Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam323
Toplam Ziyaret1410765
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
YARATICI YAZARLIK
22/05/2022

 

2022 Çukurova Kitap Fuarı’nda “Yaratıcı Yazarlık” konusunu işlemiştim. Yaratıcı ne demek? Yoktan var etmek mi, vardan yok etmek mi? İkisi de değil. Bir fenci şöyle diyor:  “Hiçbir madde yoktan var olmaz, vardan yok olmaz.” Peki biz yaratıcı yazarlığı nereden var edeceğiz? Bilinen şeylerden bilinmeyen şeyler oldu ilkesinden giderek bilenen verileri kullanarak  bilinmeyen şeyleri bulacağız!

Alman şairi Goethe, “Seksen yıl okudum, okumayı öğrenemedim” diyor. O ki, metinleri tümce tümce okuyan bir şari, yazar. Ne demek istiyor Goete?  Okumak, yalnızca yazılan metinleri seslendirmek değildir. Anlamak, anlatmak, yorumlamak kavramlarını  da içerir. Sonra, okunan sözcüklerin, tümcelerin değişim (mecaz), çağrışım anlamları da gelir…

Anlamak, anlatmak, yorumlamak öyle düz, basit şeyler değildir. Enine, boyuna, derinliğine, yüksekliğine (…) başarı ivmesi göstermek gerekir. Tümcelerin, sözcelerin gerçek anlamının dışında yeni anlamlar üstlenmesi de bilinmelidir… Yine de bu bu savlarla okumanın nitemini söyleyemez yeterince…

Çok sözcük bilmek yazma işleminin başında gelir. Deniyor ki, on bin sözcük bilmek en azından. Yaşar Kemal’in, yazılarında otuz bin sözcük kullandığını söyleniyor!… Evet çok sözcük bilmek başarının gizlerinden biridir.

Yazmaya yeni başlayanlar için şunları önerebilirim. Okumak! Çok okumak. Bin okumak, anlamak, bir yazmak… Yazılan metni dönüp dönüp okumak düzeltmek başta gelir.  Oldu kararını verdiğinizde, olmadı payının var olduğunu düşünmek gerek! Başarıya götürecek etmenlerdir bunlar.

Konu seçmek? Öyle zor şeyler değildir. Evinizde kediniz varsa kediyi anlatabilirsiniz. Köpeğiniz varsa köpeği, kümesiniz varsa tavuğu… Çiçekleriniz varsa çiçekleri… Bahçeniz varsa bahçeyi. Yemek yapıyorsanız yemeği. Biriyle konuşuyorsanız konuşmayı. Geziye çıkmışsanız gezmeyi. Bir gündüzü, bir geceyi, bir düğünü bir eğlenceyi. Ekin biçmeyi, tarla dövmeyi, fide dikmeyi, domates toplamayı, okuduğunuz bir metni; telefonla konuşmayı  (…) yazabilirsiniz.

Seçtiğiniz bir yazarı, ya da birkaç yazarı kendinize örnek alınız. Ben Karacaoğlan’ı almıştım. Onu taklit eden, ona öykünen yüzlerce şiir(!) yazmıştım. Hiç biri şiir değildi, hepsini attım. Kendime yön buldum. Böyle başladım şiire, yazıya… Yazacağınız şeyler en iyi bildiğiniz şeyler olmalı. Çünkü en bildiğiniz şeyler en iyi anlatacağınız şeylerdir. Kolaydan  zora, yakından uzağa yöntemler kullanılmalı.  Günlük tutulmalı. İlginç, ilgi  çekici şeyler yazılmalı… Daha sonra bunları seçtiğiniz yazın türlerinde kullanabilirsiniz… Yazmada zaman da önemli, hangi zamanda yoğunlaşıyorsanız, o zaman not alınız, yazınız…

21.05.2022, Adana

 119 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795