Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret1476636
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
"SEVİYESİZ"
01/03/2014

Bana her gün Karaisalı’yı soruyorlar.

Karaisalı’daki seçimleri merak ediyorlar.

Artık ben de onlara ”Yandex’miyim ben?” diye soru ile cevap veriyorum.

Bu sorunun cevabı aslında belli.

30 Mart 2014 Pazar. Saat 21.00’de.

Ananızın karnında 9 ay 10 gün nasıl durduysanız bir 30 gün daha durabilirsiniz.

X x x

AK Parti ile MHP adayı arasında oldukça seviyeli ve demokratik bir mücadele sürüyor.

Kazanan kim olursa olsun, aslında Karaisalı kazanmış olacak.

Bir adayımız afiş asan ekibini toplamış ve demiş ki:

“Kesinlikle bir başka adayımızın afişinin üzerini benim afişlerimle kapatmayın. Hatta onların afişi yırtılmış ise, onu da geri yapıştırın”

Bunu duyunca inanın çok hoşuma gitti.

İnşallah 30 gün böyle geçer.

X x x

Entelektüel rumuzlu bir okurumuz bana “Seviyesiz” demiş ve altına çok ağır bir yorum yazmış: Suçum da AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Abdullah Torun’un haberine “Diyarbakırlı Apo’dan Adana Sevgisi: “Adana sevgimizi ölçemezler" yazmak.

Önce, entelektüel ne demek ona bir bakalım:

“Entelektüel, zekâsını ve analitik düşünme yetisini mesleği gereği ya da şahsî amaçlarına erişmekte kullanan kişi. Entelektüel kelimesinin kökeni Latince intellectus (anlamak) sözcüğüne dayanır ve günümüzde genellikle şu anlamlardan birinde kullanılır:

  • Kapsamlı bilgi ve birikim gerektiren soyut konularla derinlemesine ilgilenen kişi.
  • Mesleği, mal ve hizmet üreten diğer meslek gruplarından farklı olarak, fikir ve bilgi üretmek ve/veya yaymak olan kişi (akademisyenler, bilim insanları vb). Kültür ve sanat konularında uzman kabul edilen, bu konulardaki bilgisi birikimi kültürel bir otorite olmasına olanak sağlayan ve toplum karşısında çeşitli konularda değerlendirmeler yapan kişi.

Geçmişte tahsilli, bilgili kişiye münevver denilirdi. Daha sonraları aydın sözcüğü "kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli (kimse)" anlamında kullanılmaya başlandı. Entelektüelin ise, düşünüre yakın bir anlamı vardır.”

Evet, önce, münevver, aydın ve düşünür arkadaşımın benim için yazdıklarını size aktarmak istiyorum:

“Seviyesiz     

26/02/2014 20:58

Sevgili Vahit Şahin Bey; Bu başlığı siz kendinize yakıştırdınız mı Allah aşkına?  Bir insanın Diyarbakırlı olması onu aşağılamayı mı gerektiriyor. Bu ne imana ne vicdana ne de insanlığa sığar. Bir gazeteyi bu kadar seviyesiz ve tarafgir bir manşetle yayına sokmanız, sizin seviyenizi değil seviyesizliğinizi gösterir. Yazının başlığı ile bir yerlere selam çakmak ve bazı kişilere şirin gözükme isteğiniz, sizi basın mensubu hüviyetinden çıkarıp sinyalci, pulcu bir yalcı hüviyetine sokuyor.

 - entelektüel-“

Ve ben bu yorumu da 26 Şubat tarihinde yayınlamıştım.

Bu sözlere hiçbir şey demiyorum. Kızmıyorum. Küsmüyorum. Gülümsüyorum.

Ama gerekli dersi de çıkarıyorum.

Demek ki Diyarbakırlı’ya Diyarbakırlı denilmeyecek miş. Ben sadece onu anlıyorum. Diyarbakırlı'ya nereli demek gerektiğini düşünüyorum. Bulursam onu da sizlerle paylaşacağım. Bana bu konuda yardımcı olursanız da sevineceğim.

Hoşçakalın.

 

 

 3979 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     03/03/2014 17:29

diyarbakırlı adaylarına diyarbakırlı demek küçümsemekse bir adamın memleketini söylemek küçümsemekse bu adama nasıl oy verecekler acaba
pusat yılam

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929