Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam90
Toplam Ziyaret1705364
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ
09/11/2021

Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur!  Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, Türk halkının bileşkesidir.

Atatürk için bir İngiliz devlet adamı Lord Curzon şöyle diyor:  “Dünya yüz yılda bir dahi yetiştirir, o da Türklere nasip oldu.” Rauf Orbay da şöyle diyor:, “Atatürk olmasaydı biz bu vatanı kurtaramazdık. Biz olmasaydık O kurtarırdı.” Ne yazık ki bu geçici dünyada ölümün elinden alamadık onu. Bu konuda şöyle diyor Atatürk: “Elbet bir gün benim vücudum toprak olacaktır, ama, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.”

Biz, yurttaş olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuruma direnci içindeyiz. Atatürk’ü, 83’cü yaşamdan ayrılış yıl dönümünde  ülke olarak, yurttaş olarak sevgi saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ün birçok özel mektupları bulunmaktadır. Bu mektuplardan biri de yaşamdan ayrılmasına  dört ay yirmi altı gün kala Afet İnan’a, Savarona Yatı’ndan yazdığı mektuptur. Bu mektupta, kendi konumunu, nasıl ve nice olduğunu anlatmaktadır. Bu nedenle söz konusu mektubu olduğu gibi aşağıya alıyorum:

“Afet,

Savarona Yatı: 14.6.1938

H. R. Soyak(ın) benden mektup beklediğini bildirmiştin. Arzun her gün hatıramdadır. Şifahen Celal’e (Başyaver merhum Celal Üner) telefonla bildirmek üzere söylemekteyim. Ancak henüz kendim bir şey tespit edemedim.

Vaziyetim şudur: Bence doktorların yanlış görüş ve hükümleri sebebiyle hastalık durmamış, ilerlemiştir. Vakitsiz ayağa kalkmak, yürümek hususiyle burunda yapılan atuşman üzerine gelen kusma neticesi, yapılan istirahatleri hiçe indirmiştir. İstanbul’a gelince, hükümet reyimi almaya lüzum görmeksizin Fissenger’yi getirti. Yeniden tetkik, muayene yapıldık. Karaciğeri eski halinden farksız ve karnı birkaç kiloluk birikmiş su ve gaz dolayısıyla şişkin ve degfigüre bir halde buldular. Şimdilik Temmuz on beşe kadar yeni tiretman ve yeni rejim altında repo apsülüyü (Kesin istirahati) zaruri buldular. Bunun esası da  yatak ve şezlong istirahatidir. Bu müddet sonunda Fissenger tekrar gelecektir. Umumi ahvalim iyidir. Tamamen iadeyi afiyet ümit ve va’di kuvvetlidir. Senin için asla merakı ve endişeyi mucip olmamalıdır. Serinkanlılıkla imtihanlarını vererek muvaffakıyetle dönmeni bekler muhabbetle gözerlinden öperim.

İkamet için Savarona’yı tercih ettiler. Yat, şimdilik saray karşısında demirlidir.

Malûmun olan devlet işleri için başbakan ve diğer bakanlar sık  sık gelip yatta misafir olmaktadırlar.

Nutkunu, Şükrü Kaya Türkçeye çevirmektedir. Matbuata verilecektir.”

*H. R. Soyak: Hasan Rıza Soyak/ Dr. Fisenge: Fransa’dan getirtilen doktor./Degfigüre: anlamlı/ Tiretman:  Plan, yöntem,  senaryo./ Atatürk’ün Özel Mektupları, Hazırlayan Sadi Borak, 192 s., 2. Baskı 1962 Varlık Yayınları

09.11.2021, Adana

 295 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÜNAL ŞÖHRET DİRLİK - 24/04/2024
M. Demirel Babacanoğlu
RAMAZAN BAYRAMI - 09/04/2024
RAMAZAN BAYRAMI
SEÇİM ANILARIM - 09/04/2024
SEÇİM ANILARIM
BANA GELEN ŞİİR KİTAPLARI - 02/04/2024
BANA GELEN ŞİİR KİTAPLARI
YAŞLILAR HAFTASINDA DÜŞÜNDÜKLERİM - 21/03/2024
YAŞLILAR HAFTASINDA DÜŞÜNDÜKLERİM
ÇANAKKALE BİR DESTANDIR - 21/03/2024
ÇANAKKALE BİR DESTANDIR
HAYRETTİN İVGİN DERGİLERİ - 05/03/2024
HAYRETTİN İVGİN DERGİLERİ
FİLLİ KÖY - 21/02/2024
FİLLİ KÖY
ARİF NİHAT ASYA - 19/02/2024
ARİF NİHAT ASYA
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546