Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam438
Toplam Ziyaret1407763
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
YENİ YIL ESKİ YIL
30/12/2022

 Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.

Ne oldu eski yılda? Tangır tungur geldi geçti. Yeni yıl da öyle olacak… Bir şey beklediğimiz yok yeni yıldan! Öyle kutlu olsun, mutlu olsun demek de fayda etmiyor. Her şey pahalandı kazık marka oldu… Geçmiş olsun. Geçecek bir şey yok. Her şey yerinde.

Desek ki bir armuttan bir alıçtan yazsak. O da yok! Kış mevsimi şimdi. Ne armut var, ne alıç? Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete! Nereye yahu, kıyamet ayağımızda…

Amman Adanalı, canım Adanalı, Eskişehir’in gülleri biter…  Ağrı Dağı’ndan uçtum. Naçar Karacaoğlan naçar, aşkın kitabını açar…  Aşıklar güzellere bakar. Gökte yıldızlar çakar. Işıklar saçar!

Çocukluğumda, gençliğimde yeni yıl bilmezdik. Ne anam bilirdi, ne babam, ne de komşular! Çok sonra öğrendik eski yeni yılı. Sözgelimi ben öğretmen okulunda öğrendim.  Bir şey olacak sandık. Hiçbir şey olmadı. Oldu da ben mi görmedim.  A dersem çık, B dersem çıkma…

Oku oku! Yoktur sonu. Çivi bile çakamıyorsun tahtaya. Ezberliyorsun, ezberliyorsun. İy iyi, iyi yahu iyi. Sokak köpekleri ısırmış bir zavallıyı. Gündüz uyurlar, gece zerler… Buradan bir atlı geçti. Kızılırmak çağlıyor. Akşam olur karanlığa kalırsın… Şehrin ışıkları söndü. Sabah mı oldu?

Eski yıl, yeni yıl, bizim hergeleci döndü. Şamata çok. Danalar oynuyor. Oğlaklar koşuyor. Çayır çimen ot dolu. Dağlar orman. Geyikler harman çorman. Böcüler geliyor aman. Avcılar yaman… Aslanlar binmiş zürafanın boynuna… Timsahlar çıkıyor sudan!

Bizim oralarda murt çok olur. Murtçular geliyor. Bir kilo murt. İki kilo düşman, beş kilo olsa… ne yazar? İner Toroslardan aşağı denize kaçar. Deniz bulanır! Denizde balıklar. Çipura, levrek, palamut… avlanır.

Kutuplara bak kutuplara. Buzlu yaylalar. Geçer ekvatordan… Kızarmış yüzler. Meridyen, boylam… kara çocuklar. Ak çocuklar ne güzel oynar… Aylan bebek  nerede? Yatar kıyıda. Keyfi yerinde silah tacirlerinin… Mülteciler dökülüyor denize…

Yeni yıl gelmiş neyime, eski yıl gitmiş!

Oynayalım mı, gülelim mi?

Hani masa, hani su?

Hoptirinam hoptirinam!

Neşemizi bulalım…

 Kutlu olsun eski yıl yeni yıl…

30.12.2022, Cuma, Adana

 

 

 

 48 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
ATOM BOMBASININ ATILIŞ YILDÖNÜMÜ - 08/08/2022
Maddenin en küçük parçasına atom denir. Elektron, proton, çekirdek’ten oluşur. İyiye kullanırsanız, denizaltıları yürütür, makineleri çalıştırır, hastalıkları iyileştirir; kötüye kullanırsanız yeryüzünde canlı bırakmaz; yaşanmaz olur.
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.774618.8499
Euro20.331520.4130