Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam174
Toplam Ziyaret1473894
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÇUKURA DÜŞMEK
17/09/2013

 Bizim Karaisalı bazen çok üretken oluyor. Bu üretkenlik ekonomiden ziyade dedikoduda ve siyasette oluyor.

  Örneğin bu yıl üretilen ve Karaisalı siyaset literatürüne giren “Güneşin batışını izleriz” cümlesi gibi. Bir de şimdi “Çukura Düşmek” diye bir cümle üretildi. Benim bildiğim çukura düşmek, kendiliğinden oluşan veya kazılan bir çukurun içine bilmeyerek düşülür. Bir de mecazi anlamı var bunun.

  Bir değerli dostum, abim, bir gün bana dedi ki: ”Benim için ne diyorlar?” Ben de, “Sizin için Çukura düşmüş” diyorlar dedim. Önce gülüştük. Sonra bunun ne anlama geldiği üzerinde konuştuk. Ben daha çok mecazi anlamını söyledim kendisine. Aslında bana kalırsa çok kötü bir deyim değil ama herkes bunu benim gibi düşünmüyor.

  Bu kadar ön yazıdan sonra isterseniz direkt konuya girelim. Karaisalı’nın Çukur Köyü var. Bir de birkaç köyünün içinde bulunduğu Çukur Çömelek bölgesi var. Bu bölgeden ve bu köyden olanlara “Çukur Çömelekli” derler.

  Şimdi, AK Parti Adana Milletvekilimiz Çukur Çömelekli.

  AK Parti İlçe Başkanımız da Çukur Çömelekli.

  Bir Belediye meclis üyemiz de buralı.

  Ayhan Işık kardeşim de Çömelekli.

  Bu güçlü dörtlü ile hareket edenlere de bu gözle bakılmakta ve “Çukura düştü” denilmektedir.

  Ben ise, Çukur’a düşmemek için dikkat ediyorum. Çukuru önceden görüp, etrafını dolanıyorum. Ne kadar dikkat etsem de, bu da hiç çukura düşmeyeceğim anlamına gelmiyor.

  Çünkü herkesin bir ayağı çukurda.

 1817 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175