Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam370
Toplam Ziyaret1472351
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ADANA’DA MASKESİZ DOLAŞMAK NEDEN YASAK DEĞİL?
30/06/2020

Geçenlerde bir bankanın ATM’sinin önünde sıra bekliyorum. 3 ATM yan yana. Kalabalık bir ortam. Sağ taraftaki ATM’de sırası gelen bir vatandaş üç kez hapşırdı. Maskesi yoktu. Diğer vatandaşlar tepki verdi. Bir tartışma yaşandı. Onun arkasındaki vatandaş ise, bağıra çağıra “Bir daha bu ATM’ye gelmem” diyerek sırasını terk etti gitti. Hapşıran adam, “Niye sen öksürmüyor musun?” diye çıkıştı. Kavgaya ramak kaldı.

Bir insan virüs kapmadan da hapşırabilir, aniden gelir, istem dışıdır. Terleme sonucu hapşırılabilir, hafif rüzgarda hapşıranlar var. Üşütenler hapşırabilir.

Eğer Coronavirüse yakalanmışsa ve bunu da bilmiyorsa, sürekli de hapşırıyorsa o gün kaç kişiye bulaştırmıştır, bilemezsiniz.

Aklıma o ünlü söz geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde siyasi literatürümüze giren bir söz. Ne diyordu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz;

 “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu. Ama biz fark edemedik" demişti.

O vatandaşın hapşırması sonrasında  “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu. Ama biz fark edemedik.”

Olmasa bile huzursuz oluyor insan.

X x x

Bu sabah belediye otobüse bindim. Herkes maskeli.

Bir bayan otobüse bindikten sonra maskesini çıkardı, oturdu. Biraz sonra o da hapşırdı.

Vatandaşlarımız duyarlı, hemen tepki gösterdiler ve kadını maske takmadığı için de azarladılar. Kadın da onlara bağırdı tabi.

Gergin anlar.

Belki bir şey olmamıştır ama “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu.”

X x x

Niğde’de koronavirüsten bugüne kadar 7 kişi ölmüş.Niğde Valiliği İl Pandemi Kurulu kararı doğrultusunda  maskesiz dolaşmayı yasakladı. Nedeni de vak’a sayısının artması.

Türkiye’de maske siz sokağa çıkmanın yasak olduğu şehir sayısı 50’lileri geçti. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerin de bulunduğu 50’nin üzerindeki ilde maskesiz çıkanlara 900 TL para cezası kesiliyor. Corona virüs salgınında Adıyaman, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Bitlis, Niğde ve Çanakkale’de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.

Yasakları savunmak hiçbir demokrat insan yakışmaz ama konu toplum sağlığı olunca, kamu güvenliği olunca her zaman yasaklar getirilebilmektedir.

Niğde gibi küçük illerde bile sokağa maskesiz çıkmak yasak iken, bu yasak Adana’da niye konulmamaktadır, anlayabilmiş değilim.

Yeni Valimiz Sayın Süleyman Elban beyin bu konu hakkında ne düşündüğünü merak etmekteyim.

 538 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665