Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam323
Toplam Ziyaret1410765
M. Demirel Babacanoğlu
karaisalihaber@hotmail.com
SERÇELER GÜLÜŞÜYOR
01/05/2020

        Yürüyorum.          

        Kendinden Park.         

         Kapısının ağzında kocaman bir levha. Levhada kocaman bir serçe fotoğrafı. Park serçeninmiş. Babasından kalmış. O da çiftlik yapmış burayı. Kapısına da kocaman bir fotoğrafını koymuş. Ne güzel değil mi? Eh, serçelerin de bahçesi olmalı.

         Burası serçelerin eğlendiği bir yer.  Yeyip içiyorlar, kendilerinden geçiyorlar. Şakıyorlar, ötüyorlar… Aman ne güzel. Diğer kuşlar imreniyorlar uçup geliyorlar… Saltanat sürüyorlar.

         Bir gün kuşlar bir  başka bir serçeyi başkanlığa getirmişler. Siyah göğüslü serçe  kasıla kasıla geçmiş başa. Buyruk vermiş hemen; “Kendinden Park’ın levhasındaki serçenin fotoğrafını indirin benim fotoğrafımı koyun” demiş. Emir demiri keser, emir alıcılar da öyle yapmışlar. Siyah göğüslü serçe kendinden parkın başkanı olmuş.

         Sonra seçimler olmuş. Sonra seçimler olmuş.  Başka bir serçe… Başka bir serçe… Başka bir serçe... Fotoğrafını koymuş kendinden parkın kapısına…    

        Seçici serçeler, “Bu böyle sürecek mi? Bu böyle sürecek mi? deyip duruyorlarmış?

          Yürüyorum.

          Burası serçeler kenti. Başka kuşlar da var. Kırkık araca bineceğim. Ne binmesi? Bütün serçeler kapının ağzında toplanmış, Sürücü serçenin çevresinde hepsi. Kapıdan girmeye çalışan diğer serçeler geçemiyorlarmış içeri. Bağırış, huruş guruş gidiyor. İlerleyin, beklemeyin kapıda deniyor. Aldıran kim?

           Bir kabadayı serçe, gagasında sakız  març març ediyor. Zavallı, fukara bir serçe sıkışmış arada, feryad ediyor, “yer verin yol verin…” Duyan kim? Sakızcı serçenin març marçı geliyor. Rica ederim, sakız gagalamayın… diyor biri. Kabadayı serçe daha bir gubarıyor, istifini bozmuyor hiç!  Üstelik öte öte gagalıyor sakızı…

                Yürüyorum.

            Bir yapı. Kocaman bir yapı. Serçeler girip çıkıyorlar. Kapısında; “Serçeler Gülüşme Derneği” yazıyor. Yaklaştım. Serçeler su içiyor, işte bilmem başka ne içiyor; gülüyor… Şakıyor.  Şakıdıkça;  şakımak dökülüyor gagalarından. Kendilerini buluyorlar!

            Hiçbiri yıllık ödentisini vermiyor.

            Ne olacak bu işin sonu?

           Yürüyorum.

          28.04.2020, Adana

 519 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİTAPLAR - 30/01/2023
KİTAPLAR
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM - 05/01/2023
ÇUKUROAVA KURTULUŞ SAVAŞINDA MOLLA KERİM
YENİ YIL ESKİ YIL - 30/12/2022
Bugün saçma şeyler yazacağım. Şöyle mesela… Yeni yıl, eski yıl… Eskisi gider yenisi gelir. Yenisi eskimez mi? Eskir!… Eski yenilenir mi? Yenilenmez.
EY HIRSIZ EY (öykü) - 19/12/2022
EY HIRSIZ EY (öykü)
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET - 29/10/2022
KUTLU OLSUN ATATÜRK CUMHURİYET
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ - 02/10/2022
AĞAÇSIZ YAŞAM OLMAZ
OKULLA ÇOCUK - 29/09/2022
OKULLA ÇOCUK
MİSKİ AMBER - 28/09/2022
Sevgili okurlar bugün size “miski amber”den söz edeceğim. Tadı, kokusu, görüntüsü güzel, hoş olan şeylere “misk- gibi”, ya da “miski amber” ğibi deriz.
ALA’DAN ÖYKÜLER - 27/09/2022
ALA’DAN ÖYKÜLER
 Devamı
AlışSatış
Dolar18.796818.8721
Euro20.198620.2795