Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam260
Toplam Ziyaret1411067
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
KARAİSALI KURTULUŞ GÜNÜ
04/05/2013

Karaisalı Kurtuluş Günü Şenliklerine gideceğim. Kanalköprü’den kalkıyor otobüsleri. Vardım ki çok kalabalık. Gelen otobüsler, minibüsler dolu geliyor, olacak gibi değil, girdim yolcuların arasına sığıştım, ayakta gidiyorum.. Duraklar dolu, binecek yer var mı diye bakıyor yolcular. Karaisalı girişinde indik..

Stadyumdan sesler geliyor.. Yokuşa tırmandık.. İnsanlar doldurmuş stadyumu. Davul zurna, sevinç sesleri, bayramı şenlendiriyor.. Sıraya dizilmiş Yörük çadırları, önlerinde saban, üç demirli, kotan, boyunduruk, çıkrık, çulfalık, ıstar kurulmuş; yayıklar yayılıyor, ateşler yakılmış ekmek, bazlama  pişiriliyor.. isteyene ayran, isteyene bazlama, sıkma veriliyor..

Herkesin işi eveti, az sonra göçecekler gibi duruyor..

Ortada bir yükselti, ses düzeni, konuşmalar yapılıyor, müzik dinletileri sunuluyor.. Karşısında yükselmiş bakma yeri.. Ağalar, beyler buradan izliyorlar..

Çadırları dolaşıyorum.. Kiminden ayran içiyorum, kiminden sıkma yiyorum.. Tanış çıkıyor kimi. Durak Köyü Çadırı önünde duruyorum.. Hani bizim köye yakın ya bu köy.. Durak İstasyonu’na gelip giderler, tanıyorum çoğunu.. Selamlaşıp, hal hatır soruşuyoruz. Geçen yıl yazdığım izlenimlerin gazetesini veriyorum Orhan Şen’e. Erol şen’i soruyorum, az sonra o da geliyor, ona da bir gazete (İlkhaber) veriyorum, çok mutlu oluyorlar. En yaşlı üye Mustafa Şahin Cumhuriyetle yaşıt. Cavit Şen, Ali Şimşek, Muhtar Ali Şen’le tanışıyoruz. Devletten istedikleri şu: “Çakıt Çayı’ndan çakıl taşıyan kamyonların bozduğu yolumuz onarılsa, asfalt dökülse, tren durağımızın peronu uzatılsa iyi olacak” diyorlar.

Karaisalılar Dayanışma Derneği’ndeyim. Başkan Dr. Aydemir Yücel’le konuşuyoruz. Bana verdikleri tanıtma belgesinde; Derneğin 2012 ocak ayında kurulduğunu, üyelerle tanışmak, kaynaşmak, ilçenin gelişmesine katkıda bulunmak ilkeleri olduğunu, dernek toplantılarına önem verdiklerini, yeni üyeler kazanmak istediklerini; Karaisalı Kaymakamlığını, Emniyet Amirliğini ziyaret ettiklerini, Karaisalı’nın doğal güzelliklerini tanıttıklarını, Kuvayi Milliye törenlerine katıldıklarını.. okuyoruz.

Statyumun bir köşesinde Tarihçi Öğretmen Cezmi Yurtsever yazdığı Çukurova kitaplarını sergilemiş. Halktan ilgi görüyor, satıyor kitaplarını..

Bugün 14 Nisan 2013. Karaisalı’nın kurtuluş günü bir nisan.. Atatürk tarafından, Sinan Tekelioğlu takma adıyla (sonradan Sinan paşa) Batı Kilikya Komutanı olarak görevlendirilen Jandarma Yüzbaşı Ali Ratip Kuvayi Milliyeci arkadaşlarıyla  bir nisan sabahı Karaisalı’ya giriyor. İlk iş olarak görevden alıyor Kaymakam Cemil Bey’i, yerine Sadettin Beybaba’yı veriyor. Astırıyor casusluktan Saatçi Selim’i, temizliyor düşmanlardan Karaisalı’yı.. Birlikler kuruluyor, düşman çıkarılıyor Çukurova’dan..

Kahraman karaisalılar büyük işler aşarıyorlar.

Bugün de nöbetteler..

Mutlu, kutlu olsun Karaisalı Kurtuluş Bayramı.2077 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795