Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam423
Toplam Ziyaret1719361
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7)
17/12/2023

Zamanda yolculuğumuz devam ediyor. Bundan tam 27 yıl öncesine gidiyoruz. Haftalık Siyasi Gazetemiz KARAİSALI 23 Nisan 1996 tarihinde yayına başlıyor. Yıl 1-Sayı 1.

Ama ondan önce 1987 yılı idi. Ömer Işık tarafından Karaisalı’nın Sesi adıyla bir gazete çıkarılmıştı. Ben ve Oğuz Adem Selçuk abi ile üçümüz gazeteyi yayına başlattık. Fakat ömrü uzun olmadı.

Daha sonra Rahmetli Abim Bahri Şahin tarafından yine bizlerin de desteği ile YENİ KARAİSALI adıyla bir gazete yayınlamıştık.

Benim sahibi olduğum KARAİSALI Gazetesi ise 1996 yılında yayınlandı. Bu yazımızda ilk sayıdan bazı hatırlatmalar yapacağım.

Manşetimiz “Orman Talanı Mahkemede”.  Ormanlık alanların tarıma açıldığına dair iddialar var, iddialara ormandan verilen yanıtlar da bu gazetede yayınlanmış.

Bu haber manşetten yayınlandı. O gazeteyi TBMM’deki Adana Milletvekillerine de göndermiştik. CHP Adana Milletvekili Erol Çevikçe, meclis genel kurulunda bizim gazeteyi göstererek bir konuşma yapmış, çeşitli sorular sormuştu. Sonuçta başta Orman Bölge Müdürü olmak üzere konuyla ilgili ne kadar sorumlu varsa görevden alınmıştı. Sürgüne gönderilmişti.

İkinci manşetimiz ise “Çatalan ve Nergizlik Barajı bu yılsonunda tamamlanacak” başlıklı bir haberdi.

Üçüncü haberimiz “DYP İlçe Başkanlığına Yüksel Ekici yeniden seçildi” idi. Yönetim kurulunda da H. Yalçın Dinçer, Yüksel İzci, Halim Hoplamaz, Sadık Güngör, Ramazan Yalçın, Durmuş Öğüt, İsmail Yılmaz, Osman Kısa, Yusuf Şahin ve Celil Yıldırım bulunuyordu.

Diğer bir haber: “Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kuşçu, 13 maddelik sorunlar paketini Bakan’a verdi”.

Devlet Bakanı Halit Dağlı, DYP İlçe kongresi için Karaisalı’ya geldiğinde Karaisalı Belediyesi’ne ziyarette bulunmuş, benim de olduğum o görüşmede Başkan Hasan Hüseyin Kuşçu,bir dosya içerisinde Bakan Dağlı’ya ilçenin sorunlarını aktarmıştı. Sayın Kuşçu aynı dosyaları Adana’nın diğer vekillerine de göndermişti.

Bu 13 maddeden oluşan raporu daha sonra sizlere aktarmak isterim. Aradan geçen 27 yıl sonra neler değişmiş, neler değişmemiş yeniden görmüş oluruz.

Gazetede benim ilk sayıdan dolayı “Merhaba” başlıklı bir köşem de yayınlanmıştı.

İç sayfalarda rahmetli yazarımız Hasan Çulhaoğlu’nun “Okullara Eğitim ve Moral Dersi Konulmalıdır” başlıklı bir köşe yazısı var.

-Eski Kaymakam Vekili ve İlçe Milli Eğitim Müdürü, Zamir Genç’i ölümünün üçüncü yılında saygıyla anıyoruz” yazısını “İz Bırakanlar” köşesinde okuyoruz.

-Bir zamanlar Dörtler Köyü Karaisalı’ya bağlıydı. Şimdi Çukurova’ya bağlandı. Bu köyden Murat Çulha adlı vatandaşımız Seyhan Baraj Gölünde tekne ile taşımacılık yaparken, “Ekmeğini Gölden Çıkarıyor” başlıklı bir haber yapmışız.

-Karaisalı Merkez Camii Hizmete açıldı haberinin yayınlamışız.

-Bir araştırma inceleme yazımızda “Hayvancılığımız Nereye Gidiyor?” demişiz.

-“İdris Şahin’in 5. Defa Tayini Çıktı” haberinde, Danıştay Kararıyla Orman Bölge Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Şube Müdürlüğü’ne iade edilen İdris Şahin, aynı zamanda Türkocağı Adana Şube Başkanıydı. Kendisi ülkücü idi. Dönemin “siyasi ilahlarını “ kızdırmıştı. Sağ iktidarlardan çektiğini soldan çekmemişti.

x x x  

Ve son sayfada spor haberimiz var. Namağlup Karaisalıspor SSKspor karşısında yenildi”, “liderliğe veda”. 1996 yılında takımın başında Antrenör Asım Yılmaz var. Takımın oyuncular ise Tayfun, Sami, Bekir, Hakan, Metin, Hasan, Ansen, Mahmut, Murat ve Yusuf Yürük’ten oluşuyor.

Hey gidi günler hey!

X x x

Ve ilk sayımızda tam 24 adet reklam var. Gazetemize yayın hayatında başarılar dilemişler. İlan veren kişi ve kuruluşlar şunlar:

Hasan Hüseyin Kuşçu, Altay Temizlik Şirketi, Uzunlar Ticaret, Köylü Ticaret, Özdemir Ticaret, Günindi Alış-Veriş Merkezi, Tatlıcı Köse (Veli Karahan), Büyük Sürmeli Oteli, Nur Şekerleme, Zeki Konfeksiyon, Ali Çete, Mustafa Akkuş (Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı)  Kıvanç Mermer Deposu, Hatipoğlu Madencilik, Düşmez Pazarlama, Foto Çağlar (Süleyman Çağlıyan), Geçioğlu Polikliniği, Dönmez Ticaret (Abdullah Dönmez),Ersin Koçak (ANAP İl Başkanı),  Geçioğlu Kuyumculuk (Ömer Geçioğlu), DYP Adana İl Yönetim Kurulu, DYP Karaisalı İlçe Başkanlığı ve Veli Kuşçu (ANAP İlçe Başkanı).

Herkese bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Aslında bu sayı ile ilgili yazılacak çok detay var ama uzun yazı insanları sıkar düşüncesindeyim.

Başka bir sayıda buluşmak üzere…

 623 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!! - 21/05/2024
KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!!
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR - 16/05/2024
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK - 15/05/2024
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6) - 15/10/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6)
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5) - 13/10/2023
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5)
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT - 28/09/2023
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (3) - 28/08/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (3)
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466