Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam438
Toplam Ziyaret1407763
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’NIN ÖNDE GİDENLERİNİN TOPLANTISI
30/05/2014

"Bu ay sonu itibariyle müdürlüğü sona erecek olan Ziya Polat kendine bir meşgale arıyor. Karaisalılılar Derneği'nde başkan yardımcılığı dönemde bu tür toplantıları hiç yapmadı, şimdi Karaisalıların önde gidenleri ile toplantılar üstüne toplantılar düzenliyor. Acaba niyeti nedir" diyenlere rastladık.

  Biz de bu köşeden "Ziya  Polat nereye koşuyor?" dedik.

 

SAHANDA YUMURTA YERİNE SİMİT AYRAN, YERSEN

  Bunun üzerine Ziya Polat ikinci toplantıya bizi de davet etti. Yeniden haber yaptık. Akşam üstü vardık toplantı alanına. Bu arada "davetsiz" rumuzlu bir okurumuz, "Katılımcılar acaba kahvaltıda sahanda yumurtalı sucukta var mı acep diyorlardır şimdi bence” diye bir yorum yazmış. Sitemizin haber, yazı ve özelikle de yorumları o kadar etkili ki, Karaisalı’nın önde gidenleri sahanda yumurtadan vazgeçerek simit ayran ikram ettiler. Simitler kantinde ısıtılmıştı. Tadı çok hoştu. Galiba en çok da ben yedim. Öğleyin bir şey yemedim ki, akşam ki sahanda yumurtaya yumulurum diye düşünmüştüm. Okurumuzun eleştirisi üzerine herkes aç kaldı. Geldim evde tekrar yemek durumunda kaldım.

Toplantının açış konuşmasını Ziya Polat yaptı. Polat çok uzun konuştu ve güzel edebiyat parçaladı. Ben bir şey anlamadım ama birlik, beraberlik, vatan, millet, Sakarya, Karaisalı falan filan dedi sanırım. Daha sonra söz almak isteyenlere söz verdi ama kimseyi de fazla konuşturmadı. Uzun konuşmak isteyenlere “Öneriniz ne? Bir önerin var mı?” diyerek susturdu.

Ziya Hoca, kendi kafasından kurguladığı sonuca ulaşmak için, keserin sapını kendine doğru tutarak yonttu. Hoca daha çok kendini dayattı ve istediği sonucu aldı ama halen olayı çözemeyenler de vardı.

Karşı çıkmak isteyenleri de “Şimdi sen bu işe olmaz mı diyorsun?” gibi cümlelerle 60 kişinin önünde ters köşeye yatırmak istedi. Kimisini yatırdı da. Herkesin içinde “Bu iş olmaz” deme cesaretini gösterenler olmadı, kem-küm ettiler ama birebir kaldıklarında ise “Bu iş olmaz” dediler.

KARAİSALI HABER TARTIŞMA KONUSU OLDU

Ziya Polat, sık sık Karaisalihaber.net’teki yorumlara sözü getirdi. “Ziya Polat nereye koşuyor” diye yazmış. Bir yere koştuğumuz yok. Amacımız birlik-beraberlik” dedi. Ziya Polat, Sıtkı Polat, İlyas Karabulut da yorumcuları ve dolayısıyla da Sitemizi eleştiri yağmuruna tuttular. Oysa Karaisalı Haber, yazarları, haberleri ve okur yorumları ile birdir, bütündür. Birini kesip diğerine yer vermek bizim açımızdan doğru değildir. Özellikle de Karaisalı Haber Net’i sağlam tutan yorumcularımızdır. Herkes özgürce fikrini yazabilmektedir. Yazılanlar büyük bir titizlikle takip edilmekte ve özellikle de kamu yöneticileri bu yorumlara dikkat etmektedirler. Karaisalı Haber Net Yorumcuları, ilçede ve ana kent merkezinde bir denetim görevi görmektedirler. Yorumlara yer vermemektense siteyi kapatmayı yeğlerim, bunu da toplantıya katılanlara söyledim zaten. Toplantıya damgasını vuran Karaisalı Haber’e cevap hakkı doğmuştu. Ziya Polat, bu konuda bize de söz verdi ama “Konuşmak istemiyoruz, biz sadece yazarız” diye kabul etmedik.

YÜRÜTME KURULU OLUŞTURULACAK

Sonra 15 kişilik bir yürütme kurulu oluşturulmak istendi. Çatısı kuruldu. Bu kurul için şimdi STK’lar ve partiler birer veya ikişer temsilci verecek, mesleklerden de birer kişi olacak. Muhtarlar olacak. Bu kurulun içine basından Karaisalı Haber’i de almak istediler, biz de reddettik. Çünkü içinde olduğumuz kurul, kurum, dernek vs. ne varsa eleştiremiyoruz, gördüğümüz yanlışı haber yapamıyoruz. Kısacası özgür gazetecilik elimizden alınıyor. O nedenle bağımsız kalmak, dışarıda olmak daha iyi olur diyoruz. Kimseye diyet borcumuz olmamalı.

Önümüzdeki günlerde Yürütme Kurulu isimlerle tamamlanacak. Sonra Karaisalı’nın önde gidenleri yeniden toplantıya davet edilecek. Bu kez projeler tartışılacak.

Bu kurula veya toplantılara bir ad konulacak. Karaisalı Platformu olmayacak belli ki. Başlanmadan biten Dost Meclisi de olmayacak. Ya ne olacak? O da birkaç toplantı sürecek tartışma konusu.

ADI KONULMAMIŞ HAREKET

Çeyrek asrı geçmiş bir Karaisalılılar Derneği var. 5 yılı geçmeyen bir Karaisalı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği var. Kuruluş amacı farklı Karaisalı Sanayici ve İşadamları Derneği var. Kaymakamlık önderliğinde kurulan ve bir çok başarıya imza atmış bir Karaisalı Platformu var. Gençleri temsil eden Karaisalıspor var. Bazı köy dernekleri var. Şimdi bunlara eklenecek olan henüz adı konulmamış bir hareket var.

Peki bu hareketin arkasında kimler var, amacı nedir? Halen çözemedik. Sizler adına izlemeye devam edeceğiz.1220 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
5N1K BİR DE: A - 05/03/2022
Elimde Gazeteciler Cemiyeti Yayınlarından çıkma “Ne Haber” adlı bir kitap var. Kitabın yazarı gazeteci Mustafa Arslan.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.774618.8499
Euro20.331520.4130