Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam269
Toplam Ziyaret1472250
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
DEVLET BAHÇELİ’DEN AL HABERİ
26/05/2020

 

Eskiler "çocuktan al haberi" derler ya, erken seçim haberlerini ise "Devlet Bahçeli'den Al" deniyor artık.

Son günlerde bir erken seçim tartışmasına girdi Türkiye. Kimilerine bu suni gündem gibi gelebilir.

İktidarın her geçen gün eridiği iddia ediliyor. Bu durumdan kurtulabilmek için bir an önce erken seçime gitmekte yarar olduğunu düşünenler çok. Muhalefet ise “biz hazırız” diyor.

Gözler Ak Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye çevrilmiş durumda.

Her cümlesi, her kelimesi, virgülü, noktası titizlikle takip ediliyor. Bir harften, bir heceden, bir kelimeden çok şey çıkaracak durumdayız. Liderlerin kelimelerinin arasına girip-çıkıyoruz. Cımbızlama yöntemi ile laf almaya çalışıyoruz.

CHP liderine bir gazeteci tarafından “ Eğer erken baskın seçim olursa, Gelecek ve DEVA partilerine seçime girebilmeleri için İYİ Parti’ye yaptığınız gibi milletvekili desteği verir misiniz?” şeklinde bir soru soruluyor.

CHP Lideri ise, bu soruya ,”Eğer erken baskın seçim olursa demokrasiye sahip çıkmak için muhalefet partilerine kurulmak istenen tuzağı bozmak için seçim barajı düşürülmezse elbette destek veririz” diye yanıt verdi.

İktidardakiler de “Milletvekili borsası kurulacak” diye bağrışmaya başladılar.    

Milletvekili transferini önlemek için kanuni düzenlemeler yapılabileceğine dair demeçler verdiler.

Türkiye’de yaşanan başta koronavirüs olayları başta olmak üzere her şeyi unutuverdik ve bir erken seçim beklentisi içerisi içine giriverdik.

AK Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partisinin İstanbul İl Teşkilatı’na seslendiği konuşmasında “Yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde telefonla ulaşarak, çarşambadan itibaren de bizzat sahaya inerek, milletimize gidecek kendimizi anlatacak, onun da derdini dinleyeceğiz” ifadelerinin bir erken seçim olacağının işareti olarak görüldü.

Erdoğan bir gün sonra partisinin 81 il teşkilatı ile bayramlaştığı video konferans görüşmesinde  de “Önümüzde hem programlarımızı uygulamak hem milletimizle gönül bağımızı güçlendirmek için 3 yıllık bir vakit var” dedi.

“Şimdilik” erken seçim gündemden kalkmışa benziyor ama son kararı Sayın Erdoğan değil, Bahçeli verecektir.

Bildiğiniz üzere Sayın Devlet Bahçeli, Türkiye’de son 18 yılda siyasete yön veren erken seçim kararları ile tanınıyor. 1999 yılında Bülent Ecevit’in başbakanlığında kurulan hükümette başbakan yardımcısı iken 2002 yılında erken seçim fikrini o atmamış mıydı?

16 Temmuz 2002'de koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin genel başkanları arasında yapılan zirve toplantısında 3 Kasım'da erken seçim yapılması kararı alındı ve bu karar TBMM'de 31 Temmuz 2002'de onayladı. Türkiye, böylece 3 Kasım'da 18 yıldır iktidarda olan AK Parti iktidarıyla devam etti.

Devlet Bahçeli,2007'de Gül' de Cumhurbaşkanlığı yolunu açtı.

Uzun uzadıya yazmaya gerek yok.

Sayın Bahçeli’nin bundan sonra yapılacak tüm seçimlerde verdiği kararlar etkili olmuştur.

Her ne kadar “balık hafızalı toplum olduk” denilse de her söylenen söz arşivlerde kayıtlı bulunuyor. Bir “tık”la her şeye ulaşabiliyoruz artık.

Şimdi seçimin kokusunu Devlet Bahçeli’nin konuşmalarının kelime aralarına girerek, cımbızlama yöntemiyle almaya çalışıyoruz.

Bütün gözler, bütün kulaklar Sayın Bahçeli’ye dikilmiş vaziyette bekliyoruz.


 370 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311