Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam360
Toplam Ziyaret1472341
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU
17/03/2022

 

 Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır.

“Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”

Adana Belediyesi eski Başkanlarından Sayın Selahattin Çolak, bir seçim broşüründe metro projesini açıklamıştı. Bunu bildiğim, okuduğum ve Belediyeyi yakından takip eden biri olarak “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü” eleştirilerine hep karşı çıktım.

Selahattin Çolak’ın projesini Sayın Aytaç Durak, her zaman söylediği gibi “Devlette devamlılık esastır” prensibine sadık kalarak projeyi hayata geçiren kişi olmuştur. Durak, son yazdığı “Adana Metrosu- Metronun Dünü-Bugünü” başlıklı kitabında bu konuda, “Bu hususun bilincinde olan Başkan Selahattin Çolak zamanında güzergahı, fizibilitesi, projesi hazırlanmış olup ihaleyi devlet üstlensin isteniyordu. Devlette devamlılık prensibine uymayıp da çoğu belediye başkanları gibi, önceki dönemi karalayıp projeyi iptal mi etseydim” diye yazmış.

Ankara Metrosu projesini sosyal demokratlar yapmış, ihalesi yapılıp, çalışmalara başlanmış, ama bitirilişi Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığı döneminde Melih Gökçek’e kısmet olmuştu. Hatta rahmetli Erbakan ve Melih Gökçek metronun açılış törenine katılarak güzergah üzerinde birlikte basına görüntüler vermişlerdi.

Adana’da ise ilk deneme seferi Aytaç Durak’a kısmet olmuş, dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet’in de katıldığı bir törenle gerçekleştirilmişti.

Sayın Durak’ın görevden alınması üzerine esas açılış Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve Yüreğir Belediye Başkanı Sayın Mahmut Çelikcan zamanında olmuştu.

Sayın Aytaç Durak’ın da dediği gibi “Bu proje Adana’ya çağ atlatacak düzeydeydi”.

Böylesine büyük projeleri birileri düşünür, diğerleri tamamlar, açılışını ise o an görevde olan yapar.

Bu bir kısmet ve şans işidir.

Adana Metrosunu da sosyal demokratlar düşündü, Aytaç Durak hayata geçirdi, Mahmut Çelikcan açılışını gerçekleştirdi.

Aytaç Durak, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde 5. kez Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirildi. 5.kez seçildiği dönemde 2 aylığına görevden alınmıştı. Daha sonra ise, 21 defa geçici olarak görevden alınma işleri devam etmemiş olsaydı, metroyu bitirip hayata geçiren kişi olarak Sayın Durak’a kısmet olacaktı.

Ama Adana kamuoyunda genel kanı ise:

Adana Metrosu Aytaç Durak’ın çok önemli bir hizmetidir.

 399 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665