Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam299
Toplam Ziyaret1410741
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
YURT SORUNU
27/09/2021

Herkesin var bir sorunu. Öğrencilerini de yurt sorunu. İnsanlar sorunlarını çöze çöze yaşamlarını sürdürürler. Öğrenciler de yurt sorunlarını çözerek eğitimlerini sürdürecekler, her biri bir iş başına geçecek… Yarınımız onarla bağlı…

Bugünlerde, yüksek öğrenim, üniversite öğrencilerinin yurt sorunları gündemden düşmüyor yazılı, görsel, sözel basında… Yurt bulamayan öğrencilerin parklarda yattığı yazılıyor.   Velileri, ilgilileri, bütün yurdu ilgilendiriyor bu sorun.  Çözmek için uğraş veriyorlar. Ama yine de açıkta kalan öğrenciler az değil! Hele de kırsal kesimden, varoşlardan gelen öğrencilerin işi daha da zor görünüyor!

Bir zamanlar ben de yaşamıştım böyle bir sorunu. Kızım Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni kazanmıştı. Ankara’ya gittik. Rahmetli Nedim Tarhan sınıf arkadaşımdı. Kendilerinde kalabileceğimizi söylemişti. O gün Nedimlere uğradık, konuğu olduk. Ertesi gün Ulus Öğretmen Evi’ndeydik. Okula kaydımızı yaptırdık. Gel gelelim nerede kalacaktık? Devlet yurdu çıkmamıştı.  Ne zaman sıra geleceği de  belli değil. Aldı bir tasa bizi. Ne yapacağız, çırpınıp duruyoruz. Yurt çıkana dek öğretmen evinde kalmayı tasarladık. Yöneticilere bilgi verdik, olumlu karşıladılar.

O yıllarda Adana-Karaisalılı olan yerdeşim bir millet vekilini meclisteki odasında buldum. Benim gibi epeyce ziyaretçisi vardı; hepsinin derdini dinliyordu. Sıra bana geldi. Anlattım. “Geç kalmışsınız” dedi. Ben de, Başbakan  “Öğretmen çocuklarına öncelik tanınacak” dediğini söyledim. “Ohoooo” dedi “böyle düşünürseniz  çok beklersiniz!”  “Ne yapalım, başka yapabileceğimiz bir şey yok!” yanıtını verdim.

Kartvizitini verdi, Yurtlar Genel Müdürlüğüne yolladı. “Ben telefonla bildiririm, sorununuzu çözerler” dedi. Gittim, iyi  karşıladı beni. Yakın zamanda sorunun çözüleceğini belirti. Adana’da öğretmendim, görevime döndüm. Gerçekten de  çok sürmedi, yurt çıkmıştı bizim kıza. Rahatlamıştım…

Şimdi düşünüyorum da bu çocuklar, bu çocukların velileri böyle bir yönteme baş vuracaklar mı? O zamanlar öyleydi. Köprülerin altından çok su geçti. Koşullar değişti. Yeteri kadar yurt  yok, evler pahalı deniyor.

Ne olacak bu çocukların hali?

26.09.2021, Çamlıyayla287 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795