Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam204
Toplam Ziyaret1473924
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
ÖNYARGILARI KIRIYORUZ
01/12/2014

“Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur”  demiş ünlü bilim insanı ve düşünür Albert Einstein. 

Ön yargı, sözlük anlamıyla; genel ve özel kullanımlarında bir taraf tutma biçimidir. Karaisalı için de önyargıları olanlar vardır. Örneğin Adanalı duayen gazetecilerden Erol Karataş’ın sevgili kızı İpek gibi. Önceki Pazar günü Çukurova Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve de üye olmayan gazetecileri Karaisalı’da Belediye Başkanı Sayın Saadettin Aslan ağırladı. Son bir aydır Karaisalı o kadar çok ilgi odağı oldu ki, bunda en büyük etken Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’ın tanıtıma ağırlık vermesi geliyor. Vali beyin ziyaretinden sonra, ulusal basın mensupları, daha sonra 90 kişilik gazeteci ordusu ve bu pazarda 110 işiden oluşan doğa gezginleri grubu, ilçemizi ziyaret ettiler.

Turizm Öğrencisi İpek Karataş diyor ki, “Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nden babamın telefonuna "Pazar günüKaraisalı'ya gezi düzenliyoruz. Katılmak ister misiniz?" mesajı geldiğinden sonraki 3 gün benim için kabus gibi geçti.”

Ekliyor İpek:

“Düşündüm ki, Karaisalı, Adana'nın küçük bir ilçesidir. Orada gezilecek nere var ki? Nereyi gezeceğiz" dedim kendi kendime...”

Bu küçümseme yerini itirafa bırakıyor daha sonra:

“Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, babamın baskısıyla götürüldüğüm bu gezide, yıllarca yanıbaşında yaşadığımız halde, Karaisalı'nın doğal ve tarihi değerlerinden habersiz olduğumuzu gördüm ve bir Turizm Öğrencisi olarak utandım... Karaisalı’da bizi Belediye Başkanı Saadettin Aslan karşıladı. Çok güzel bir manzara "Röportaj yapsana" dedi. Ve ilk TV röportajımı Kapıkaya Konvoyunun ortasında gerçekleştirdim. “

İtiraflar devam ediyor:

“Popüler kültürün yarattığı robotluk ruhum dağların arasında yok olmuştu. İçimden geziyi düzenleyen Gazeteciler Cemiyetine defalarca teşekkür ettim. Umarım benimle aynı yaşta olan genç arkadaşlarım da bir kaç saatliğine de olsa insanı yıpratmakta birebir olan kent ortamından uzak biryerlere kaçıp, önyargısız doğal yaşamla buluşma imkanı yakalar! Bir daha ki sefere, Aladağ'a gidecekmişiz. Şimdiden hazırlanıyorum ve Karaisalı gezisi gibi nazlanarak değil, en önde gideceğim. “

Karaisalı ve Karaisalılılar üzerinde oluşan olumsuz önyargılar kırılmaya başlandı.Bunda Saadettin Aslan ve ekibinin başarılı çalışması yatıyor.

Karaisalı 1 yıl sonra özellikle de insanların kaynadığı bir yer olacaktır.

Karaisalı turimzde bir patlama yaşayacaktır. Bu büyük patlamaya (Bing Bang) başta esnaflarımız olmak üzere herkes hazırlıklı olmalıdır. Bu olayı fırsata dönüştürmenin yollarını bulmalıyız. El işleri, savanlar, yazmalar vs. gibi ürünler ve akla gelebilecek başka şeyler satmak için halkımız harekete geçmelidir. Yerli turistler ilçeye geldiğinde buraları hatırlatacak eşyalar neden satılmasın ki? Örneğin taştan ve ahşaptan Alman Köprüsü maketleri yapılamaz mı? Bu ve buna benzer ürünler üretilemez mi? Halk Eğitim Merkezi bu konuda kurslar veremez mi?

Neler yapılmaz ki? Yeter ki istensin.

Önemli olan önyargıları kırmaktı.

Bunu da yerel yöneticilerimiz yapmaya başladı.

Teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

 1388 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175