Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam692
Toplam Ziyaret1743660
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
BİR YOL HİKAYESİ
18/04/2021
1980 ve daha öncesi doğanlar bilir. Karayolları’na ait olan Karaisalı-Adana yolu sık ve keskin virajlarla doluydu. Midesi sağlam olan insanın bile virajlardan dolayı midesi bulanırdı. Hele çocuklar, sık sık kusardı. Araçlarda mutlaka poşet torba bulunurdu. Yola “Tavuk Yolu” deniyordu.
Karaisalı Belediyesi eski Başkanı Hasan Hüseyin Kuşçu, bu yol olayını aldı eline, peşini bırakmadı. İlçeye gelene-gidene Karaisalı-Adana yolunun yapılması için talepte bulundu. İçinde bol belgeli dosyalar verdi. Sık sık Ankara’ya gitti, bakanlıkların yolu aşındırdı, bol bol Karaisalı Salçası hediye etti. Bu sayede salçamız da ünlendi tabi.
Eskiden Karaisalı’nın milletvekili olurdu. Şimdi de var ama iktidardan değil, muhalefetten, yaptırımı ve gücü yok.
Ve bugünkü yola başlandı. Uzun bir mücadeleden sonra yolumuz hizmete girdi. O zamanlar duble yol fazla bilinmiyordu. Bilinse de ilçenin nüfusuna ve yolun araç sayısı ve yoğunluğuna bakılarak “gerek olmadığına” karar verilirdi. Ama şimdi öyle mi, herkesin evinin önünde traktörün yanında bir veya 2 tane otomobili olan toplum haline geldik. 
Karaisalı’nın nüfusu köyler dahil 23 bin civarında. Ama Adana merkezde 300 bin civarında Karaisalılı yaşamakta. Bu hemşerilerimiz her gün olmasa da hafta sonları köylerine gitmektedir. Yayla mevsimi ise Karaisalı-Adana yolu çok kalabalık oluyor.
Tavuk yoluna bakarak mevcut yol çok yerinde bir hizmetti. Bu konuda eski başkanımız Sayın Hasan Hüseyin Kuşçu’ya ne kadar teşekkür etsek azdır. Onun bu konudaki çabalarını çok yakından takip eden biri olarak, hep takdir ettim.
Artık bu yol da yeterli gelmiyor. Adana-İmamoğlu-Tufanbeyli Yolu gibi duble yola ihtiyacımız var. Bu konuda sosyal medya üzerinden talepler arttı. Karaisalı'nın sesi, gözü ve kulağı olarak biz de bu işin içinde olup, sürekli gündeme getirip kamuoyu oluşturmaya devam edeceğiz.
Şimdi Hasan Hüseyin Kuşçu yok. Ama Saadettin Aslan var. İktidardan sayılır. Bu konuda mutlaka bir çalışma yapmış olabilir veya olacaktır. Gerekli fizibilite raporları yapmış veya yapacaktır.
Kamuoyunda genel kanı, iktidarı yöneten Devlet Bahçeli’dir. Eğer Aslan bu işi üstlenir ve Kuşçu gibi Ankara-Karaisalı arasını suyolu yaparsa, şimdiki adı “Hayriye” olan biberimizin salçasını da makam aracının arkasına doldurursa, dosyaları Ankara’da herkese verirse, Karaisalı’ya gelen etkili ve yetkili her kişiye bıktırırcasına “Duble Yol, Duble Yol” derse, neden olmasın diye düşünüyorum.
Bu konuda Sayın Başkan Saadettin Aslan ne düşünüyor acaba?


1346 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI ARŞİVİMDEN (8) - 24/06/2024
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (8)
KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!! - 21/05/2024
KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!!
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR - 16/05/2024
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK - 15/05/2024
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7) - 17/12/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6) - 15/10/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6)
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5) - 13/10/2023
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5)
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT - 28/09/2023
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832