Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam150
Toplam Ziyaret1473870
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (15)
08/11/2018

Karaisalı’da Yeşillim, Adana’da Üç Ayak ve Ankara’da “Fidayda” oynamayı bazı okurlarımız yazıldığı gibi düz anlarken bir kesim ise mecazi anlamını bulmuş bile.

Bu kez kazanımızın altına odunu Ankara’da Fidayda ya da Hüdayda ayak oyununu çok iyi bilen bir attı. Uzun uzun sohbet ettik.

Karaisalı’da siyaset yapmak isteyenler öncelikle ilçedeki siyasetin inceliklerini (puştluklarını) çok iyi bilmeleri gerekir. Aynen Yeşillim de olduğu gibi. İki elin parmakları havada, birbirinin içine geçirip parmaklardan şakkada, şukkada ses çıkarırken, göbek ve kalçaları bir sağa bir sola kıvırmak ve hemen akabinde karşısındaki kişiyle de kalçaları tokuşturmak maharet ister. Ben şahsen yapamam. Ama bizim Karaisalı’da siyasetçilerimiz bunu pekala becerebiliyorlar. Zeka meselesi. Yılan gibi kıvrak olmak lazım. Eski bir belediye başkanımız ise o da benim gibiydi, zavallım. Bırakın ilçede oynamayı Ankara’ya 1 kg. salça bile götüremezdi.

-“Ankara’daki Karaisalılılar olarak bir de bizim gözümüzle bakın olaya” diyor. “Ankara’dan Karaisalı nasıl görünüyor, onu da yazın” diyor. Sordum tabi ki:

-Ankara’dan Karaisalı nasıl görünüyor?

-“Ankara’dan, Karaisalı bizim için çok önemlidir.”

- “Siyaset vazgeçilmez bir değerdir.”

-“Ankara’da siyaset yapmadan hizmet alamazsın.”

İlk, orta ve liseyi (imam hatip) Karaisalı’da okumuş. Üniversiteyi Karaisalı’da olmadığı için dışarıda okumuş tabi ki. Gerek okurken, gerek iş yaşamı sırasında sık sık ilçeye gelmiş, köyüne gitmiş. Şalvarı ayağına geçirmiş, babasının tarlasına gitmiş, ter dökmüş. Anasının pişirdiği peynirli sıkmaları yemiş. Vakit bulunca köyünün kahvehanesine geçmiş, büyüklerinin ellerinden, küçüklerinin gözlerinde öpmüş, arkadaşları ile çayını yudumlamış. Ankara’da olması hasebiyle de TBMM ile de yakın olmuş, danışmanlıklar vs. ve devlette görev almalar hep birikim olmuş kendisine. İşte bu birikimlerini ilçeye harcamak için kendisini hazır hissediyor. İlçeye vefa borcunu ödemek istiyor. Kısacası aday adayı olmak istiyor. Aday olup, seçimi kazanmak istiyor. Bana göre ehliyet ve liyakat sahibidir.

Amma velakin…

Karaisalı seçmeni,  bu arkadaşımız gibi kendini geliştirmiş, Ankara’da tuttuğunu koparacak bir başkan ister mi? Bütün mesele burada. Böylesine donanımlı arkadaşlarımıza “ithal” gözüyle bakarlar mı? İlçede oturmayanlara, Ankara’da yaşayanlara seçmenimiz ne derece sıcak olurlar bilemeyiz. Ankara’da Hüdayda oynamak da yetmiyor. Mutlaka ilçede Yeşillim ayak oyununu da bilmek gerekiyor.

Hatta Adana Üç Ayağı denilen ayak oyunlarını da bilmek lazım. Aday olacağın partinin il başkanına, milletvekillerine de yakın olmak, onlara en seri şekilde nasıl ulaşılacağını bilmek de bu işin içerisinde. İlgili komisyonlarda sorguya çekilmeye hazır olmak da var işin içinde.

En önemlisi de partiye yapacağın bağış da önemli. Belki de en önemlisi. Yaptığın bu bağışı “çıkarmak” için de “çalmak” gerekir değil mi? Onu da nasıl yapılacağını da bilmek gerekli.

“Yedirmem” dersen aday olur musun?

“Yemedim, yedirmedim” dersen bir dönemlik başkansın. Yersen, adama tek başına yedirmezler, yedirirsin de. Bu böyle gelmiş, böyle gider Karaisalı’da.

Ankara’daki bu değerli arkadaşımızın da son söz olarak söylediği gibi:

-          “Allah hayırlısını versin.”903 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175