Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam315
Toplam Ziyaret1410757
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
BU AĞITI DUYMUŞ MU JOE BİDEN
02/05/2021

Fransızların, Taşnak, Hınçak partilerin kandırması, kışkırtması sonucu  yerli Ermeniler Türklerle olan dostluklarını, komşuluklarını bozdular, düşman oldular.

Çukurova Kurtuluş Savaşı’nda Adana-Saimbeyli, Kozan’da, Adana, Mersin, Gaziantep, Maraş’ta, sivilleri, masum insanları  öldürdüler, soykırıma giriştiler… Yörenin (Kozan) işgal komutanı Tayyarda’ydı, o ne derse, onu yapıyorlardı. Ermeni çeteleri, Haps ediyor, öldürüyor soykırım yapıyordu.

Sizin bilmediğiniz bir yönü vardı Tayyarda’nın. Para düşkünü, rüşvetçiydi. Kozan Jandarma Komutanı Ali Subi Beyin atını bile elinden aldı!

Saimbeyli’de geçen soykırım, kanlı olayları Mustafa Onar Saimbeyli kitabında (Ekin y., 1987, Ank.) ayrıntılarıyla anlatmaktadır.  Saimbeyli’li Abdülkadir Efendi’nin eşi Melek Hanım bu canhıraş olaylara dayanamıyor, ağıt yakıyor…

Sn. Biden oku bakalım soykırımı kim yapmış?

“AĞIT/ Amir memur demiyerek/ Hep bir ipe bağladılar/ Bekiroğlu Dede Ağa’yı/ Demirinen dağladılar// Sekiz gavur bir gelince/ Osmanım’ı şaşırdılar/ Baban çetebaşı deyi/ Hacı Ahmet’i bişirdiler// Gadanı alayım gayınım/ Son görgün de bu muydu/ Çifte gurşun sıkılınca/ Düşek yerin su muyudu// Meydan gazanı gurdular/ Bebekleri gaynattılar/ Gün görmedik hanımları/ Süngüynen oynattılar// Gapı gapı geziyorlar/ İfadeyi yazıyorlar/ Düşman başına vermesin/ Oğlak gibi yüzüyorlar//

Kele Dudu kele Dudu/ Ganlı gömlek yu diyorlar/ Bebekleri gaynatmışlar/ Guzu eti ye diyorlar// Yaşa babam oğlu yaşa/ Bu da gelirimiş başa/ Gaytancı Hüseyin Efendi’nin/ Sarığını sardılar daşa//  Muşambaya oturtmuşlar/ Etrafında geziyorlar/ Sen çete topladın deyi/ Çalgıyınan yüzüyorlar// Feke’ye sevkedeceğiz deyi/ Taşköprüyü aşırdılar/ Yoldan geri gaçtın deyi/ Gurşunan bişirdiler// Başkatibi öldürdüler/ Deyneğinen döve döve/ Kürt Genco’yu yüzüyorlar/ Özne gibi öve öve//

Örflüydü Genco Çavuş/ gavurlara eyle zavır/ Bebeğimi öldürüyor/ Çamsaroğlu goca gavur// Şefika’mı öldürmüşler/ Mektebin önünde yatar/ Babam oğlu goç Bilal’im/ Bunu duysa neler yapar// Zabıt Katibi Memed’i/ Topuzunan dövüyorlar/ Enfiyeci Hüseyin’i/ Tellerinen boğuyorlar// Aman bu ne acı işler/ Babasını öldürmüşler/ Atfiye’me selam söylen/ Gök yüzünde uçan kuşlar//

Hacın oldu ganlı guyu/ Uyu Osman oğlu uyu/ Hücumunan alınmadı/ Yıkılasın Sultansuyu// Kara Osman, Ağ Mesut’um/ Onları elimnen verdim/ Bu ne hikmet ey Allahım/ Gavura el aman dedi// Hançer bıçak açtılar/ Gayri bizi kesiciler/ Ayan olsun Doğan Bey’im/ Urumlu’yu basıcılar//  Bohçalarda altın saat/ Ben bunları neyleyim/ Eman olsun Aram Çavuş/ İk destan daha söyleyim.

27.04.2021, Adana

 

 

 265 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795