Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam311
Toplam Ziyaret1410753
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
ATATÜRK’ÜN DÜNYAMIZDAN AYRILIŞ YILDÖNÜMÜ
09/11/2021

Atatürk’ün dünyamızdan ayrılış yıl dönümünün 83 yılındayız. Dünyamızda O’nu tanımayın bilmeyen yoktur!  Yalnızca bizim değil dünyanın takdirini kazanmıştır. Cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştır. Her insanın gönlünde aklında büyük insan Atatürkr, Türk halkının bileşkesidir.

Atatürk için bir İngiliz devlet adamı Lord Curzon şöyle diyor:  “Dünya yüz yılda bir dahi yetiştirir, o da Türklere nasip oldu.” Rauf Orbay da şöyle diyor:, “Atatürk olmasaydı biz bu vatanı kurtaramazdık. Biz olmasaydık O kurtarırdı.” Ne yazık ki bu geçici dünyada ölümün elinden alamadık onu. Bu konuda şöyle diyor Atatürk: “Elbet bir gün benim vücudum toprak olacaktır, ama, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.”

Biz, yurttaş olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuruma direnci içindeyiz. Atatürk’ü, 83’cü yaşamdan ayrılış yıl dönümünde  ülke olarak, yurttaş olarak sevgi saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ün birçok özel mektupları bulunmaktadır. Bu mektuplardan biri de yaşamdan ayrılmasına  dört ay yirmi altı gün kala Afet İnan’a, Savarona Yatı’ndan yazdığı mektuptur. Bu mektupta, kendi konumunu, nasıl ve nice olduğunu anlatmaktadır. Bu nedenle söz konusu mektubu olduğu gibi aşağıya alıyorum:

“Afet,

Savarona Yatı: 14.6.1938

H. R. Soyak(ın) benden mektup beklediğini bildirmiştin. Arzun her gün hatıramdadır. Şifahen Celal’e (Başyaver merhum Celal Üner) telefonla bildirmek üzere söylemekteyim. Ancak henüz kendim bir şey tespit edemedim.

Vaziyetim şudur: Bence doktorların yanlış görüş ve hükümleri sebebiyle hastalık durmamış, ilerlemiştir. Vakitsiz ayağa kalkmak, yürümek hususiyle burunda yapılan atuşman üzerine gelen kusma neticesi, yapılan istirahatleri hiçe indirmiştir. İstanbul’a gelince, hükümet reyimi almaya lüzum görmeksizin Fissenger’yi getirti. Yeniden tetkik, muayene yapıldık. Karaciğeri eski halinden farksız ve karnı birkaç kiloluk birikmiş su ve gaz dolayısıyla şişkin ve degfigüre bir halde buldular. Şimdilik Temmuz on beşe kadar yeni tiretman ve yeni rejim altında repo apsülüyü (Kesin istirahati) zaruri buldular. Bunun esası da  yatak ve şezlong istirahatidir. Bu müddet sonunda Fissenger tekrar gelecektir. Umumi ahvalim iyidir. Tamamen iadeyi afiyet ümit ve va’di kuvvetlidir. Senin için asla merakı ve endişeyi mucip olmamalıdır. Serinkanlılıkla imtihanlarını vererek muvaffakıyetle dönmeni bekler muhabbetle gözerlinden öperim.

İkamet için Savarona’yı tercih ettiler. Yat, şimdilik saray karşısında demirlidir.

Malûmun olan devlet işleri için başbakan ve diğer bakanlar sık  sık gelip yatta misafir olmaktadırlar.

Nutkunu, Şükrü Kaya Türkçeye çevirmektedir. Matbuata verilecektir.”

*H. R. Soyak: Hasan Rıza Soyak/ Dr. Fisenge: Fransa’dan getirtilen doktor./Degfigüre: anlamlı/ Tiretman:  Plan, yöntem,  senaryo./ Atatürk’ün Özel Mektupları, Hazırlayan Sadi Borak, 192 s., 2. Baskı 1962 Varlık Yayınları

09.11.2021, Adana

 213 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795