikte 100 dekarlık alanda kurdukları ve adını Doğanay Park Vadi koydukları çiftliklerinde gurubumuzu karşıladılar. Yerel bir TV’de izlemiştim. Çok beğenmiştim programı. Hemen girişte sol başta mutfak bölümü var. Personeller güzel yüzlüydü.
 Mayalı ekmek, yufka ekmek, peynirli ve patatesli sıkmalar ve çok çeşitli açık büfe kahvaltı ve bol neşeli sohbetle kahvaltıya başladık. Kahvaltı bitiminde Öner Doğanay bize çiftliği gezdirdi. Hurma bahçesine girdik. Çok güzel olan hurmalar maalesef dalında kalmış. Çünkü para etmiyor. Yetiştirmesi ayrı bir maliyet. Toplanması, kasalanması ve nakliyesini de üzerine koyduğunuzda o da ayrı bir maliyet. Üst üste hesapladığınızda işçilik ve nakliyesini karşılamıyor. O nedenle dalında kalması daha karlı bir işmiş. Öner bey de bahçeyi gelen konuklarına açarak hurmaları tattırıyor. Çok da güzel ediyor. Bahçede yok yok. Elma, armut, zeytin vs. hepsi doğal ve organik. Önce ürünler için soğuk hava deposu yapmışlar betonarme olarak. Damın üzeri boş görününce önce çatı yapmışlar ahşaptan. Dostlarının tavsiyesi üzerine kır lokantasına çevirmişler. İyi de etmişler. Açık büfe, serpme, ve tabakla kahvaltılar veriyorlar. Hepsinin fiyatları ayrı ve uygun. Ayrıca kuzu şiş, biftek, pirzola, ızgara sucuk, köfte çeşitleri, kaşarlı köfte ve tatlıları da anında pişirip servis ediyorlar. 
 Dere kenarında gezdik. Biri asma olmak üzere diğeri demir köprüden geçtik. Çeşitli hayvanları gördük ve sevdik.
 Merak edenler için adresleri: Eski Çatalan Yolu, Karakuyu mevkii Salbaş/ Karaisalı. 
 Telefonları: 0532. 277 07 87- 0505 340 71 11.
www.DoganayParkVadi.com-
 info@doganayparkvadi.com
 Teşekkür ederek ve ücretlerimizi ödeyerek vedalaşıp ayrıldık.

NERGİZLİK BARAJI
 Nergizlik Köyü kenarında Üçürge Çayından biriken sular ile oluşturulan sulama amaçlı Nergizlik Barajı’na geldik. Eskiden çeyizler kamyonlarla taşınırken Seyhan Baraj Gölü üzerine gelinir ve inerek davul-zurna eşliğinde halay çekilirdi. Şimdi de Karaisalılılar aynısını Nergizlik Barajında yapıyorlar. Burada bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bol bol böğürtlenlerden tattık. Tabi fotoğraf makineler çalışıyordu. Herkes Baraj Gölünün güzelliğinde deklanşörlere basarak anı kaydediyorlardı.

VARDA DAĞ KEÇİSİ FESTİVALİNE KATILDIK
 Sedna Derneği ile Karaisalı Belediyesi’nin ilk kez düzenledikleri Varda Dağ Keçi Festivali’nin yapıldığı ilçe merkezindeki cennetten bir köşe gibi olan Karapınar Parkı’na gittik. Ama festivale katılanlar az sonra uğrayacağımız Kapıkaya Kanyonu’na gitmişlerdi. Biz ise parkın içinde dinlendik. Çaylarımızı içtik. İhtiyaçları giderdik ve Adanalı ünlü fotoğrafçı Mesut Eray’ın Karaisalı Fotoğraf Sergisini gezdik
 .
 KAPIKAYA KANYONU MUHTEŞEMDİ
 Araçlarımıza binerek Kapıkaya Kanyonu’na vardık. 2.5 km.lik yürüyüşümüz vardı programımızda. Girdik kanyona. İlk kez görenler hayranlıklarını gizleyemiyorlardı. Gerçekten de Türkiye’de önemli kanyonlarından biriydi. Karaisalı eski Kaymakamı Hidayet Sarı ve Orman İşletmesi eski Müdürü Mustafa Turpçu’nun projeleriyle burada turizmin alt yapısı gerçekleştirilmişti. Ahşap merdivenler ve ahşap tesislerle doğa bozulmadan halkın hizmetine sunulmuştu. Çakıt Çayı’nın güzelliği ve doğanın eşsiz manzaraları ile grubumuz buluşmuştu. Ve bir genç, Çakıt Çayı yamacında darbuka ile adeta tek başına konser veriyordu. O aşağıda biz yukarıda onun ritmine alkışlarımızla eşlik ediyorduk. Konser bittiğinde ise alkış tufanı koptu. Grubumuz darbukatöre teşekkür etti. Daha sonra Bahçecik Şelalesi’ne kadar yürüdük. Çakıt Çayı kenarına inerek, ayaklarımıza suya soktuk ve yorgunluğumu giderip, stresimiz attık.
 Burada Dağ Keçisi Festivali’ne katılanlarla buluştuk. Karaisalı Belediye Başkan Yardımcısı Recep Ak’ın organizesiyle gerçekleştirilen festivalde motor ve bisiklet yarışları da yapılacaktı. Recep Bey ADOGE Grubunu da orada görmekten son derece memnun kaldığını söyledi. Evet, Karaisalı’da çok şey değişiyor. Marka şehir olma yolunda ilerliyor. Alt yapı, üst yapı yatırımlarının yanında kültür ve sanat, doğa sporu ile turist çekmeye başladı. Başkan Saadettin Aslan ve ekibine teşekkür ediyoruz.

ÖĞLE YEMEĞİNİ SAAT 17.00'DE YEDİK
 Festivalcilerle birlikte Kanyon’dan çıktık. Onlar yarışmanın yapılacağı Karapınar Parkı’na dönerken biz de Demirçit Mahallesi (Köyü) Bolahatoğlu Lokantası’na giderek öğle yemeğini yediğimizde saat 17.00 olmuştu. Izgara balık, et tava ve piliç ızgara yenildi.

ALMAN (VARDA) KÖPRÜSÜ GEZİSİ
 Hava kararmaya başladı. Kesiri Han ziyaretimiz iptal ederek Alman (Varda) Köprüsü’ne vardık. Osmanlı döneminde yapılan tarihi ve turistik köprü aynı zamanda filmlere, TV dizilerine de plato oluyordu. Saat 18.05’te yolcu treninin geçişine izledik hep beraber. Biri İsviçre’de olan 2 köprüden biri Alman Köprüsü ve çevresinde gezdikten sonra hava kararmıştı. Programımızda Yerköprü vardı. Oraya vardığımızda suyun battığı yere geldik ama karanlıktı, bir şey göremedik.

GÜN YETMEDİ
 Günübirlik gezimizde o kadar güzel yerler varı ki, hepsini gezmeye fırsatımız olmadı. Zaman yetmedi. Daha Karaisalı’nın Körkün Çayı, Köpekli be 9 Oluk gibi gezilecek çok yeri vardı. Bir başka gezimizde de oraya bir program yapacağız. Ama genel istek üzerine Kasım ayı içindeki gezimizi Hatay Harbiye’ye gerçekleştireceğiz.
 Bu gezimize iştirak eden tüm katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.806 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665