Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret1473914
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
TRUMP: VİRÜSTEN BETER
10/05/2020

ABD’de Kovid-19 salgınında, son 24 saatte vaka sayısı 1 milyon 317 bin 263’e,hayatını kaybedenlerin sayısı 78 bin 805’e yükseldi. ABD’de halk, sağlık hizmetinin yokluğundan kitlesel bir şekilde ölüyor. Ölümlerin % 60’tan fazlası Latinler, siyahlar, göçmenler gibi en yoksul kesimler arasında gerçekleşiyor. Hastanelerdeki ekipman yetersizliğinden hemşire ve doktorlar yaşamını yitirmeye başladı. 

Hollandalı filozof  Hugo Grotius, (1853-1945) “Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir. Bunun yanı sıra halk, sahip olduğu egemenlik hakkını otokratik bir yönetim lehine herhangi bir yöneticiye devretmişse, sonuçlarına katlanmak zorundadır” demiş. 

Aslında bu görüş bütün ülkeler, bütün kurumlar ve kişiler için geçerlidir. 

Trump’u seçen ABD halkı diye halkı suçlayamayız. Ama Nazım Hikmet’in ‘Dünyanın En Tuhaf Mahluku’ adlı şiirinin son satırında yazdığı gibi “-demeğe de dilim varmıyor ama -kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!” 

Trump sadece kendi halkına kötülük yapmıyor, aynı zamanda bütün dünyaya kötülük yapıyor. İşte örnekleri:

En çok ölümlerin yaşlandığı Amerika’nın başta Küba, Venezuela, İran’a koyduğu ambargolar ise virüsten beter. ABD ambargoları insan haklarının temel ilkeleri ile çelişiyor

 İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoların insan haklarının temel ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, 'Tüm ülkelerin korona ile mücadele ederken uygulanan bu tür yasa dışı yaptırımlar tehlikelidir' dedi.

 Ruhani, ABD'nin İran'a karşı uyguladığı ambargoların insan haklarının temel ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, 'Tüm ülkelerin korona ile mücadele ederken uygulanan bu tür yasa dışı yaptırımlar, tehlikelidir' dedi.

 İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Mousavi, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Tahran'a silah ambargosunu uzatma çabalarını "gayrimeşru" olarak nitelendirdi.

 Ayrıca İran ve Venezuela gibi ülkelerde rejimleri devirmek için çabalayan ABD emperyalizmi bunun bedelini büyük oranda yoksul emekçi halklara ödetiyor. İran üzerindeki yaptırım, Venezuela açıklarına gönderilen donanma ve Küba’ya gönderilen yardımların engellenmesi, Irak’ta hız kesmeyen silahlanma. Trump, saldırganlığın dozunu arttırırken, emperyalizmin asla acıması olmayacağını bugün insanlık bir kez daha görüyor.Trump yönetimindeki emperyalizmin tek düşündüğü şey, pandeminin derin bir şekilde bunalıma sürüklediği dünyada mümkün olan her saldırı fırsatını kullanmak. Emperyalist düzen halen kaynakları saldırganlık ve silahlanmaya ayırmaya devam ediyor.

 Coronavirüs pandemisi altındaki ülkelere en temel ihtiyaçları da içeren ağır ambargolar uygulamak, o ülkelerde haklı ölüme terk etmektir ve planlı bir katliamdan farkı yoktur.

 Küba ambargosu, Obama yönetimi sırasında kısa süren ve kısmi gevşemenin ardından Trump’ın Beyaz Saray’a gelişiyle eskisinden daha da sıkı bir hale büründü. 

Bu durumun aynısı Venezuela’da da yaşanıyor. Venezuela, tüm geliri petrol ihracına dayanan bir ülke. Maduro’nun iflas etmiş iktidarı altındaki Venezuela, hiperenflasyon, kıtlık, açlık, ABD’nin darbe girişimleri gibi çok yönlü bir krizi aynı anda yaşıyor. 

Bir yıl önce emperyalizm, Venezuela’yı ülkenin mevcut sorunlarını ağırlaştıran gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçların arzını daha da kısıtlayan ekonomik bir abluka ile kuşattı. Öyleki Venezuela halkı açlığın pençesine itildi. Böylece rejimin toplumsal meşruiyetini kırarak ülkeyi Guaido öncülüğündeki emperyalizm destekli darbeye açık hale getirmeyi amaçladılar.

 İran, Covid-19 salgının en sert yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Salgının en hayati dönemlerinde ABD ambargosu ile birleşince İran halkı için bu salgın tam bir kırıma dönüştü. İran'da dün itibariyle Kovid-19 salgınında toplam vaka sayısı 106 bin 220, hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 589 olarak kaydedildi.

 Şimdi Kovid-19’u bahane ederek saldırma sırası Çin’e sıra geldi.

 Önümüzdeki yıl ABD’de başkanlık seçimleri yapılacak.Ülkeye verecek bir şeyi olmayan misyonsuz, vizyonsuz, projesiz, programsız hırslı kadrolar rodeoculuğa soyunarak sadece atın sırtından yani iktidarın sırtından düşmemek için yapay kavgalar üreterek ayakta kalmaya çalışır.

 Son olarak; yazımı Hollandalı düşünür Hugo Grotius’un, “Zorba, zalim hükümdarlarda halkın eseridir. Halk özünü kaybetmişse ona göre insanları seçer ve layık olduğu şekilde yönetilir. Devletin güçlü ya da zayıf olmasını, toplumların ilerlemesi veya gerilemesini, yalnızca yöneticilerin becerisine veya beceriksizliğine bağlayamayız. Devleti yönetenler ister iyi veya kötü ister kahraman veya zalim olsun; hepsi o toplumun içinden çıkmıştır. İşte bu nedenle “Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir” sözüyle bitirmek istiyorum.323 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175