Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam365
Toplam Ziyaret1472346
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
Karaisalılar Haydi Çanakkale'ye
08/10/2011

Çanakkale'nin Biga ilçesinin Gümüşçay beldesinde yaşayan emekli öğretmen Engin Gürsu, Çanakkale Savaşları'nda şehit düşen ve beldede defnedilen 59 asker adına mezar taşları konularak şehitlik oluşturulması için kampanya başlattı.

Kampanyanın adını "Şehitlerimiz için bir taş da sen koy" olarak belirleyen emekli öğretmen Gürsu, Gümüşçay Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Tuna'yla birlikte Adana'nın Karaisalı ilçesinden 23 yaşındaki 'Mehmet oğlu Ahmet' için yaptırdığı mezar taşını belde mezarlığına koydu.

Burada konuşan Gürsu, Çanakkale Savaşları'nda yaralanıp denizyoluyla Karabiga'ya, karayoluyla Gümüşçay'a getirilen gazilerin eski ismiyle 650 yataklı Dimetoka Hastanesi, Dimetoka 3. Menzil Hastanesi veya 5. Ordu'ya bağlı 3. Menzil Hastanesi'nde tedavi edildiğini, bazı askerlerin tedavileri sürerken şehit olduklarını söyledi. Şehitler için ayrı bir şehitlik düzenlenmemesi nedeniyle şehit askerlerin Gümüşçay Mezarlığı'na gömüldüklerini belirten Gürsu, şöyle konuştu: "Şehitlerin defnedildiği mezarlığın adına o günden bu yana Şehitler Mezarlığı, mezarlığa giden yola da Şehitler Sokağı adı verilmiştir. Mezarlığın içinde şehit mezarlarına ait düzenleme yapılmamış ama şehitlerin defnedildiği alan belirli ve çok geniştir. 96 yıldır unutulan bu Çanakkale Savaşı şehitlerimizin künyelerini açıklayan yazıları yoktur. Çanakkale şehitlerinin gömüldüğü bu alana çam fidanı dikilerek düzenleme yapılmıştır. Araştırma yaparak, mezarlıkta yatan 59 şehidin künyelerini belirledim."

Kayıtların sağlıklı tutulmadığını ifade eden Gürsu, gerçek şehit sayısının çok fazla olduğunu, şehitlerin defnedildiği alanın çok geniş olmasının bunu doğruladığını bildirdi. Gürsu, alfabetik sıradaki ilk künye taşını Adana'nın Karaisalı ilçesinden 23 yaşındaki 'Mehmet oğlu Ahmet' için yaptırdığını ve belirledikleri alana koyduklarını söyledi. Gümüşçay Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Tuna ise şehitliğin 18 Mart 2012'de törenle açılacağını kaydetti.

Biz de Karaisalılıar olarak en az 1 otobüs ile, 18 Mart 2012'deki bu törene katılmalıyız diye düşünüyorum. Kaymakamlığımızın organizesi ile sponsorların da desteği ile bu törende yerimizi almalıyız.2072 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665