Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam380
Toplam Ziyaret1719318
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
DOST MECLİSİ’NDEYDİM
20/09/2013

 

İlçede bir Dost Meclisi kurulmuş. Birkaç kez haberini yaptım. Ama ilk kez toplantılarına davet edildim. Sayın Gaffar Özdemir bilhassa gelmemi istedi. Ev sahibinin kendisi olduğunu, yemeği kendisinin vereceğini belirterek benim de bulunmamı hassaeten rica etti. Kabul ettim. Zaten ben de merak ediyordum. Neymiş bu Dost Meclisi? İçinde kimler var, neler konuşuyorlar? Birilerini bir yerlere mi getirmmeye çalışıyorlardı? Bu ve bunun gibi sorularıma cevap alabailir miyim diye de gittim biraz.

16 Haziran 2013 tarihine “KARAİSALI PLATFORMU'NUN GELECEĞİ” başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazıda şunları ifade etmiştim:

Karaisalı Kaymakamı Hidayet Sarı öncülüğünde 2012 Şubat ayında kurulan, ilçede ve ilde söz sahibi olan tüm Karaisalılıları ve kamu kurumlarını bir araya getirmek ve aralarında birlik ve beraberliği tesis ederek, güç birliği içerisinde ortak hareket etmelerini sağlamak amacıyla yola çıkan Karaisalı Platformu’nun bundan sonraki geleceği nasıl olacak?

İlk kurulduğu yıllarda başarılı çalışmalara imza atan, daha sonra da siyasi kısır çekişmelere sahne olan, birlik ve beraberliği sağlamayı güçlükle gerçekleştiren Karaisalı Platformu’nun dağılıp dağılmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Biliyorsunuz bir ara Karaisalı Belediye Başkanı ve Platform 2. Başkanı Babacan Durak ile Meclis Üyesi Rifat Köroğlu Platformdan istifa etmişlerdi.

Yeni atanan genç Kaymakam İdris Arslan Platformu devam ettirebilecek mi? Yoksa başka bir kuruluş mu gerçekleştirecek? “Ben Vekilim” diyerek bu gibi şeylere hiç mi karışmayacak hepsi önümüzdeki gün ve aylarda netlik kazanacak.

DERGİNİN 4. SAYISI ÇIKTI

Karaisalı Platformu Dergisi 4. Sayısı çıkarken 5. Sayısının çıkıp çıkmayacağını konuşmak henüz erken. Dergide bir yazı yazan Karaisalı Platformu Genel Sekreteri İsmail Demirkeser, “Yapılacak çok iş var..” diyor. Demirkeser, “Güçlü ve başarılı bir şekilde geleceğe emin adımlarla yürüyoruz” diyor ve yazısına “Karaisalı ülkemizin, Çukurova Bölgesinin olmazsa olmazıdır. Karaisalı adına yapılacak çok iş var” diyerek son veriyor.

Bize göre de yapılacak çok iş var.

KARAİSALI PLATFORMU SİVİLLEŞECEK Mİ?

Karaisalı Kaymakamı Hidayet Sarı’nın önderliğinde kurulan ve birçok etkinliklere imzalar atan Karaisalı Platformu Sarı’nın gidişinden sonra sivil bir yapıya kavuşur mu? Kavuşursa yaşar mı? Platformun başına geçecek bir sivile herkes itaat eder mi? Herkesi derleyip toparlayacak, siyaset üstü bir sivil bulunabilir mi? Bu sorulara doğru yanıtlar verilirse Platform sivilleşebilir. Aksi halde Platformun başına geçecek bir siyasi, Platformu, mensubu olduğu partinin arka bahçesi yapmaya açık veya gizliden gayret sarf eder.

Platform içinden belki de başka şeyler çıkacaktır. 

Bekleyeceğiz ve göreceğiz.”

Yazım aynen yukarıdaki gibiydi. Platform içinden belki de başka şeyler çıkacak öngörüm de gerçekleşmiş oldu. Dost Meclisi henüz bir resmiyete kavuşmadı. Dostların katıldığı, sohbetlerin edildiği bir meclis. Ancak katıldığım toplantıda şunu gördüm ki, Dost Meclisi, dağılan Karaisalı Platformu’nun bir minyatürüydü. Ama büyümeyi hedefleyen bir meclis. Ve aynı zamanda Karaisalı Platformu’nun sanki sivilleşmiş hali.

Gaffar Özdemir bey, Karaisalı Atatürk Parkı içinde, Park Kafe’de bize önce sıcak mercimek çorbası, ardından  patlıcan güveç, bulgur pilavı yanında yeşil biber, kuru soğan ve salata, çay ve Karaisalı merkezde yapılan baklava ikram etti. Masada 20 kişi vardık. Herkes sırası ile siyaset yapmadan konuştu. Mevlana’nın ünlü sözü “Gel,gel,Gel”i söyledi Azi Özcan:

“Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel” dedi.

Bir tur konuşmalar tamamlandı. İkinci tur konuşmalar yapıldı. Ve ortaya hakikaten Karaisalı için güzel fikirler atıldı. Aslında hiçbir şey yapılmasa dahi, her 15 günde bir araya gelip çay içip sohbet etmek bile güzel şeydir.

Dost Meclisinin içinde  İl Genel Meclisi üyeleri, muhtarlar, partiler ve derneklerin yöneticileri gibi seçilmişler vardı, sade vatandaşlar vardı. Konuklar vardı. Meclis yavaş yavaş büyüyor. Sonraki toplantılara daha yoğun bir katılım bekliyorlar.

Dün baktım da hakaten dost meclisi idi. Şahsım olarak katılanlardan hiç biri ile kötü bir söz ile atışmamız olmadığı gibi, kötü ve yan gözle birbirimize baktığımız bir tek kişi bile yoktu.

Tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

 2014 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!! - 21/05/2024
KARAİSALI'DA ‘’MEMMED GİBİ’’ OLMAK!!!
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR - 16/05/2024
KARAİSALISPOR KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK - 15/05/2024
“KUTSAL TOPRAKLARA” KISA BİR YOLCULUK
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7) - 17/12/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (7)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6) - 15/10/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (6)
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5) - 13/10/2023
KARAİSALI ARŞİVİMDEN (5)
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT - 28/09/2023
BABACANOĞLU İLE İKİ SAAT
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4) - 26/09/2023
KARAİSALI GAZETESİ ARŞİVİMDEN (4)
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466