Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam355
Toplam Ziyaret1472336
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (14)
29/10/2018

Bir önceki yazımda Karaisalı AK Parti’deki aday adayları sayısının 30’lara çıktığını yazmıştım. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylarda aradıkları şartları arasında ehliyet ve liyakat sahibi olmasını istediklerini ifade etmiştim. Buna göre 30 aday adayının içerisinden 26’sını kafamdan eleyip, geriye 4 tane ciddi aday adayının kalacağını ve bunarın da Ankara’ya sözlü sorguya çekileceğini belirtmiştim.

30 kişi içinden beni 2 kişi aradı. İkisi de ilk dördün içindeydi (tabi bana göre). Biri ise 30 kişilik listede dahi yoktu. Piyangodan çıktı.  Sayı 31 oldu. Az sonra açıklayacağım. Biraz sabrediniz.

X x x

İlk arayan arkadaşımız bana göre ehliyet ve liyakat sahibi. Tahsili var. Devlette deneyimi var. Adam gibi adam.

İkincisi aradığında “İlk dörtte ben de varmıyım?” diye sordu. Ben de soruya soruyla cevap verdim:

-İlk dördün içinde kendini görüyor musun? Ehliyet ve liyakatlı olarak kendini kabul ediyorsan, varsındır, dedim.

Arkadaşımız kendini yeterli gördüğünü ve hatta artısının bile olduğunu söyledi. Artı’yı merak ettim. Cumhurbaşkanının söylediklerinin üzerine bir de artısı varmış. Sordum. Dedi ki:

-"Ben partimizin Siyaset Akademisi mezunuyum. Elimde belgem de var."

Doğru ya, bir zamanlar okumuştum veya duymuştum. Siyaset akademisi mezunu olmayanların hiçbir yere aday olamayacaklarına dair AK Partili yetkililerin beyanatları vardı.

Arkadaşa hayırlı olsun dileklerinde bulundum. Ama aklıma bir şey takıldı. Devlet memuru olup ta bu siyaset akademisine katılamayanlar ne olacak bu durumda? Acaba onlar da gayrı resmi bu okula kaydolmuşlar mıydı? Veya resmi olarak kayıt olabiliyorlar mıydı? Merak ettim gerçekten. Bu konuda birileri beni bilgilendirirler mi acaba?

X x x

Aday aday olduğunu söyleyen 31’inci Arkadaşım da, “İlk dörtte ben var mıyım, yok muyum?” diye sordu.

Yazıyı o kadar ciddiye almış ki, ne cevap vereceğimi şaşırdım. Arkadaş tanınmış biri. Ehliyeti de yok, liyakatı da (bana göre). Hatta okur-yazar bile değil. Ali Okulu nerede bilmez bile. Belki Siyaset Akademisi’nden mezuniyet belgesi olabilir, onu bilemiyorum.

Arkası arkasına aynı soruyu kırık plak gibi tekrarlıyor:

-“İlk dörtte ben var mıyım, yok muyum?”

Varsın desem doğruyu söylemeyip, onu aldatmış olacağım. Yoksun desem arkadaşlığımız bozulacak. İşin içinden karşı sorularla sıyrıldım.

- Karaisalı’nın Yeşillim oyununu biliyor musun?

- Evet, biliyorum. Onu en iyi ben bilim. Youtube'den beni izleyebilirisn.

- Adana’nın Üç Ayağı’nı biliyor musun?

- Onu bilmiyorum.

- Peki Ankara’da Hüdayda (Fidayda) oynayabilecek misin?

- Onu da bilmiyorum.

-  Bak kardeşim, Karaisalı Belediye Başkanlığına aday olacaksan, her türlü ayak oyununu bileceksin. Karaisalı’da Yeşillim, Adana’da Üç Ayak ve Ankara’da Hüdayda bunların en başında gelir. Diğer ayak oyunları ayrı bir şey. Siyasette her türlü ayak oyunlarına hazır olman gerekir, şimdi sen git acilen bunları öğren gel, dedim.

Arkadaşım biraz saf, temiz ve masum. Gardı düştü. Enerjisi azaldı. Frekansı eksildi.

- Tamam, anladım, dedi.

İşte böyle sevgili okurlarımız. Karaisalı’da bir yerlere aday olmak isteyenlere bunları hatırlatmak da benim görevlerim arasında. Adaylarda aranacak şartları yeniden sıralamaya koyacak olursak:

1- Ehliyet (Cumhurbaşkanı istiyor)

2- Liyakat (Cumhurbaşkanı istiyor)

3- Siyaset Akademisi Mezuniyet belgesi 

4-  Yeşillim ayak oyunu

5-  Adana Üç ayak oyunu

6-  Hüdayda ayak oyunu

7-  Her türlü oyun

Ve, ve en önemlisi ise:

8-  Para, para, para… 

NOT:Bir aday adayı arkadaşım telefonla arayarak, AK Parti Siyaset Akademisi'ne devlet memurlarının da katılıp, belge aldıklarını söyledi. Ona verdiği bu bilgiden dolayı tekrar teşekkür ederim.1041 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665