Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam150
Toplam Ziyaret1473870
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ANDIZIN BAŞKENTİ
26/12/2020

Geçenlerde bir arkadaşım korona virüse yakalanmıştı. Telefonla aradığımda kuru bir öksürük vardı, zor konuşuyordu. Eşim de aradı. Çok üzüldük. Eşim daha sonra dedi ki “Ona andız pekmezi hediye edelim, öksürüğe, nefes yollarına iyi gelir, belki de virüse de iyi gelebilir.” Bu konuşmalar geçtiğinde Andızın başkenti diyebileceğimiz Etekli Köyündeydik. (Köylerimiz için mahalle denilmesini hala içimize sindiremedik.)

Etekli’de hemen hemen her evde andız pekmezi olur. Sonbaharda andız pekmezi yapılır.

Bir arkadaşı aradık, 2 kg. hemen temin etti. Bir kilosunu biz aldık. Diğerini Adana merkezindeki hasta arkadaşımızın evine götürdük. 15 gün sonra hastamız iyileşti. Arayıp teşekkür ettiler. Sadece andız iyileştirdi demiyoruz tabi ki. Belki etkisi olmuştur diye düşündük.

Daha sonra eşi ve kayınvalidesi de koronoya yakalanmış,  2 kg. daha istediler.

Muğla’nın Fethiye ilçesine de andız pekmezi göndermek icap etti. Koronaya yakalanan arkadaş da sipariş edince bizde eve 1 kg. daha alalım dedik ve Etekli’den Selami Davarcı’yı arayıp 5 kg. andız sipariş ettik.Onda varmış. Karaisalı’dan köye gelecek olan Şahin Market’in aracı ile Pazartesi akşamı gönderebileceğini söyledi. Tamam dedim.

Salı sabahı erkenden kalktım, daha sonra ezan okundu. Özel aracıma bindim. 48 km. yoldan sonra 45 dakikada ilçeye vardım ama her yer daha karanlıktı. Yollarda sadece sokak hayvanlar vardı.

Bu arada Karaisalı Belediyesi’nın temizlik ekipleri her yerde görünmeye başladı. İşe başlamışlardı. Belediyeden ve çalışanlarından gurur duydum, “Karaisalı Belediyesi çalışıyor” dedim.

Doğru Cumhuriyet meydanına vardım. Her zamanki gibi saat kulesini turladım. Şahin Market kapalı. sadece Özel İdare İşhanı altındaki Çopuroğlu (Çınaraltı) Unlu Mamuller açık. Dükkanın önünde kediler-köpekler geziniyor, içeri bakıyorlar.

İçerde Emin Çopuroğlu ve Enes var. Sıcak çay ve unlu mamul ikram ettiler. Dükkanı her gün saat 05.00’te açıyorlarmış. Hayvanları besliyorlar. Bizzat şahit oldum. Keşke herkes onlar gibi olsa.  Hayvan severliklerinden dolayı kutladım. Hayvanları beraber sevdik. Ben de kedi ve köpeklere sıcak pohaça verdim.

Derken Şahin Market açıldı. Girdim, hoşbeşten sonra pekmezi istedim. Bu arada deri peyniri de aldım. İskender Şahin gece geç geldiği için uyanamamıştı. Telefon açıldı, evlerinin oraya gittim, İskender geldi, pekmezlerimizi verdi. Teşekkür ettim. Adana’ya geldiğimde saat 08.30 olmuştu.

* * *

Andız pekmezinin sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

– Andız pekmezi, güçlü antioksidan özelliğiyle düzenli olarak tüketildiğinde vücuttan yabancı ve zararlı maddelerin yani toksinleri dışarı atılmasını sağlıyor.

– Astım, bronşit, soğuk algınlığına iyi gelir. Kuru öksürüğü hafifletir ve balgamın sökülmesini kolaylaştırır.

– Böbrek taşının düşürülmesini sağlar ve yeni böbrek taşlarının oluşumunu engeller.

– Andız, beyaz kan hücrelerinin hızlı üretimini artıran, grip mevsiminde veya vücudun savunması tehlikeye gireceği zamanlarda vücudu koruyan, iyi miktarda C vitamini içerir.

– Alerji ve alerji nedeniyle oluşan cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde yardımcı olur.

– İdrar yolu enfeksiyonlarının daha çabuk iyileşmesini, idrar yolu kanalının temizlenmesini sağlar.

– Andız pekmezi, içindeki esansiyel yağların antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu oluşan ağız içi yaralarına iyi geliyor ve bu yaraların oluşmasını engeller.

– Eklem, romatizma ve kemik erimesi gibi durumların neden olduğu ağrıların şiddetini azaltır. Bunun yanı sıra hastalıkların ilerlemesini de önler.

– Kan yapıcı ve kanı temizleyici etkileri sayesinde damarlardaki kanın dolaşımını düzenli bir hale getiren andız pekmezi, bu sayede kalp ve damar sağlığını koruyor. Düzenli olarak tüketildiğinde damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi durumlara yakalanma riskini azaltır.

* * *  

Andız pekmezinin faydalarını sayarken, “Astım, bronşit, soğuk algınlığına iyi gelir. Kuru öksürüğü hafifletir ve balgamın sökülmesini kolaylaştırır” cümlesi dikkatinizi çekmiştir.

Bu cümleden hareketle andızın koronaya iyi geldiğini de söyleyebiliriz.

Etekli Köyümüzden kimi ararsanız arayın, “Andız pekmezi bulabilir miyiz?” diye sorduğunuzda diyeceklerdir ki, “Biz de var, ne kadar lazım.”

Çünkü Etekli Köyümüz andızın başkentidir.1412 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175