Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam401
Toplam Ziyaret1472382
Vahit Şahin
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI’DA SİYASET KAZANI (21)
01/01/2019

31 Aralık 2018 tarihinde (dün) Karaisalı’daydım.

Benim olmazsa olmazlarımdandır. Önce Cumhuriyet Meydanı’ndaki Büyüksaat Kulesi’ni tavaf ederim. Kaç kez döndüm hatırlamıyorum. Başım döndü.

İkinci olmaz ise olmazım da Özel İdare İşhanı zemin katında Çınaraltı Pastanesi’ne girmektir. Ufuk Çopuroğlu her zaman beni güleç yüzü ile karşılar. Oğlu Emin de öyle. Ve yardımcı elamanları Enes de. Enes benim
ne yediğimi bilir, “Abi hoş geldin, sıcak simidimiz var, yeni çıktı” der. Ben de her zaman 2 simit bir ayran isterim.
Ufuk kardeşimiz, satamadığı simit ve poğaçaları çöpe atmaz. Biner aracına Kızıldağ Yaylasına doğru yol alır. Karların üzerine serpiştirir. Aç kalan hayvanları da besler. Çok güzel bir insani haslettir. Kendilerini bir kez daha kutluyorum.

Çarşıda dolanırken dostlarla, okuyucularla merhabalaşıyorum. “20’de kaldın”, “21’i ne zaman okuyacağız” diyorlar. Ben de 21 için geldim diyorum.

Ana caddelerde Zeydan Karalar’ı görüyorum. Afişinde Zeydan Bey diyor ki, “01, Siyasi ayrım yapmadan, tüm halka eşit hizmeti esas alan, efsane belediyecilik. ŞİMDİ TÜM ADANA’DA, sevdamıza selam olsun.-Zeydan Karalar- Partici değil, harbici başkan”

Fotoğrafını çekiyorum.

Önce AK Parti’ye çıkıyorum. Bir kişi var, o da nöbetçi yönetim kurulu üyesi. Başkan nerede, niye kalabalık değil burası bugün diyorum. Görevli genç, başkan vekili Cavit Namdar’ın öğleden önce partide olduğunu, öğleden sonra siyasi çalışmalar için gittiğini söylüyor. Çayımızı içtikten sonra oradan ayrılıyorum. Sokağın nabzını tutmaya devam ediyorum.

Sokaklarda bir tek aday adayına rastlamadım tabi ki. Hepsi köşesine çekilmiş, beklemeye koyulmuşlar belli ki. Ne olacağını kimse bilemiyor. Hiç içime sindiremediğim şu ittifak meselesi herkesi beklemeye itmiş.

Sokakta biri bana, “Sitede bir şey yok, 21’i de yazmadın” diye sitem edince, ben de ona, “Karaisalı’da bir hareket yok ki, ne yazayım. Ben Karaisalı’nın aynasıyım” diye cevap veriyorum.

Bu kez MHP’ye çıkmadım.

BBP, ofisini yeni açmış, ama kapalı.

Dış duvarında bir afiş dikkatimi çekti. Karaisalı Belediye Başkan Aday Adayı olan Murat Gürışık’ın afişi vardı. Bu afişi yine sokaklarda bazı yerlerde de gördüm. Henüz kendisini tanıma fırsatım olmadı, o yüzden üzerinde bir konuşma yapamıyorum. Fakat bir kişi bana onu sordu, tanımıyorum dedim, o da ben de tanımıyorum dedi. Yakında Karaisalılılar da tanır sanırım.

Cumhuriyet Caddesi’nden aşağıya doğru yürüyorum. 3 kişi ile siyaset konuştuk. Üçü de sağ görüşe mensup kişi. Üçü de Zeydan Karalar diyor başka bir şey demiyor. “Zeydan bey Karaisalı’ya ne yaptı ki?” diye sordum. Konuşmalarından şunu çıkardım; Zeydan Beyin Karaisalı’ya yaptığı bir şey yok ama Hüseyin Sözlü’ye tepki olarak Zeydan Beye oy vereceklerini söylüyorlar. “Eğer Sözlü aday gösterilir ise Zeydan Beye hayırlı olsun” dediler. Oysa Hüseyin Sözlü’nün Karaisalı’ya çok büyük hizmeti oldu. Bunu hiç kimse inkar edemez. Tek bir örnek vermek gerekirse Kızıldağ Yolu derim. Diğer görünen ve görünmeyen hizmetlerini saymıyorum bile.

Her zaman dediğim gibi hizmetlerle seçim kazanılmıyor. Seçim kazanmak bir rüzgar işidir. O rüzgarı arkasına şuan CHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar almış görünüyor.

Rüzgar bu. Bazen kuzeyden, bazen güneyden eser. Bazen rüzgar ters de eser.  Doğa olaylarına müdahale edilemiyor. Bugün böyle düşünenler, yarın 180 derece terse dönebiliyor.

Beklenecek ve görülecek…

22’de buluşmak üzere..

 

 1081 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE - 22/02/2023
DEPREMZEDE KAZAN, SİYASİLER KEPÇE
SLOGANLAR, SEÇİMLERİN BELİRLEYİCİSİDİR - 12/08/2022
Slogan, bir düşünceyi yaymak, bir eylemi desteklemek için ortaya atılan, kısa ve çarpıcı sözdür. Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya sözdür.
HANGİ MASADANSIN? - 29/07/2022
Bilindiği gibi masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır.
GECİKEN SAĞLIK TEDAVİSİ, TEDAVİ DEĞİLDİR - 25/07/2022
35 yıldır diyabet hastasıyım. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, eğer dikkat edilmez ise vücutta sinsi ilerler. Adına "Şeker hastalığı" demek yerine bizler daha çok "şekere hastayız." O nedenle kontrolümüz oldukça güç oluyor.
ŞAKİRPAŞA HAVA ALANI KAPATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ - 26/06/2022
Yaklaşık 35-40 yıl önceydi. Üniversite sayısı çok azdı. Özel üniversiteler daha yoktu. Şuan ismini hatırlayamadığım bir bilim insanı, profesör demişti ki, “Kalkınmak için, her ile bir üniversite kurulmalıdır.” Çalıştığım ulusal gazetede hocanın bu sö
EFSANE VALİ - 19/05/2022
Çoğu zaman olağanüstülüklerin yer aldığı, belirli bir üsluba ve şekle bağlı olmayan, genellikle geçmişin derinliklerinden ortaya çıkan kısa, yalın, ağızdan ağıza aktarılan söyleyeni belli olmayan (anonim) halk edebiyatı türüne efsane denir.
HALKIN DEVLETİ - 23/04/2022
Anadolu illerinden yeniden seçilen 285 ve İstanbul'dan kaçabilen 78 milletvekili, Ankara'ya geldiler. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni oluşturdular.
SELAHATTİN ÇOLAK’IN ADANA METROSU - 17/03/2022
Adana Metrosu ile ilgili genelde şu eleştiriler yapılır. “Aytaç Durak, metroyu, hemşerileri olan Karaisalıların yoğun yaşadığı mahallelere götürdü”
HEPİMİZ UKRAYNALI, HEPİMİZ ZELENSKİ'YİZ - 11/03/2022
Sınırlarda savaşın çirkin yüzünü görüyoruz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar20.738420.8215
Euro22.177722.2665