Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam309
Toplam Ziyaret1410751
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
BABALAR GÜNÜNDE DÜŞÜNMEK
21/06/2021

Babamı nasıl anlatırım anam olmadan?

Herkes düşünsün!

Ana yoksa baba da yoktur.

Baba yoksa anada da

Ana olmak da, baba olmak da kolay değil. 

Taş deliğinden çıkmadı ya bu insanlar? Uzaydan da gelmedi. Sözgelimi Karacaoğlan’ın anası yok! Elimdeki yirmi kadar Karacaoğlan kitabına bakıyorum, hiç birinde Karacaoğlan’ın anasından söz edilmiyor… Anasız nasıl anlatılır bir insan? 

Beş yüz kadar şiir yazmış, çalmış söylemiş, vurmuş sazın teline inletmiş… Ama anasıyla ilgili tek bir şiiri yok. Şiirden vazgeçtik tek bir dizecik bile yok…Bir Karacaoğlansever yazara söyledim, “Babasıyla da  ilgili şiir yok” dedi. 

Yahu Karacaoğlan babasız, anasız biri mi? Babası  olduğunu yazmış, Karacaoğlan kitap yazarları… Kara İlyas’mış?! Zavallı, oğlununu büyüdüğünü, geliştiğini görememiş. Derebeğ Hüsam Efendi askere almış.(*) Gidiş o gidiş ara ki bulasın? 

Adamın işi gücü aşık olmak. Sevgili bulmak. Sevgili kovalamak…tan yorulmuş olmalı ki Elif adında bir sevgiliyle evlenmiş. Çocuğu olmuş mu? Ona dair bilgi, yok! 

Bir düğünde saz çalıyormuş, sazının teli kopmuş. Keşke kopmasaydı. Yok yoksulun, kim, kimsesizin her şeyi kopar; kayar gider elinden. Tel almaya varmış ki eve, sevgilinin yanında bir oğlan yatıyor. Kavga edecek, öldürecek hali yok ya? Hemen çıkarsın tabancayı vursun dadan? Abasını çıkarmış üstlerini örtmüş…çekmiş gitmiş. 

Ne olmuş sonra? 

“İncecikten bir kar yağar

Tozar Elif Elif deyi

Deli gönül abdal olmuş/

Gezer Elif Elif deyi” 

Ben babamı anlatacaktım anama bakıp, Karacaoğlan girdi dilime!  Babam bebekken basanını, çocukken anam kaybetmiş. Ağların beylerin işinde çalışmış… 

Evlilik çağına gelince kim evlendirecek? Ana yok baba yok. Bir önder olmazsa, nasıl evlenecek? Yakışıklı, kızların aşık olduğu bir genç babam. Kaçsa kaçacaklar! 

Anam da çocukken babasını kaybetmiş. Dul anasıyla kalmışlar… Komşular biri dünür olmuş. Nenem de “Verdim gitti” demiş. Evlenmişler. 

Babamın gözü güzellerdeydi. Anam da güzeldi, esmer güzeliydi. Bir güzel yeter mi babama? Gönül havalı, birkaç güzeli ister yanında! Bu yüzden hiç anlaşamadılar! 

11 çocuk doğurmuş aünam 4’ü kalmış yaşamda.

 Böyle  bir yaşam öyküsünden sonra, babalar gününü kutlamak?…

 Bir empati yapınız.

 Babalar günü kutlu olsun.

 (*).O yıllarda yönetim asker alma, vergi alma görevini derebeylere vermektedir.

 20.06.2021, Çamlıyayla

 

 181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795