Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam351
Toplam Ziyaret1472332
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
DERNEK Mİ ARKA BAHÇE Mİ?
02/05/2018

Karaisalılılar Derneği’nin maalesef üyesiyim.

Üye olmam da bir sorun olmuştu. Tüzüğe göre Karaisalılılar üye olabiliyordu. Benin nüfus cüzdanımda ise doğum yerim her zaman övündüğüm Ceyhan’ın Gümürdülü Köyü yazıyordu.

Sonra tüzükte üye olma koşulları içersinde Karaisalılı olmanın yanında Karaisalıların da çocuğu bulunmak diye bir cümle vardı. Annemin ve babamın nüfusunda ise doğum yeri Karaisalı Etekli Köyü yazıyordu. Bunu belgeleyerek üye olmuştum. Sonra 2 defa da yönetim kurulu üyeliğinde de bulundum.

Bir ara bir eski başkanla tartışmamız oldu, o da bana “Sen Karaisalılı değilsin” deyivermişti. “nereliyim” diye sordum, o da ,”Ceyhanlısın” demişti. Ben de ona “O zaman beni, üyelikten çıkar” demiştim. Çıkaramadılar. Şimdi bu yazı üzerine çıkarırlarsa da hiç şaşırmam.

Bu benimle ilgili olan bölüm…Fazla önemli değil.. Önemli olan bu yazının başlığında yatıyor.

Çok başkanlar geldi, geçti. İsimlerini bile hatırlamıyorum çoğunun. Tamamı olmasa da çoğu şimdi olduğu gibi derneği bir siyasi partinin arka bahçesi haline getirdi.

Siyasi ve ekonomik rant aracı haline dönüştürülen Karaisalılılar Derneği, son yıllarda ise iki partinin kuyruğuna takıldı, gidiyor. Dernek, partilerde bir yere gelmek için araç olarak kullanılıyor.

Derneklerin siyasetle ilgilenmeleri yasak ve suçtur. Ama bizim dernek bir bakıyorsun MHP’li olmuş, bir bakıyorsun AK Parti’li.

Son yapılan anayasa referandumunda evet cephesinin lokomotifi AK Parti, Karaisalı’da bir toplantı yapacak. Yavru parti de destek veriyor. Ve bizim dernek bir davetiye bastırıyor, ya da AK Parti’nin bastırdığı davetiyeye imza atıyor. Davetiyenin sol üst köşesinde AK Parti amblemi, sağ alt köşesinde ise derneğimizin amblemi yer alıyor. Nedir bu? Derneğimizi siyasete alet etmek değil midir?

İkinci olay ise bu sene yaşandı.

AK Parti’nin Karaisalı’da Danışma Meclisi toplantısı yapılacakmış. (Bu tip toplantılarda kimseye bir şey danışılmaz aslında) Nereden öğreniyoruz? Karaisalılılar Derneği Başkanı Sadi Çetin Bey, tüm üyelerimize SMS atıyor. Attığı bu toplu mesajda biz üyeleri AK Parti’nin Danışma Meclisi’ne davet ediyor.

Nedir bu? Derneğimizi siyasete alet etmek değil midir?

Bir değerli büyüğümüz “ulan” dedi diye fırtınalar koparılırken, derneğin başkanı ve yönetimi otursun kendi hallerine baksınlar.

Dernekte kültür yok, sanat yok, faaliyet yok. Faaliyet raporu dahi yok. Dernek, başlattığı Kızıldağ futbol turnuvasında devre dışı kaldı. Karaisalılılara sahip çıkamıyor.

15 günde bir araya geliniyordu, artık o da yok. Katılanlar bir elin parmaklarının sayısı kadar. Yapılan tek şey, siyasileri ağırlamak, onlarla pasta yemek, çay içmek, derneği kullanmalarına olanak sağlamak.

Dernek, dernek olmaktan çıktı, AK Parti ile MHP’nin arka bahçesi oldu.

Nedeni ise siyasi ve ekonomik ranttır.

Bu yazdıklarımın arkasındayım.

Bu yazım üzerine beni de üyelikten çıkarırlarsa hiç şaşırmam. Ama doğruları da yazmaya mecburum.

 “Ulan” kelimesinin ardına sığınıp, halen siyaset yapıyorlar.

Bana göre artık bu dernek Karaisalılıları temsil etmiyor.

Yazık…Yazık…Yazık…

 

 

 

 

 

 1578 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665